Jurbarkiečiai – tarp atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatų

Jurbarkiečiai – tarp atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatų
Tauragė
Andrius Šašys ir Violeta Schuetz. Mūsų laikas nuotr.
Brigita Šliužaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Tarp Gabrielės Petkevičitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatų – du Jurbarko krašto atstovai.

Seimo Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ kandidatų vertinimo komisija 2022 m. vasario 10 d. posėdyje apsvarstė pateiktus kandidatus ir slaptu balsavimu išrinko 2022 metų Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatus. Už savanorystės kultūros sklaidą Lietuvoje medaliais bus apdovanoti du Jurbarko krašto atstovai – smalininkietė Violeta Schuetz ir viešvilietis Andrius Šašys. Atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ įteikimo ceremonija vyks kovo 30 d. Juozo Miltinio dramos teatre, Panevėžyje.

VIOLETA SCHUETZ – baigusi Vilniaus pedagoginį institutą mokytojavo Smalininkuose. Mokė nuo didmiesčių nutolusiame Jurbarko rajono miestelyje rusų kalbos. Vėliau mokytoja išvyko gyventi ir dirbti į Vokietiją. Po kelerių metų sugrįžo į Lietuvą, į Smalininkus, kur didžiąją savo gyvenimo dalį dirbo pedagogės darbą ir intensyviai ėmėsi savanoriškos-švietėjiškos veiklos. V. Schuetz savo jėgomis ir lėšomis įsteigė Violetos galeriją. Surinko daug medžiagos apie Mažąją Lietuvą. Dar ir dabar teberenka istorinius faktus, juos fiksuoja.

Galerijoje ji eksponuoja paveikslus, knygas, rankdarbius, veda edukacines pamokas mokyklos mokiniams. Stiprina ryšius tarp Lietuvos ir Vokietijos. Nė vienas renginys, bendruomenės susibūrimas ar gilių raukšlių išvagotas veidas nelieka nefiksuotas. Visi renginiai ir bendruomenės gyvenimas nufotografuoti. Tai nelieka tik negatyvuose.

Savo lėšomis ji nuotraukas spausdina, rėmina ir eksponuoja. Violetos Schuetz idėja – papuošti visą Smalininkų miestelį valtimis, nes šis yra prie Nemuno. Gėlynai, papuošimai, priežiūra, darbas su jaunimu, mokiniais, lankytojais iš Lietuvos ir svečių šalių... Visas idėjas ir darbus Violeta įgyvendina savo lėšomis, plačiu požiūriu bei meile kraštui.

Violeta Schuetz kukli ir nepastebima, bet jos darbai matomi, sušildantys vietinius ir užklydusius kraštiečius bei svetimšalius. V. Schuetz kandidatūrą apdovanojimui teikė Smalininkų bendruomenės centras. 

ANDRIUS ŠAŠYS – Jurbarko bendruomenės ir Lietuvos šviesulys. Jis dalyvauja ir organizuoja įvairius renginius, ekskursijas, ąžuolų sodinimo talkas, pėsčiųjų žygius, teisėjauja ir nesvarbu, ar tai žvejybos, šaudymo arba gaisrų gesinimo varžybos. Net šungrybių festivalį Viešvilėje buvo surengęs.

Visos savanoriškos veiklos gražinant ir garsinant Viešvilę siejamos su Andriumi: tiltelių, poilsio zonų, treniruoklių, gultų įrengimas, pavasarinės talkos, Viešvilėje suburtos savanoriškos gaisrinės pajėgos, kad šios galėtų akimirksniu padėti ištikus nelaimėms. „Valstybė – tai mes. Mes ją kuriame ir galime padaryti, kad čia būtų gera gyventi”, – sako besišypsantis Andrius.

Jis nuo vaikystės domisi istorija, o Mažoji Lietuva – vis dar neišsemiamas lobis. Jam gimė idėja sutvarkyti senąsias liuteronų Kalvelių kapines, savomis jėgomis, taip kartu su Viešvilės ir Vokietijos jaunimu įgyvendino svajonę ir išsaugojo atmintį. A. Šašys visada veda „Motojurginių“ paradą. Šis renginys viešina Mažąją Lietuvą ir visą Jurbarko kraštą, supažindindamas su istoriniais ir kultūriniais šio krašto objektais. Andrius Šašys vienas svarbiausių personažų teatralizuotose pasienio ekskursijose Smalininkuose, kur veiksmas nukelia 100 metų atgal. Andrius keliauja per Lietuvą, ieško senų baldų, juos parsigabena ir restauruoja. Itin didelį dėmesį kreipia į sendaikčio kilmę – jis turi būti iš Mažosios Lietuvos. Tai dar vienas jo pomėgis – prikelti ir įamžinti istoriją.

A. Šašio kandidatūrą apdovanojimui teikė Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras.