PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Rugsėjo 28 d. 14:40

K. Starkevičius: už stumbrų, lūšių ir meškų padarytą žalą bus atlyginta

Lietuva

Kazys Starkevičius / Marius Morkevičius/ELTA

BNS.LTŠaltinis: BNS.LT


321027

Ūkininkams žadama atlyginti nuostolius už stumbrų ištryptus laukus, rudųjų lokių išvartytus bičių avilius ar lūšių papjautas avis bei kitą nemedžiojamų laukinių gyvūnų padarytą žalą.

Tokias pataisas Seimui žada teikti žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.

„Dabar parengtas projektas, kuris sudaro galimybę atlyginti medžiojamų gyvūnų padarytą žalą, tai čia įeis ir stumbrai,(...) nes, tarkime, stumbras yra ne medžiojamas gyvūnas ir būdavo labai sunku išspręsti, kas čia turi atlyginti“, – šią savaitę Seime pranešė ministras.

Jis tikisi, kad tokias pataisas parlamentarai priims: „Šią sesiją priimsime“.

Ministro parengtos Medžioklės bei Laukinės gyvūnijos įstatymų pataisos numato, kad žalai atlyginti lėšų bus ieškoma Aplinkos apsaugos rėmimo programoje. Žala būtų atlyginama daržovių, sodų, vaiskrūmių augintojams, bitynų bei ūkinių gyvūnų savininkams.

Tačiau išmokas jie gautų su viena sąlyga – jeigu ir patys dėtų pastangų apsisaugoti nuo gyvūnų daromos žalos.

K. Starkevičius įsitikinęs, kad tai paskatins ūkininkus aktyviau rūpintis savo turto apsauga.

„Tai gyvūnų rūšys, kurių padarytos žalos negalime atlyginti kitaip. Aplinkosaugininkai, Aplinkos ministerija irgi turi galvoti, kaip apsaugoti tas rūšis ir kartu atlyginti nuostolius tiems, kam jie padaro žalą. Jie saugotini, bet žalą padaro didelę“, – BNS aiškino pakeitimų iniciatorius.

K. Starkevičius BNS teigė kol kas negalintis pateikti duomenų, kokius nuostolius patiria gyventojai ir ūkininkai dėl laukinių gyvūnų: „Kai (pataisas – BNS) pristatysiu Seime, pasistengsiu detalią informaciją pateikti.“

Faktai apie laukinių gyvūnų padarytą žalą dabar nefiksuojami ir žalos dydis neskaičiuojamas, tokią informaciją turi pavienės savivaldybės, kuriose yra stumbrų, lūšių ir meškų buveinės ar šie gyvūnai užklysta.

Stumbrų Lietuvoje daugėja: 2023-aisiais jų suskaičiuota 308, 2016 metais – 182. Daugiausia jų yra Kėdainių rajone – 207 (2023 metais). Dėl nuolatinio stumbrų vaikymo nuo pasėlių gyvuliai kerta „Via Baltica“ magistralę ir nuklysta į Kauno bei Jonavos rajonus.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos duomenimis, 2018–2024 metais meškų pastebėta 69 kartus. Be to, skaičiuojama, kad Lietuvoje gyvena iki 150 lūšių.

#STARKEVIČIUS#NUOSTOLIAI#MEŠKOS#STUMBRAI#LŪŠYS
#ŽALA