K. Budrys: Baltarusijoje dislokuodama branduolinį ginklą Rusija pažeistų tarptautinę teisę

Lietuva
BNS/Fotobanko nuotr.
Saulius Jakučionis Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys sako, kad Rusija pažeistų tarptautinę sutartį dėl branduolinio ginklo neplatinimo (NPT), jeigu dislokuotų tokį ginklą Baltarusijoje.

„Ekspertai, teisininkai nesutaria, ar tai būtų Neplatinimo sutarties pažeidimas. Mano vertinimu, tai būtų Neplatinimo sutarties pažeidimas iš Rusijos pusės“, – antradienį Žinių radijui sakė K. Budrys.

Minima NPT sutartis pasirašyta 1968 metais, ją yra ratifikavusios 190 šalių.

Pasak K. Budrio, Rusijos elgesys turės pasekmes ne tik aplink rytinį NATO sparną, nes kitos branduolinį ginklą turinčios šalys gali nutarti tokius veiksmus kopijuoti.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad kaimyninėje Baltarusijoje dislokuos taktinius branduolinius ginklus. Anot jo, šiuo atveju Rusija elgiasi taip pat kaip JAV, savo taktinius branduolinius ginklus laikanti sąjungininkų teritorijoje.

K. Budrys ragino to nelaikyti tik propaganda, nes Baltarusija ir Rusija ruošėsi šiam žingsniui tiek teisiškai, tiek politiškai.

„Tai yra rimta“, – pareiškė prezidento Gitano Nausėdos patarėjas.

Kita vertus, pasak jo, į tokius pranešimus nereikėtų „perreaguoti“, nes branduolinėje retorikoje svarbus subtilumas.

„Nereikėtų užmiršti, kad NATO irgi yra branduolinis aljansas, turintis savo atgrasymo strategijas ir politikas“, – kalbėjo K. Budrys.

„Tai yra didelio jautrumo ir atsakomybės zona. (...) Lietuvai tai yra pakankamai nauja, tokia tematika, kaip branduolinis saugumas, kas susiję su ginkluote, su atgrasymais ir panašiai. Na, čia irgi turime išmokti naviguoti tinkamai“, – teigė patarėjas.

Pasak jo, situacija siunčia žinią, kad konvencinės NATO pajėgos regione turi būti didinamos.

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) pareiškė, kad Briuselis yra pasirengęs įvesti naujas sankcijas Baltarusijai, jei Minske bus laikomi Rusijos branduoliniai ginklai.