Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Norintys kartu saugoti laisvės kovų atmintį, sužinoti dar nežinomų ir negirdėtų pasakojimų apie partizanus, jų ryšininkus bei rėmėjus, išgirsti partizanų dainų, kviečiami dalyvauti pažintiniuose žygiuose, kuriuose prisiliesti, pajausti ir išgyventi laisvės kovų istoriją gali kiekvienas, kuriam ji rūpi.
„Galime atrasti pačių įvairiausių įamžinimo formų, tačiau pėsčiųjų žygiai per autentiškas partizaninio karo vietas mus lyg laiko mašina perkelia septyniais dešimtmečiais atgal. Būtent apie tai yra Lietuvos laisvės kovos įamžintojų sąjūdžio ir Pėsčiųjų žygių asociacijos organizuotas projektas „Partizanų Lietuva“, - skelbia Jurbarko rajono savivaldybė.
Pagrindinė šio projekto, prasidėjusio šių metų rugsėjį, gija - dvylikos etapų žygis su gyvais pasakojimais - jau įpusėjo. Daugiau nei 1000 žmonių įveikė Aukštaitijos, Dzūkijos ir Suvalkijos žygikelius (taip patys partizanai vadino savo kelius). Perkirtus Nemuną, bus įžengta į Žemaitiją, kur laisvės kovotojų atminimui skirtas žygis iškilmingai bus pabaigtas 2019 metų vasario 16-ąją Minačiuose (Radviliškio rajone).
Siekis pakartoti partizanų vadų kelionę į prieš 70 metų įvykusį susitikimą nėra tik mėgėjiškas pasivaikščiojimas, - sako Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius.
Pažintiniu žygiu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į faktą, kad 1949 m. vasario 16 dieną buvo pasirašyta Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaraciją, Tai buvo įvykis, kai aštuoni partizanų vadai iš visos Lietuvos savo parašais patvirtino, kad Lietuva niekada nepasiduos okupacijai, niekada nevergaus ir visomis išgalėmis sieks šalies nepriklausomybės. Dokumentas prilygsta 1918 vasario 16 d. Aktui bei 1990 kovo 11 d. Deklaracijai.
Anot projekto organizatorių, penketą metų trukę anuometinės Vyriausiosios vadovybės veiklos tyrimai šiandien leidžia kalbėti apie 26 istorinę vertę turinčias vietas, kuriose keliaudami į susitikimą lankėsi būsimieji 1949 metų signatarai. Tai - stovyklos ir bunkeriai, ryšių punktai bei rėmėjų sodybos, kuriose net ir sudėtingiausiomis okupacijos sąlygomis buvo saugoma ir puoselėjama laisvės idėja. Per jas ir daugelį kitų svarbių istorinių, archeologinių, mitologinių vietų nusidriekė „Partizanų Lietuvos“ daugiaetapis žygis.
„Baigiantis 2018-iesiems, gruodžio 22-ąją Skirsnemunėje (Jurbarko r.) vyks VIII šio projekto žygis, kviesiantis žygeivius toliau tęsti partizanų vadų kelionę. Žygis kelios dienos prieš gražiausias metų šventes sutelks bendrystei ir tam nepaprastam šventumo jausmui, kad istorija ir jos patyrimai gali sujungti kartas - buvusius, esančius ir būsiančius“, - praneša organizatoriai. Jie primena, jog lapkričio pabaigoje Jurbarko rajono savivaldybėje vykusiame susitikime Pėsčiųjų žygių asociacijos, Savivaldybės, viešosios įstaigos „Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras“, Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinksio teatro, Eržvilko kultūros centro Vadžgirio skyriaus atstovai bei Skirsnemunės ir Girdžių seniūnijų seniūnai aptarė organizacinius šio žygio klausimus.
Iš Skirsnemunės dalyviai žygiuos iki Pažėrų koplytėlės esančios Pažėrų kaime, Girdžių seniūnijoje, kur juos pasitiks Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatro aktoriai. Būtent, jie įkūnys istorines to meto asmenybes - aštuonis Lietuvos partizanų vadus.
Žygeiviai turės galimybę stebėti teatralizuotą šių aktorių pasirodymą, kartu su jais papietauti, nusifotografuoti ir partizanų dainų pasiklausyti, kurias atliks Jurbarko kultūros centro kapela „Santaka“. Tačiau tai bus tik pirmoji žygeivių stotelė, nes vėliau žygio maršrutas sujungs autentiškus partizanų bunkerius, esančius Šimkaičių bei Pavidaujo miškuose. Finišas numatomas prie Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos prezidiumo pirmininko, generolo Jono Žemaičio-Vytauto vyriausiosios vadavietės.
Dalyvių amžius - neribojamas, kiekvienas galės pasirinkti, kokį atstumą norės įveikti. Numatoma, kad trumpesnis maršrutas sieks iki 20 km, ilgesnis - iki 30 km. Visa projekto „Partizanų Lietuva“ VIII žygio Jurbarko rajone programa artimiausiu metu bus pristatyta visuomenei.
ELTA