Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pranešimo spaudai nuotr.
EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai
„Nors per metus lietuviai daugiausiai nuperka vištienos, tačiau matome, kad prieš didžiąsias metų šventes ši įprasta ir kasdien valgoma paukštiena užleidžia vietą ančiai. Šviežių bei marinuotų ančių pardavimai staiga šoka aukštyn, tad akivaizdu, kad šį paukštį gyventojai laiko šventiškesniu pasirinkimu. Už antį prieš Kalėdas populiaresnė yra tik kiaulienos sprandinė – tai šventinis mylimiausios tautiečių mėsos variantas“, – pastebėjimais apie pirkėjų įpročius dalijasi Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, „Maximos“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė.
Ji priduria, kad prieš Kalėdas kur kas daugiau pirkėjų į krepšelius dedasi ir šviežią kalakutą, taip pat žąsį – iškepti orkaitėje šie paukščiai šventiškumu niekuo nenusileidžia ančiai, bet toks pasirinkimas patogus didesnei žmonių kompanijai, maždaug nuo 10 valgytojų.
„Vis dėlto stebime, kad šeimos, sutinkančios Kalėdas mažesniame būryje, šventiniams pietums taip pat nori gaminti ne kasdien valgomą vištieną, tad prieš didžiąsias metų šventes aktyviai perkamos marinuotos ančių puselės, marinuotos kalakutų puselės bei šlaunelės“, – pasakoja „Maximos“ atstovė.
Nedidėlė antis yra sotus patiekalas keturiems suaugusiems asmenims, o sveriamos kiaulienos sprandinės kiekį lengviau pritaikyti valgytojų skaičiui – vienam žmogui reikėtų skaičiuoti apie 200–300 g neapdorotos mėsos.
Marinatui – nieko įmantraus
Prieš kepant orkaitėje visą antį arba gabalą kiaulienos sprandinės, jų marinavimui reikėtų skirti bent pusdienį, bet geriausiai – parą. Gaminant tokį patiekalą, įmantraus marinato nereikia – pakaks druskos su pipirais ir riebios mėsos skonį atskleidžiančių šviežių grūstų rozmarinų, česnako. Žinoma, su prieskoniais galima eksperimentuoti ir į mišinį pridėti cinamono, kardamono, anyžių, kmynų arba kumino – tai vien pomėgių ir fantazijos reikalas. Sugrūstus prieskonius belieka sumaišyti su šlakeliu kokybiško alyvuogių aliejaus, gauta pasta įtrinti antį arba kiaulienos sprandinę ir sandariai uždengus palikti marinuotis vėsioje vietoje.
„Jeigu prieš šventes nebėra laiko arba vietos šaldytuve ilgam mėsos marinavimu, tiek antį, tiek kiaulienos sprandinę galima įsigyti jau paruoštą kepti. Marinuoti mėsos gaminiai pastaraisiais metais vis populiaresni prieš didžiąsias šventes – visų rūšių paukštiena, sudėtingesni gaminiai su įdaru, kepimui paruošti mėsos vyniotiniai. Tai leidžia sutaupyti brangaus laiko labiausiai įtemptu metu“, – kalba I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Gaminame antį: svarbiausia – temperatūra ir laikas
Nesvarbu, ar antį marinavote patys, ar tuo pasirūpino profesionalūs kulinarai, patiekalo sėkmė priklausys nuo to, kaip šį paukštį iškepsite. Kepant antį, didžiausia rizika yra perdžiovinti krūtinėlę, kol tinkamai iškeps kojos arba atvirkščiai – tobulai iškepus krūtinėlę, kojos gali tebelikti kietos ir sunkiai kramtomos. Todėl labai svarbu šį paukštį kepti lėtai ir ilgai, kad riebalai iš lėto tirptų ir tolygiai gertųsi į mėsą. Norint, kad antis keptų tolygiau, prieš tai patariama surišti kojas ir prie jų pritraukus surišti uodegikaulį.
Užtikrintas būdas skaniai pagaminti visą antį – kepti ją orkaitėje ant grotelių, po jomis padėjus skardą, į kurią tekės riebalai. Kad šie nesviltų, į skardą galima įpilti stiklinę vandens. Orkaitę įkaitinkite iki 220 laipsnių ir kepkite antį pusvalandį. Po to sumažinkite kaitrą iki 80–100 laipsnių ir taip lėtai kepkite apie 4 valandas. Kepimo laikui einant į pabaigą, po antimi galima dėti skardą su pasirinktomis daržovėmis ir vaisiais, kurie bus patiekti šalia kaip garnyras.
„Norint šventiškai pagaminti paukšį, tikrai reikia kantrybės ir atidumo, o turintiems mažiau laiko, turime dar vieną įdomų sprendimą – lėtai virtą žąsį arba vištą, kurią pakanka pašildyti orkaitėje. Tai – prancūzo šefo išrastas būdas, kai paukštiena ilgai gaminama garuose vakuume ir lėtai išverda savose sultyse, tad jos skonis būna ypač sodrus, o mėsa švelni. Namuose tokį patiekalą gaminti sudėtinga, tačiau įsigijus jau paruoštą, tereikia skirti 30–40 min. pašildyti orkaitėje“, – apie galimybių įvairovę pasakoja „Maximos“ atstovė.
Patarimai ruošiantiems kiaulienos sprandinę
Pasiryžus orkaitėje kepti kiaulienos sprandinę, rekomenduojama rinktis kuo riebesnį mėsos gabalą ir ant grotelių jį dėti taip, kad riebesnė dalis būtų viršuje. Kaip ir kepant antį, po grotelėmis orkaitėje reikia dėti skardą riebalams su šiek tiek vandens, kad šie nesviltų.
Mėsą svarbu dėti į gerai įkaitintą orkaitę – apie pusvalandį ją kepti maždaug 230 laipsnių temperatūroje, kad susidarytų plutelė, kuri neleis išbėgti mėsos sultims. Po tokio intensyvaus kepimo, temperatūrą reikia sumažinti iki 130–150 laipsnių ir taip mėsą kepti valandą ar pusantros. Beje, didesnį sprandinės gabalą reikia kepti lėčiau – pasirinkti mažesnę temperatūrą ir skirti daugiau laiko.
Mažiau riebią kiaulienos sprandinę rekomenduojama kepti ne ant grotelių, bet skardoje, vis palaistant išsiskyrusiais riebalais bei sultimis, o dar geriau – kepimo rankovėje, kuri neleis išgaruoti drėgmei.