Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
"Couple Cups" nuotr.
Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt
Jau dešimtą kartą G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka Kazimiero Barėno literatūros premija apdovanoja jauną (iki 35 metų), gabų prozininką. 2018 m. premijos laureate tapo Vaiva Rykštaitė už romaną „Trisdešimt“, kurį 2017 m. išleido leidykla „Tyto alba“.
Premijos teikimo šventė bibliotekos konferencijų salėje vyks vasario 27 d. 17.15 val.
Vaiva Rykštaitė (g. 1985 m.) – kaunietė, baigusi filosofijos studijas VDU ir Londone. Gyveno ir dirbo Milane, Londone, daugiau nei metus praleido keliaudama po Indiją. Šiuo metu gyvena Havajuose, augina dukterį. „Trisdešimt“ – penktoji autorės knyga.
„Rašau jau ilgiau nei dešimt metų, tad tikrai labai smagu būti įvertintai“, – džiaugėsi V. Rykštaitė, sužinojusi apie premiją.
„Vaiva Rykštaitė – įdomi autorė, regis, iki šiol nepelnytai stumiama labiau į popliteratūros polių (šis automatiškai vertinamas gerokai skeptiškiau nei vadinamoji „elitinė literatūra“). Premijuotame romane ji pasakoja trisdešimtojo gimtadienio nelaukiančios Jurgos, ieškančios savo vietos atgrasiais socialiniais standartais ir stereotipais perpildytame pasaulyje, istoriją, kurdama paraleles su savo prosenelės gyvenimo tarpukario Kaune fragmentais. Nepaisant iš pirmo žvilgsnio kiek trivialaus teminio audinio, dėl protagonistės savianalizės, netikėtų sugretinimų lyginant skirtingus laikotarpius (net jei kartais tokia istorijų samplaika ir gali atrodyti kiek dirbtinoka), sklandaus stiliaus pasakojimas įtraukia, neleidžia skaitytojui plūduriuoti paviršiuje ir kviečia nerti giliau“ (literatūros kritikas Saulius Vasiliauskas).
„Vaiva Rykštaitė – jauna autorė, turinti kūrybinio ir intelektinio potencialo, jos stilius laisvas ir veržlus, nepretenzingas ir nesukaustytas, romaną skaityti įdomu, nes jis išgyvenamas ir autentiškai, ir laikomasi deramo atstumo, kurį turi sukurti literatūrinio teksto pasakotojas. Kita vertus, tai ir gana subtili moteriškosios savasties atvertis, ir savojo „aš“ apmąstymas, pasitelkiant gyvą ir spalvingą giminės istoriją“ (rašytoja, literatūros kritikė Renata Šerelytė).
„Ryški asmenybė, įdomi biografija, bet kaip literatūros kūrėja V. Rykštaitė pastebima dar per mažai. Po jos tekstų lengvybe slepiasi didelė ir nuoširdi pastanga patraukti ir išlaikyti skaitytojų dėmesį, kurti įdomų, intriguojantį siužetą. Iš tikrųjų gali pajusti, kad Lietuvą, mus ir save pačią autorė stebi iš Havajų – atokios, kritiškos distancijos, tarytum iš kito, apgaulingai žaismingo pasaulio, bet su rūpesčiu ir meile. Tiesą sakant, nors lietuvių emigracijos mastai milžiniški, ne tiek jau daug (vos vienas kitas) šią dramatišką patirtį yra sugebėjęs literatūriškai kokybiškai užfiksuoti ir papasakoti. V. Rykštaitė yra tarp tų retų autorių, gal net išimčių“ (dr. Tomas Vaiseta).
K. Barėno literatūrinės premijos komitetas: pirmininkė G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Krašto kultūros paveldo sklaidos skyriaus vedėja Audronė Palionienė, nariai: prozininkė, poetė, dramaturgė, literatūros kritikė Renata Šerelytė, istorikas, žurnalistas ir rašytojas, VU Istorijos fakulteto lektorius dr. Tomas Vaiseta, literatūros kritikas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus doktorantas Saulius Vasiliauskas, poetė, G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos kultūros renginių organizatorė Elvyra Pažemeckaitė.
K. Barėno premijai buvo pasiūlytos šios 2017 ir 2018 m. išleistos jaunųjų autorių knygos: V. Rykštaitės „Trisdešimt“, Karolio Petrylos „Mirtis mus suvienys“, Editos Puskunigytės „Mergina po vidurnakčio“, Monikos Budinaitės „Selfų slėnis“, Marijaus Gailiaus „Oro“, Monikos Baltrušaitytės „Išėję prie upės“.
K. Barėno premijos laureatais jau tapę kūrėjai: Laura Sintija-Černiauskaitė, Andrius Jakučiūnas, Ieva Toleikytė, Aleksandra Fomina, Jurga Tumasonytė, Tomas Vaiseta, Mykolas Sauka, Kazimiera Kazijevaitė-Astratovienė ir Virginija Rimkaitė.
Premijos steigėja – G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.