Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Unsplash.com nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT
Kas yra kredito istorija?
Dažniausiai su kredito istorija susiduriama tik atsiradus poreikiui skolintis. Neretai žmonės, nesusidūrę su paskolomis ar kreditais, net nėra girdėję šio termino ir tiki, kad jei nėra ėmę jokios paskolos – jų kredito istorija tvarkinga.
Deja, bet jūsų asmeninė kredito istorija nėra tik paskolos ar kreditai, tai yra paskutinių 10-ties metų informacija apie jūsų vykdytus, vykdomus ar praleistus finansinius įsipareigojimus, net ir tokius, kaip atsiskaitymai už mobiliojo ryšio, interneto, televizijos ir kitas paslaugas. Kredito istorijoje taip pat pateikiama informacija apie suteiktas paskolas, kreditus, lizingą ir jų kiekį bei dydį, turimus įsiskolinimus fiziniams asmenims ar valstybei, jei tokių yra.
Kaip atsiranda bloga kredito istorija?
Blogą kredito istoriją lemia daugelis dalykų. Didžiausią neigiamą įtaką darantis veiksnys – senos skolos. Kreditoriai, prieš suteikdami paskolas, visuomet pasidomi kokių finansinių įsipareigojimų ar skolų turit norintis pasiskolinti asmuo. Tai aprėpia paskolas, greituosius kreditus, lizingą, pasirašytus vekselius, mokesčius valstybei ar net paslaugų tiekėjams.
Kitas dalykas, galintis pabloginti kredito istoriją – nereguliarūs ar atidėti mokėjimai. Vis vėluojantis sumokėti mokesčius, atsiskaityti už paslaugas ar atlikti paskolos įmokas asmuo bus laikomas ne tokiu patikimu ir negebančiu sklandžiai valdyti savo finansų skolininku, tad tai gali lemti didesnes palūkanas, mažesnę galimą pasiskolinti sumą ar net nesuteiktą kreditą. Asmeninėje kredito ataskaitoje pateikiami duomenys ir apie norinčiojo pasiskolinti asmens pajamas. Per dažnas darbo keitimas taip pat gali daryti neigiamą įtaką jūsų kredito istorijai. Abejotiną mokėtojo reputaciją gali pasėti ir per dažnos paskolos.
Gal ir keista, bet per dažnas skolinimasis nedidelėmis sumomis vertintinas neigiamai ir traktuojamas kaip negebėjimas valdyti savo finansų. Visgi, net jei ir jūsų kredito istorija nėra tobula nusiminti nereikėtų – yra keli būdai, kurie gali padėti pagerinti padėtį.
7 patarimai, kaip pagerinti kredito istoriją
Kredito istorija savaime nesusitvarkys, tačiau tam, kad ji bent kiek pagerėtų gali užtekti įdėti visai nedaug pastangų. Atskleidžiame jums, kokius 7 veiksmus atlikę galite tikėtis teigiamo kredito istorijos poslinkio.
1. Būkite drausmingi ir laiku mokėkite įmokas. Reguliarūs ir laiku atliekami mokėjimai gerina padėtį, net jei praeityje esate praleidę vieną ar kitą mokėjimą. Atminkite, kuo daugiau atliksite mokėjimų laiku, tuo geresnis bus kreditingumo rodiklis.
2. Dar kartą patikrinkite ar tikrai skola nėra apmokėta. Jei matote, kad kreditingumo ataskaitoje yra netikslumų – pasistenkite kuo greičiau tai ištaisyti kreipdamiesi į klaidingus duomenis pateikusią instituciją ir prašydami ištaisyti įsivėlusią klaidą.
3. Informuokite apie duomenų pakitimus. Neseniai persikraustėte? O gal pasikeitė jūsų pavardė? Nepamirškite apie tai informuoti atsakingus asmenis, mat pasitaiko tokių atvejų, kai pasikeitus asmeniniams duomenims sąskaitos paprasčiausiai pasiklysta ir dėl to yra praleidžiami mokėjimai.
4. Venkite mažų paskolų ar kreditų. Norėdami, kad jūsų kredito istorija būtų gera, venkite dažnų skolinimųsi mažomis sumomis. Per dažnas skolinimasis vertintinas neigiamai, tad prireikus finansinės pagalbos geriau imkite vieną, bet didesnį įsipareigojimą, nei dešimt mažesnių.
5. Refinansuokite turimus įsipareigojimus. Jei taip nutiko, kad turite kelis nedidelius finansinius įsipareigojimus ir juos laiku vykdyti tampa per sunku, puikiu sprendimu gali tapti skolų refinansavimas. Taip galite visas turimas skolas perkelti į vieną vietą, sumažinti įmokų dydį, pratęsti grąžinimo terminą ar net pasiskolinti papildomai.
6. Susigrąžinkite paskolintus pinigus. Turite skolininkų? Susigrąžinę paskolintus pinigus lengviau galėsite padengti turimus įsipareigojimus.
7. Atidžiai peržvelkite sutuoktinio kredito istoriją. Jei turite sutuoktinį, nepamirškite, kad imant paskolą vertinama ne tik jūsų, bet ir jūsų partnerio kredito istorija.
Užsakymo nr. 103054