Ką apie jūsų sveikatą sako galvos skausmas?

Ką apie jūsų sveikatą sako galvos skausmas?
Vilnius
Freepik.com nuotr.
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pripažinkime, ne vienam mūsų yra tekę praleisti dieną lovoje kenčiant nuo nenumaldomo galvos skausmo. Kartais galvos skausmą kitą rytą jaučiame po linksmos naktelės su draugais, todėl pernelyg nesirūpiname, nes patys žinome šių pojūčių priežastį. Tačiau kokios mintys kyla tuomet, kai galvos skausmas atsiranda netikėtai? Neretai galvos skausmas, kaip ir kiti įvairūs skausmai, yra organizmo įspėjamasis ženklas: „Klausyk, bičiuli, tau kažko trūksta.“ Nors galvos skausmo priežastis gali būti tiesiog mažmožis, tačiau, deja, kartais tai gali byloti apie rimtą ligą. 

Galvos skausmas dėl žandikaulio sąnario sutrikimų 

Net 80 proc. asmenų su žandikaulio sąnarių sutrikimais skundžiasi galvos skausmais. Įdomu tai, jog didžioji dalis ilgalaikių galvos skausmų yra susiję su kramtomosios sistemos sutrikimais: dantų arba sąkandžio problemomis ir žandikaulio sąnario funkcijos sutrikimais. 

Griaustinio trenksmo skausmas 

Šio tipo galvos skausmas baugina, mat jis atsiranda tarsi iš niekur. Jo pradžia staigi, o maksimalus intensyvumas pasiekiamas vos per kelias sekundes. Griaustinio trenksmo galvos skausmas gali byloti apie keletą sveikatos problemų, kurių sunkiausia – subarachnoidinis kraujavimas (dėl trūkusios arterijos aneurizmos arba arterinės-veninės anomalijos). 

Galvos skausmas iš ryto 

Jei atsibudę jaučiatės taip, tarsi norėtumėte nuo galvos nusirauti visus plaukus, gali būti, jog vertėtų suklusti. Rytinis galvos skausmas gali skelbti apie rimtas ligas, tarp kurių - smegenų auglys, miego apnėja (kvėpavimo sustojimas) ir ypač aukštas kraujospūdis. Tiesa, rytinis galvos skausmas ne visuomet yra baisios ligos pranašas. Daliai žmonių, kurie yra įpratę iš ryto gerti kavą, jos neišgėrus, taip pat dažnai pasireiškia galvos skausmas. Paprasčiausias šio skausmo malšinimo būdas - puodelis kavos.

Klasterinis galvos skausmas 

Į Google paieškos sistemą įvedę klausimą „koks gali būti baisiausias galvos skausmas?“, tarp atsakymų atrasite būtent klasterinį galvos skausmą. Net patys gydytojai klasterinį galvos skausmą vadina pačiu baisiausiu. Klasterinis galvos skausmas - tai besikartojančių skausmų priepuolių periodas, kuris gali kankinti net iki keleto mėnesių. Siekiant išvengti šio skausmo, kuris lokalizuojasi giliai už akies, patariama nevartoti alkoholio ir nerūkyti, nors tiksli jo sukėlimo priežastis nėra aiški.

Migrena

Migrena – tai nežinomos kilmės epizodinis galvos skausmas, sklindantis iš vienos galvos pusės, besitęsiantis keturias ir daugiau valandų. Mokslininkai spėja, kad migreną gali lemti tokie veiksniai, kaip stresas, nuovargis, miego režimo nesilaikymas, alkoholis, kai kurie maisto produktai (tarp jų – šokoladas ir raudonasis vynas), badavimas, staigus meteorologinių sąlygų pasikeitimas. Beje, moterys migrena serga triskart dažniau nei vyrai.

Sinusitas 

Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis sinusų uždegimas, kurį dažniausiai sukelia įvairios nosies virusinės ligos. Norėdami gydyti sinusų uždegimą, įkvėpkite žaliosios arbatos garų pro nosį keletą kartų per dieną - tai stimuliuos skysčių cirkuliaciją sinusuose.

Galvos skausmas dėl įtampos 

Žmonės dažniausiai patiria dviejų tipų galvos skausmus - migreną ir įtampos galvos skausmus (dar vadinamus tenziniais skausmais). Įtampos galvos skausmai yra epizodiniai, galintys trukti nuo keletos minučių iki kelių dienų. Jie paprastai nebūna ypač stiprūs ir nesukelia papildomų komplikacijų. Nuo įtampos galvos skausmų gali apsaugoti tinkamas darbo ir poilsio režimas, reguliarus fizinis aktyvumas bei laiko skyrimas atsipalaidavimui.

Kaklinis galvos skausmas

Kaklinį galvos skausmą dažniausiai sukelia stuburo cervikalinės dalies ir kaklo minkštųjų audinių pažeidimai. Galimos kaklinio galvos skausmo priežastys: cervikalinių diskų ligos (pasireiškia kaklo, pečių dilgčiojimu), stuburo kaklo dalies spondiliozė (sukelia kaklo skausmą, plintantį į pakaušį), taip pat įvairios infekcijos, nervų pažeidimai.

Orgazmo sukeltas galvos skausmas

Šio tipo galvos skausmas, kurį įprastai patiria vyrai, pasitaiko gana retai. Galvos skausmas gali pradėti kamuoti sekso pradžioje, o vėliau, pasiekus orgazmą - sustiprėti. Galvos skausmas gali trukti po sekso praėjus iki keleto valandų. Skausmo židinys – pakaušio ar kaklo sritis. Retsykiais šis staiga atsiradęs skausmas gali byloti apie smegenų ar neurologines ligas. Siekiant išvengti orgazmo sukelto galvos skausmo gydytojai rekomenduoja daugiau sportuoti, vengti alkoholio ir sveikai maitintis.