PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Rugpjūčio 28 d. 19:56

Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos sistemos krachas: nesulaukę medikų pagalbos, žmonės patys gydosi ir žaizdas, ir kaulų lūžius

Pasaulis

Freepik.com nuotr.

Skaistė GrigutytėŠaltinis: Etaplius.lt


315845

Ilgos eilės pas gydytojus – opi Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos problema. Gyventojai kai kurių tyrimų kartais turi laukti ilgiau nei metus. Tačiau dažnas britas turbūt tik nusijuoktų išgirdęs, ką Lietuvoje reiškia „ilga eilė pas gydytoją“.

Apklausa parodė, kad sunegalavę ar traumas patyrę britai vengia apsilankymo ligoninių skubiosios pagalbos skyriuose dėl absurdiškai ilgo laukimo laiko. Vietoje profesionalios medicininės pagalbos žmonės verčiau renkasi gydytis patys. Yra net atvejų, kuomet savarankiškai namų sąlygomis įmobilizuojamos lūžusios galūnės ir taip gydomi lūžiai, mat šiandien patekti pas medikus su tokiais nusiskundimais Jungtinėje Karalystėje yra itin sudėtinga, praneša metro.co.uk.

Visoje JK žmonių, kuriems tenka ilgai laukti gydymo, procentas gerokai viršija vyriausybės nustatytas ribas. Gyventojams sudėtinga tiek gauti skubiąją pagalbą, tiek atlikti įvairius sveikatos tyrimus.

Velse daugiau nei penktadalis (22,5 proc.) įvairių nusiskundimų turinčių pacientų birželio pradžioje gydymo ar tyrimų laukė jau ilgiau nei 12 mėnesių.

Naujausia apklausa atskleidžia, kad ketvirtadalis JK suaugusiųjų per pastaruosius dvejus metus atsisakė skubios medicininės pagalbos vien dėl nežmoniškai ilgo laukimo laiko.

Beveik kas penktas (18 proc.) prisipažino, kad aktyviai ignoravo savo bendrosios praktikos gydytojo arba skubiosios pagalbos tarnybų specialistų patarimus vykti į ligoninę.

Kas dešimtas teigė, kad gaminosi „naminius“ įtvarus traumas patyrusioms galūnėms, 31 proc. žmonių žaizdas gydė patys, 32 proc. patys savarankiškai pasirinko, kokius vaistus vartoti jaučiant tam tikrus negalavimus, nežinodami, ar jie tikrai padės. Nereikia ir sakyti, kad toks savarankiškas gydymasis gali pridaryti daug daugiau žalos, negu naudos, tačiau gyventojai tiesiog neturi kito pasirinkimo.

Su sveikatos apsaugos sistemos neveiksnumo problemomis susiduria ir Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai. Populiarioje Facebook grupėje, vienijančioje Britanijos lietuvius, galima rasti ir tokių istorijų, kad vizito pas specialistą inkstų tyrimui reikės laukti 2,5 metų.

Leiboristų partijos lyderio Keiro Starmerio pavaduotoja Daisy Cooper sako, kad tokia situacija – ankstsnės konservatorių valdžios aplaidumo rezultatas.

„Niekas neturėtų ignoruoti medikų patarimų kreiptis skubiosios medicininės pagalbos, tačiau faktas, kad tiek daug žmonių nusprendžia užsiimti savigyda, rodo, kaip smarkiai ankstesnė konservatorių vyriausybė apleido mūsų sveikatos sistemą. Nuo naminių įtvarų iki žaizdų gydymo – konservatorių ministrai sukėlė „pasigydyk pats“ epidemiją“, – teigia D. Cooper.

Naujoji vyriausybė turi itin operatyviai pateikti planą, kaip užkirsti kelią skubiosios medicinės pagalbos krizei, mat artėja žiema, o su ja – pacientų pagausėjimas dėl įvairių sezoninių ligų.

Konservatorių partijos atstovai teisinosi, kad padidino sveikatos apsaugos sistemos finansavimą daugiau nei trečdaliu, iki 165 mlrd. svarų, o tai yra didžiausias finansavimo tempas per dešimtmetį.

Nepaisant rekordinių sumų, pagalbos laukiančiųjų pacientų sąrašai JK yra rekordiškai dideli, o greitosios pagalbos reagavimo laikas – rekordiškai ilgas.

Baiminamasi, kad žiemą JK sveikatos apsaugos sistemą gali ištikti visiškas kolapsas, o tai pareikalaus daugybės gydymo taip ir nesulaukusių britų gyvybių.

Pirmas žingsnis, kurį ketinama atlikti gelbėjantis iš nepavydėtinos situacijos – pasamdyti 1 000 naujų šeimos gydytojų. Tam jau numatytas papildomas 82 mln. svarų finansavimas.