Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. Auškalnienė: „Būdą reikėjo tempti, kol iš antkaklio ištraukė šunį.“
Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt
Miškų apsuptyje išsidėsčiusioje Judrėnų seniūnijoje pastebima pagausėjusi vilkų populiacija – ieško grobio ganyklose, o šiuo metu iš miestelyje gyvenančių žmonių sodybų pradingo keli šunys. Pernai rudenį vilkai sudraskė kelių ūkininkų 10 galvijų. Judrėniškiai įtaria, jog kiemsargius irgi nusitempė šie plėšrūnai. Juk sakoma, kad po medžioklės vilkas grįžta į tą pačią vietą.
Bijos eiti į miestelį
Judrėnų miestelyje įsikūrusi Rima Auškalnienė sausio pradžioje savo sodyboje Endriejavo gatvėje neberado prie būdos pririšto šunelio. „Aš ten dar negyvenu, bet kasdien lankausi – pašerdavau šunelį, kurį vadinome Šypsenėle. O vieną dieną pamačiau porą metrų iš vietos patemptą sunkią būdą ir grandinę su antkakliu“, – pasakojo moteris. Ji atmetė galimybę, jog šuo pabėgo. „Pabėgęs atlėkdavo į daugiabutį, kuriame šiuo metu esu apsistojusi. Be to, paskutinį kartą buvau stipriai pritvirtinusi grandinę“, – patikino pašnekovė.
Ji spėjo, kad vilkas tempė šunį su būda tol, kol jį ištraukė iš antkaklio. Kraujo žymių nepastebėjo – buvo užpustyta. Žmonės ėmė kalbėti, ar tik ne chuliganai nutempė būdą, bet miestelyje nieko panašaus nėra nutikę. Ir šunelis paprastas, ne veislinis – kas jį vogs. Medžiotojai pasakė moteriai, kad jis galėjo tapti vilko grobiu.
Kaimynystėje gyvenanti Dalia Knyzerienė „Bangos“ korespondentei pasakojo, jog tą naktį jos šunys kieme stipriai lojo, draskėsi. „Kažkas vyko netoliese, bet ne mūsų sodyboje“, – patikino pašnekovė. Rytą Rima neberado savo šuns. Ir Dalia netiki, kad į paprastą kiemsargiuką būtų pasikėsinę vagys.
Praėjusį rugsėjį R. Auškalnienės sodyboje, netoli namų, vilkai sudraskė besiganiusią kolegės 8 mėnesių telyčią. „Per 5 mėnesius – du naminiai gyvūnai sudraskyti. Sakoma, bijai vilko, neik į mišką. Aš pradėsiu bijoti eiti į savo sodybą“, – sakė miestelio pakraštyje gyvenanti judrėniškė.
Ji kalbėjo, jog anksčiau vilkai puldavę šunis kaimo sodybose. R. Auškalnienės teigimu, jos brolio kieme vilkas buvo įsibrovęs į šunų voljerą, bet pajutęs žmogų pabėgo. O dabar įsidrąsino ateiti į miestelį – ji čia pirmoji neteko šuns ir savo bėdą atskleidė „Bangos“ redakcijai.
Prie būdos – tik grandinė
Savo istoriją papasakojo Judrėnuose, Naujokų gatvėje, gyvenantis Antanas Bauža. Šių metų pirmosiomis dienomis irgi iš sodybos dingo prie būdos pririštas šuo – tik grandinė su antkakliu liko. Tačiau vyras netvirtino, kad sudraskė vilkas, nes jokių žymių nerado.
„Tą rytą savo sodyboje pastebėjau drąsiai slampinėjantį vilkšunio dydžio gyvūną. Rankose turėjau šakę, todėl ir aš jo nebijojau. Prašvitus pamačiau dideles pėdas – tai ne šuns. Jos vedė į laukus, – kalbėjo judrėniškis. – Prie būdos buvo sutryptas sniegas, bet kraujo žymių nepastebėjome.“ Pasak jo, vilkas paprastai grobį tempia už kaklo. A. Bauža gailėjo savo dingusio augintinio. Jis pridūrė, kad neseniai ir kaimynė Zofija neberado kieme šuns, buvo nutraukta jo grandinė.
Pastarosiomis dienomis pradėjo aiškėti, jog miestelyje iš sodybų pradingę ir daugiau gyventojų šunų.
Judrėniškis Dainius Vilkas, veterinarijos gydytojas, medžiotojas, kalbėjo, jog nesant grobio laukuose, vilkai gali eiti į sodybas ir draskyti šunis. Jo teigimu, neėda vietoje – nusitempia į palaukę. Anot pašnekovo, šie yra sumanūs, išsitreniravę ir grobį nesunkiai pasiekia. Beje, užpernai jo sodyboje vilkai sudraskė 5 ūgtelėjusius veršius. Tačiau D. Vilkas įspėjo, jog šiuo atveju kaltininkas gali būti ir valkataujantis šuo.
Įdomybėmis stebisi seniūnas
Judrėnų seniūnijos seniūnas Zigmantas Siminauskas stebėjosi keistomis aplinkybėmis miestelyje dingstančiais šunimis. „Judrėniškiai pastebėjo, kad pastaraisiais metais vilkų populiacija pagausėjo“, – kalbėjo jis. Judrėnuose neintensyvus eismas, ramybė – palankios sąlygos plėšrūnams. Vienas gyventojas seniūnui pasakojo, jog vasarą vairuodamas traktorių kelyje prasilenkė su keliais vilkais. Kitas dalijosi pastebėjimais, kad būrys plėšrūnų ankstų rytą išgąsdino ganykloje besiganiusias telyčias. Beje, išvydę žmogų, vilkai neskuba bėgti.
„Kasmet jie padaro daug žalos ūkininkams, gyvulių augintojams. Dabar šie tvartuose – nėra ko pjauti, tai sodybose puola šunis. Bet tai tik įtarimai – jokių įrodymų: jeigu matytųsi kraujo žymės, būtų įtikinamiau“, – kalbėjo Z. Siminauskas. Seniūnas prisiminė, kad vieno ūkininko ganykloje vilkai papjovė apie 40 avių. Į aptvarą pateko išsikasę žemėje urvus. Praėjusiais metais Judrėnų seniūnijoje vilkai sudraskė 10 galvijų.
„Sakoma, kad vilkas po medžioklės grįžta į tą pačią vietą“, – svarstė Z. Siminauskas. Jis kalbėjo, jog ankstesniais metais vieno kaimo gyventojo šuo dingo su grandine. Po pusmečio miške rado apgraužtą šuns gaišeną su grandine, tačiau tai buvo ne jo augintinis. Pernai vėlų vakarą netoli Judrėnų gyvenantis Kostas išleido į lauką taksų veislės šunelį ir šis pradingo tamsoje. Tada vyras paleido nuo grandinės vilkšunį, tačiau šis nesitraukė nuo jo. Medžiotojai aiškino, jog šuo jautė grėsmę – netoliese buvęs vilkas. Prie namų buvo pririštas veršelis, kurio galbūt tykojo plėšrūnas.