PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Sausio 12 d. 19:57

Ką daryti, padauginus alkoholio?

Šiauliai

Priežastis. Pagirių rytą norisi raugintų kopūstų ir agurkėlių. Taip nutinka todėl, jog organizmas, šalindamas alkoholį, praranda daug kalio, magnio, fosforo ir natrio. Visų šių medžiagų gausu raugintuose kopūstuose ir agurkuose. (Alexas nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


67524

Retas kuris nėra pajutęs pagirių – organizmo apsinuodijimo alkoholiu. Nors stebuklingas vaistas nuo pagirių dar neatrastas, išbandę keletą naminių priemonių, tikrai palengvinsite pagirių sukeltas kančias.

Greičiau pasigeriama ir dėl tautybės

Jeigu po vakarėlio skauda galvą, pykina, troškina, jaučiate bendrą kūno silpnumą, vadinasi, jums – pagirios, kurios priklauso nuo daugelio priežasčių. Vieni žmonės dėl genetikos geriau toleruoja alkoholį, kiti – blogiau. Įtakos tam turi netgi tautybė. Pavyzdžiui, alkoholiui daug atsparesni rusai, nes jie apdovanoti ypatingu rinkiniu genų, nuo kurių priklauso fermentų, oksiduojančių alkoholį, gamyba. O štai vokiečiai nuo stiklinės alkoholio tuoj pat apgirsta. Dar sunkiau – mongolidų rasės atstovams, kurių organizmas pagamina labai mažai alkoholį skaidančio fermento.

Kaip jausitės, pavartoję alkoholio, reikšmės turi ir lytis. Moterys nuo pagirių kenčia kur kas labiau nei vyrai. Tai lemia skirtinga kūno struktūra: moterys turi daugiau riebalų, o vyrai – raumenų, kuriuose yra daugiau vandens, padedančio kovoti su alkoholio pasekmėmis.

Kas vyksta organizme, kai užmiegame išgėrę?

Vis tik žmogaus gebėjimas išgerti daugiau alkoholio dar nereiškia, kad tai nekenkia ar mažiau kenkia jo organizmui.

Alkoholis skaidomas kepenyse, veikiant specifiniams fermentams, o alkoholio skilimo produktai pašalinami per inkstus ir tam sunaudojama daugiau nei įprastai organizmo vandens. Vandens netekimas, t. y. dehidratacija, sukelia stiprius galvos skausmus ir bendrą silpnumą, nes organizmas, prarasdamas vandenį, jį automatiškai pradeda siurbti iš kitų savo organų. Net ir pačių svarbiausių, tokių kaip smegenys.

Alkoholis praplečia kraujagysles, o tai sukelia daugelį pagirių simptomų: blogą nuotaiką, burnos džiūvimą, širdies darbo sutrikimus, padidėjusį prakaitavimą, virškinimo sutrikimus ir daugelį kitų. Nors išgėręs žmogus greitai užmiega, jo miegas nėra kokybiškas, kuris būtinas tam, kad atsibudę jaustumėtės žvalūs ir pailsėję. Nuovargis atsiranda dėl įtempto organizmo darbo, skaidant bei šalinant nuodingas medžiagas.

Alkoholis kepenyse skaidomas dviem etapais. Pirmiausia susidaro acetaldehidas, kuris vėliau paverčiamas acetatu. Jeigu pirmasis etapas vyksta greičiau už antrąjį, tai organizme susikaupia toksino perteklius, tad savijauta po draugystės su alkoholiu būna labai bloga.

Pagirioms lengvinti – naminės priemonės

Pagiriotą rytą šiukštu negerkite 50 gramų degtinės. Taisyklė „Gydykis tuo, kuo susirgai“ šiuo atveju netinka ir dargi veda į priklausomybę.

Alkoholis turi pernelyg daugialypį ir stiprų poveikį, tad nėra ir tos vienintelės tabletės, kuri jį panaikintų, tačiau nėra padėties be išeities. Tiesiog reikia žinoti, kokį maistą vartoti ir ką gerti ryte.

Po išgertuvių organizmui trūksta skysčių, tad reikėtų išgerti apie du litrus negazuotų skysčių, geriausia vandens, paskaninto citrina, sumaišyta su medumi. Stiklinėje ištirpintas šaukštelis medaus padidina gliukozės kiekį kraujyje. Gliukozė greitina alkoholio oksidaciją bei gerina centrinės nervų sistemos būklę.

