K. Tubis skųs VRK sprendimą dėl jo pašalinimo iš rinkimų: VRK yra visiškai politizuota institucija

Anykščiai
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Gytis Pankūnas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas į Anykščių rajono merus Kęstutis Tubis teigia skųsiąs teismui Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą šalinti jį iš merų rinkimų.

K. Tubis yra patekęs į Anykščių rajono mero rinkimų antrąjį turą, tačiau antradienį VRK, remdamasi teismo, priėmusi apkaltinamąjį nuosprendį politiko atžvilgiu, išaiškinimu, pašalino „valstiečių“ atstovą iš rinkimų.

Politikas po VRK posėdžio žurnalistams sakė, kad komisijos sprendimą tikrai skųs teismui.

„Be abejo, aš negaliu neskųsti. Jeigu manimi pasitikėjo 3050 rinkėjų, jeigu aš neginčiau savo teisių, tai kaip aš atstovaučiau rinkėjams? Kaip aš ginsiu jų teises?“, – sakė K. Tubis.

Jis neslėpė tikėjęsis, kad VRK priims jam nepalankų sprendimą. K. Tubis įtaria, jog jo politiniai oponentai galėjo padaryti įtaką komisijai.

„Atvirai pasakius, tikėjausi tokio sprendimo, kadangi penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija, baigiantis darbo dienai, išplatino pranešimą spaudai, kad jūsų balsai bus anuliuojami. Jeigu tokio pranešimo nebūtų buvę, aš būčiau laimėjęs pirmajame ture. Aš dabar matau, kad VRK yra visiškai politizuota institucija, ją sudaro atstovai iš politinių partijų ir, jeigu ne tas laimi, tas kandidatas yra pašalinamas. (...)

Kai išgirdo mano varžovai – politinės partijos – kad aš laimėsiu pirmame ture, sukūrė tokį užklausimą teisėjui. Teisėjas vienasmeniškai tą paaiškino. Po nuosprendžio išklausymo aš to paties teisėjo paklausiau, ar galėsiu dalyvauti rinkimuose. Jis pasakė: „nežinau“. Paklausiau, kodėl yra toks sprendimas, jūs matėte, kad aš nieko nesu padaręs. Jis pasakė, kad ši byla yra rezonansinė ir man reikės praeiti visas instancijas. Tai suprantu, kad tai yra mano ilgas kelias“, – dėstė LVŽS atstovas.

Politikas teigė, kad dabartinės situacijoje jam labiausiai gaila rinkėjų, kurie balsavo už jį merų rinkimuose.

K. Tubis kartojo manantis, jog jam nepalankūs tiek teisminių, tiek ir kitų institucijų sprendimai yra politinių oponentų darbas.

„Visas teismo procesas tęsėsi lygiai keturis metus – nuo rinkimų iki rinkimų. Režisieriai labai pasistengė, kad taip įvyktų. Nė vieno tokio proceso nėra ir, matote, pirmas istorijoje toks atvejis, kada kandidatas, laimėjęs į rinkimus, šalinamas iš rinkimų. Tikriausiai pateks į Gineso knygą“, – tvirtino jis.

VRK dar prieš rinkimus gavo apkaltinamąjį nuosprendį dėl korupcijos K. Tubio atžvilgiu priėmusio Panevėžio apygardos teismo išaiškinimą dėl sprendimo įsigaliojimo. Remiantis šiuo išaiškinimu, antradienį komisija nutarė šalinti politiką iš rinkimų.

ELTA primena, kad vasario 2 d. Panevėžio apygardos teismas, patenkindamas prokuratūros apeliacinį skundą, buvusį Anykščių merą K. Tubį pripažino kaltu dėl prekybos poveikiu.

Teismas K. Tubiui skirė 9,9 tūkst. eurų baudą, taip pat 1 tūkst. eurų vertės turto konfiskavimą bei uždraudė ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje.

Panevėžio apygardos teismas K. Tubį kaltu dėl korupcijos pripažino viename iš bylos epizodų, o dėl kitų epizodų paliktas galioji išteisinamasis pirmos instancijos Utenos apylinkės teismo sprendimas.

K. Tubis antradienį pranešė apskundęs šį sprendimą Aukščiausiajam Teismui (AT). Politikas neatemetė, kad, jei ir AT priimtų jam nepalankų sprendimą, jis kreipsis į tarptautinius arbitražus.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, ikiteisminio tyrimo duomenimis, tuometinis Anykščių rajono savivaldybės meras ir savivaldybės tarybos narys K. Tubis nuo 2018 metų spalio iki 2019 metų vasario galimai naudojosi savo tarnybine padėtimi, siekdamas naudos sau ir savo vadovaujamam visuomeniniam rinkimų komitetui.

Pareigūnai buvo gavę duomenų, kad iš dviejų verslininkų politikas reikalavo finansinės paramos minėtam visuomeniniam rinkimų komitetui, besiruošiančiam 2019-ųjų metų savivaldybių merų ir tarybų rinkimams.