Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andriaus Lamausko nuotr.
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Po dvejų metų Šiauliai turės Pasaulio teisuolių skverą. Praėjusį penktadienį paskelbta, kad Pasaulio teisuolių skvero, esančio Vilniaus ir Ežero g. sankirtoje, kompleksinio sutvarkymo idėjos projekto tarptautinį konkursą laimėjo Šiaulių universiteto vizualiųjų menų docento Ado Toleikio projektas „Jungtis“.
Dovydo žvaigždė jungiama su lietuvišku eglutės raštu
Ekspertų komisija vertino šešis Šiaulių savivaldybės skelbtam atviram konkursui pateiktus darbus. Komisijos pirmininkas buvo architektas Artūras Imbrasas, sekretorė – architektė Rasa Budrytė, nariai – architektas Darius Jakubauskas, skulptorius Robertas Antinis ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vyriausioji architektė (patarėja) Irina Vingrienė.
Nuomonę apie pateiktus konkursui darbus išsakė recenzentas architektas Audrys Karalius ir svečias-recenzentas – Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis.
Ado Toleikio projektas „Jungtis“ įvertintas palankiausiai. Šį darbą komisijos nariai ir recenzentai pripažino vienu įdomiausių ir itin drąsiu – pateiktame projekte žydiška Dovydo žvaigždė jungiama su lietuvišku eglutės raštu. Pačioje judriausioje ir labiausiai matomoje skvero vietoje bus formuojama memorialinė aikštelė, kurios kraštą sustiprins dvi granito stelos. Vienoje jų bus surašytos geto aukų pavardės, o kitoje – gelbėtojų pavardės.
Atkreiptas dėmesys, kad yra žmonių, kurie gelbėjo žydus, tačiau Pasaulio teisuolio vardai jiems dar nesuteikti. Todėl granito stelose palikta vietos pavardėms papildyti.
Projektas buvo labai sudėtingas
Architekto Vlado Balsio, skulptorių Gintauto Lukošaičio ir Mindaugo Lukošaičio projektas „Saugi erdvė 3331333“ taip pat sulaukė gana palankaus komisijos vertinimo, tačiau jis surinko mažiau balų. Autorius projekte siūlė išryškinti esamą skvero taką, o takų sankirtoje suformuoti Dovydo žvaigždės formos aikštelę. Būtų buvę pasinaudota esama aikštele tarp medžių bei statomi šeši granitiniai stulpai. Už pagrindinio tako siūlyta formuoti sodą. Skvere būtų buvę sujungtos dvi funkcijos – sakralioji ir rekreacinė.
Trečias pagal komisijos vertinimą liko Vyčio Cibulskio, Monikos Dvarionaitės ir Evelinos Vasiliauskaitės konkursui pateiktas projektas „Atminties ženklai“. Likę trys konkursui pateikti projektai įvertinti mažiau balų.
Recenzentas architektas A. Karalius, aktyviai dalyvavęs projektų aptarimo darbuose, pažymėjo, kad Šiaulių savivaldybės skelbtas atviras konkursas buvo gerokai sudėtingesnis, nei galėjo pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
„Užduotis projektuotojams buvo sudėtinga visų pirma dėl konkurso sąlygose nurodytos kuriamo skvero trigubos funkcijos: žydus gelbėjusių šiauliečių įpaminklinimo, „Trakų“ ir „Kaukazo“ getų įpaminklinimo ir rekreacinės erdvės suformavimo gamtinėje aplinkoje. Antras didelis iššūkis tas, kad urbanistinius, kompozicinius, meninius-semantinius ir dendrologinius uždavinius reikia spręsti dramatiškame reljefe bei „nedraugiškame“ kontekste (menkaverčiai ir griauti nenumatyti garažai, nepatraukli
ūkinė Elnio gatvelė ir pan.). Teisybės dėlei turiu pasakyti, kad nė vienas iš šešių konkursui pateiktų projektų su šiomis užduotimis nesusitvarkė „pakelta galva“, todėl labai tikiuosi, kad prieš tolimesnius projektavimo darbus Šiaulių miesto savivaldybė ir nugalėtoju pripažinto projekto autoriai ras laiko ir noro išgirsti konkurso ekspertų išsakytas pastabas ir pagerins projektą, prieš smeigiant kastuvus į kantriai dėmesio laukiančią skvero žemę...“ – viliasi architektas.
Projektas „Pasaulio teisuolių skvero Vilniaus–Ežero g. sankirtoje, Ežero g. 18, ir jo prieigų kompleksinis sutvarkymas“ yra įtrauktas į Šiaulių miesto savivaldybės 2017–2018 m. biudžeto finansuojamą Šiaulių miesto integruotą teritorijų vystymo programą kaip viena jos sudėtinių dalių.
Savivaldybei pasirašius sutartį su konkurso nugalėtojais, realūs skvero tvarkymo darbai prasidės kitais metais. Tikimasi, kad įrengtas ir sutvarkytas Pasaulio teisuolių skveras praturtins Šiaulių miestą išskirtine ir pagarbos nusipelniusiems žmonėms atminti skirta vieta, kuri kartu taps ir jaukia vieta čia prasmingai leisti laisvalaikį.
Projektuotojai ir autoriai dar turės išspręsti problemą, kaip paslėpti šalia teritorijos esantį nepatrauklų vaizdą – garažus. Manoma, kad šalia garažų bus pasodinta šermukšnių, kurių raudonos uogos taip pat suteiks atitinkamos simbolikos Pasaulio tautų teisuolių skverui.
20190719151643.jpeg