PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugpjūčio 3 d. 13:13

Jurbarko rajone nustatytas antrasis afrikinio kiaulių maro atvejis

Jurbarkas

Etaplius.ltŠaltinis: Jurbarko rajono savivaldybės inf.


242081

Antrasis afrikinio kiaulių maro atvejis fiksuotas rugpjūčio 2 d. Jurbarkų seniūnijos Kriščiaviškės kaime sunegalavus dviem iš dešimties (apie 4 mėnesių amžiaus) kiaulių, Jurbarko rajono savivaldybę informavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Tauragės departamentas. Ūkio savininkui nedelsiant susisiekus su veterinarijos gydytoju atrinkti mėginiai pristatyti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, kuris ir patvirtino AKM virusą. Ūkyje buvo laikoma 10 kiaulių, kurios buvo nugaišintos ir sunaikintos užkasant jas ūkio teritorijoje, taip pat atlikti pirminiai jų laikymo patalpų valymo ir dezinfekcijos darbai. Aplink ligos židinį trijų ir dešimties kilometrų spinduliu nustatyta apsaugos ir priežiūros zonos. VMVT specialistai aiškinsis galimas viruso patekimo į ūkį priežastis.

Dėl AKM protrūkio Jurbarkų seniūnijoje į apsaugos ir priežiūros zonas pateko du dideli komerciniai ūkiai, kuriuose laikoma 6 tūkst. ir 24 tūkst. kiaulių. VMVT Tauragės departamento direktoriaus Kęstučio Patašiaus teigimu, šiems ūkiams bus taikomi veiklos ribojimai, kuriuos numato šią ligą reglamentuojantys teisės aktai – draudžiamas gyvų kiaulių bei produkcijos išvežimas bei įvežimas. Aplink ligos židinį nustatytose apsaugos ir priežiūros zonose bus vykdomas kiaulių laikymo vietų faktinis surašymas, atliekamas visų kiaulių laikymo vietų patikrinimas.

Pirmasis AKM atvejis Jurbarko rajone nustatytas liepos 28 d. Skirsnemunės seniūnijos Jakaičių kaime esančiame ūkyje, kuriame savo reikmėms buvo laikytos 6 kiaulės. Kiaulių laikytojas kreipėsi į veterinarijos gydytoją, kai pastebėjo, kad viena iš laikytų kiaulių nustojo ėsti ir pasidarė vangi. Įtariant AKM buvo informuoti specialistai, paimti kraujo mėginiai iš gyvūnų ir Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute patvirtinta liga. Visos ūkyje laikytos kiaulės buvo nugaišintos ir sunaikintos, dezinfekuotos jų laikymo patalpos. Aplink ūkį trijų ir dešimties kilometrų spinduliu nustatyta apsaugos ir priežiūros zonos, taikomi kiaulių judėjimo ribojimai. Situacija šiuo metu vis dar stebima.

AKM grėsmė išlieka, todėl kiaulių laikytojai raginami griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų ir saugoti auginamas kiaules nuo kontakto su pašaliniais asmenimis, kitais gyvūnais, nešerti jų šviežiai nušienauta žole, kitais termiškai neapdorotais pašarais ir virtuvės atliekomis, patiems einant į tvartą laikytis pagrindinių reikalavimų – pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulių šėrimui ir priežiūrai skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos. Kiaulių savininkai turėtų kasdien tikrinti savo kiaules dėl neįprastų požymių ar elgesio, stebėti naujai įsigytų kiaulių sveikatos būklę. Įtariantys, kad jų gyvuliai serga, turi nedelsiant kreiptis į VMVT nemokamu telefonu 8 800 40403, VMVT Tauragės departamento Jurbarko skyrių telefonu (8 447) 72 554 arba pranešti aptarnaujantiems privatiems veterinarijos gydytojams.

Medžiotojai ir kiti gyventojai taip pat raginami elgtis sąmoningai ir nepamiršti laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Prašoma apriboti savo judėjimą į laukus, mišką ir net pas kaimynus iš kurių ant avalynės, drabužių, įrankių į ūkį galima parsinešti afrikinio kiaulių maro užkratą. Grybautojų ir uogautojų prašoma nesiartinti prie miške ar pakelėse aptiktos šerno gaišenos ir apie ją nedelsiant informuoti artimiausią VMVT padalinį arba pranešti nemokamu VMVT telefonu 8 800 40403, Bendruoju pagalbos centro telefonu 112. Pranešusiam asmeniui VMVT vis dar moka 30 Eur išmoką.

VMVT Tauragės departamentas dėkoja Jurbarko rajono savivaldybei, policijos, aplinkos apsaugos pareigūnams, seniūnams už pagalbą likviduojant AKM židinius ir ragina visus būti budriais, iš anksto pasiruošti būtinas apsaugos priemones, techniką, signalinius ženklus, kurie praneša apie AKM užsikrėtimus.