Kad nesupykintų, vandenį gurkšnoti reikia iš lėto. Kovoje su pagiriomis itin svarbu, kad organizmui netrūktų vitamino C. Jis pagreitina nuodingosios medžiagos – acetaldehido skilimą ir šalinimą iš organizmo. Tam tinka valgyti kivius, raudonuosius greipfrutus, serbentus, braškes, mangus, apelsinus. Tinka ir bananai, nes juose gausu vitamino B6, kuris veiksmingai kovoja su girtavimo pasekmėmis.

Tam, kad organizmas gautų pakankamą šio vitamino kiekį, reikėtų suvalgyti kelis bananus iš karto. Kartu efektyvu gerti ir šlapimą skatinančių nuovirų, stiprios arbatos, kad organizmas kuo greičiau išsivalytų. Puikiai tinka saldi arbata, nes joje esanti fruktozė ir gliukozė spartina medžiagų apykaitą.

Jokiu būdu negerkite kavos. Nors stiprios kavos puodelis ir gali trumpam numalšinti galvos skausmą, tačiau kava taip pat yra diuretikas, tad tik išsiurbs iš organizmo jam ir taip labai reikalingus skysčius. Kava kelia kraujospūdį, o pavartojus alkoholio, kraujospūdis ir taip jau padidėjęs. Verčiau pasitaisykite puodelį melisų arbatos. Pamažu jį gurkšnodami, netrukus pasijusite panašiai, kaip ant kaktos užsidėję šaltą kompresą, nuo kurio galvos skausmas mažės.

Gerkite karštu vandeniu užplikytą, susmulkintą imbiero šaknį. Sumaišyta su trupučiu medaus, ji padės stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje ir pakankamai greitai sumažins pagirių simptomus.

Gelbėja ir šiltas dušas

Pagirių rytą norisi raugintų kopūstų ir agurkėlių. Taip nutinka todėl, jog organizmas, šalindamas alkoholį, praranda daug kalio, magnio, fosforo ir natrio. Visų šių medžiagų gausu raugintuose kopūstuose, agurkų rauge, duonos giroje. Ypač tinka raugintų kopūstų sriuba, kurioje gausu organizmui reikalingų elektrolitų, netenkamų pagirių metu. Rūgštūs kopūstai suaktyvina virškinimą, greičiau išsivalo šlakai.

Būtent magnio alkoholis gailisi mažiausiai, tad jį godžiai išsiurbia iš organizmo. Puikus magnio šaltinis – moliūgų sėklos.

Puikiai tinka jūros gėrybės, slyvos, pomidorai, kuriuose gausu ne tik vitaminų ar antioksidantų, bet ir kalcio, padedančio atstatyti skysčių balansą kūne. Išgertas litras pieno ar kefyro padėtų atsikratyti žarnyno problemų. Tinka riebus pienas, kuris, užpildęs skrandžio turinį, padės palengvinti pagirių simptomus.

Po išgertuvių itin tinka valgyti košių. Jose esantys angliavandeniai lėtai virškinami, neapkrauna skrandžio, aprūpina išsekintą organizmą vertingomis medžiagomis.

Valgykite kiaušinių. Juose gausu medžiagos, gebančios sunaikinti kepenyse esantį pagirias sukeliantį toksiną acetaldehidą. Keli kiaušiniai iš karto – efektyviausia kovos priemonė su pagiriomis.

Būtinai suvalgykite šviežių žalumynų, ypač petražolių, kurios nepriekaištingai pagerins burnos kvapą. Nepamainomas pagalbininkas nuo pagirių – karštas mėsos sultinys su česnaku, žalumynais ir duona. Sultinys suteiks sotumo jausmą ir pernelyg neapkraus skrandžio, o žalumynai bei česnakas papildys organizmą vitaminais.

Pagirioms palengvinti imkitės aktyvių veiksmų. Ryte atsigauti padės drungno vandens dušas. Po jo atlikite nesunkių gimnastikos bei tempimo pratimų, kuriuos atlikdami, organizmą pripildysite deguonies. Galite pasimėgauti pirties malonumais, tačiau pernelyg daug kaitintis nereikėtų, kad širdies ir kraujagyslių sistemai nebūtų per didelio krūvio. Iš esmės miegas – pats geriausias vaistas. Tad, viską išbandę, pabandykite dar kartą gerai išsimiegoti. Prieš tai palįskite po šilto vandens srove, kuri pakels bendrą kūno temperatūrą, o tai sukels mieguistumą.