Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Savaitgalį Kretinga, švęsdama tradicinę miesto šventę, visoje Žemaitijoje garsius Šv. Antano Paduviečio atlaidus ir garbingą Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčios 400 metų sukaktį bei Reformacijos 500 metų jubiliejų, sukvietė minias vietinių žmonių ir gimtinės išsiilgusių kraštiečių, svečių iš visos Žemaitijos, įvairių Lietuvos miestų ir miestelių, Latvijos, Estijos bei Vokietijos atstovų.
Šventinių renginių, kurių metu buvo galima ne tik pasimėgauti aukšto lygio atlikėjų, iš įvairių Lietuvos vietų suvažiavusių folkloro, vaikų ir mokinių meno kolektyvų koncertais, meno parodomis, galiūnų pasirodymais, bet ir pasiklausyti religinės muzikos, pabūti rimtyje Švč. Sakramento adoracijoje, kartu su Kretingos vienuoliais pranciškonais pasimelsti už policininkus, medikus ir ligonius, žiniasklaidos, kultūros, savivaldos darbuotojus ir kitų visuomenės grupių atstovus, Kretingoje netrūko net porą birželio savaičių. Tačiau birželio 17 ir 18 dienomis pačių įvairiausių ir kiekvieno skonį atitinkančių renginių ciklą vainikavo pagrindiniai renginiai ir koncertai, skirti jubiliejinėms sukaktims pažymėti.
Pagrindinę miesto šventės dieną – birželio 17-ąją – lydėjo nuostabus oras, tad Rotušės aikštėje susirinko ypatingai daug žmonių – netrūko šurmulio nei tautodailės ir amatų mugėje, nei iškilmingos ceremonijos metu, kuomet tradiciškai pagerbiamas Kretingos miesto, vienuolyno ir bažnyčios įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus atminimas.
Pažymint šiemet Lietuvoje minimus tautinio kostiumo metus, siekiant populiarinti tautinį kostiumą ir įprasminti jį šiųmetinėje, 18-ąjį kartą surengtoje, miesto šventėje Rotušės aikštėje rinkosi tautiniais rūbais pasipuošę Kretingos rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybės) vadovai, kultūros, švietimo, seniūnijų darbuotojai ir bendruomenių atstovai. Daug gražių žodžių darbštiems Kretingos krašto žmonėms ir susirinkusiems svečiams išsakė šventėje apsilankę Lietuvos Respublikos Seimo nariai Levutė Staniuvienė ir Antanas Vinkus, kuris su Savivaldybės partneriais – į šventę atvykusiomis latvių, estų ir vokiečių delegacijomis – pasisveikino jų gimtąja kalba. Prie paminklo miesto įkūrėjui J. K. Chodkevičiui susirinkusiuosius tradiciškai pasveikino Savivaldybės meras Juozas Mažeika. Priminęs apie šiemet minimus lietuvių kalbos kultūros ir piliakalnių metus, raginančius išsaugoti regioninį, istorinį ir kultūrinį savitumą, meras J. Mažeika linkėjo kretingiškiams garsinti savo gimtąjį kraštą kilniomis idėjomis, gražiais ir gerais darbais, tvirtais pasiryžimais, nesenkančiu tikėjimu ir žemaitiškomis tradicijomis. Kretingos miesto bendruomenę bei svečius sveikino ir Kretingos evangelikų liuteronų bažnyčios kunigas Darius Petkūnas, Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai parapijos klebonas brolis pranciškonas Antanas Blužas.
Iškilmėse dangų drebino patrankos salvės už Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmoną J. K. Chodkevičių, Kretingą ir jos gyventojus, Lietuvą.
Šiemet centrinėje Rotušės aikštės dalyje vyko ir kretingiškius bei miesto svečius linksmino festivalis „Pastauninko pintinis“, subūręs liaudies dainas ir šokius puoselėjančius kolektyvus iš Kretingos miesto bei rajono, Klaipėdos, Birštono, Kauno, Kupiškio, Kalvarijos bei Latvijos.
Nenusakomų įspūdžių susirinkusiems paliko visų taip lauktas, Kretingos rajono kultūros centre parodytas, Kretingos vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ sukurtas šešėlių teatras apie Kretingos miesto istoriją ir ateitį, Pastauninko parke vykusi teatralizuota menų ir šviesos instaliacijų šventė „Nakties spinduliai“, kurioje skleidėsi LED instaliacijos ir meniniai fejerverkai. Nustebinti įspūdingu reginiu žiūrovai kalbėjo, kad Kretingoje tokio profesionalaus ir nuostabą keliančio pasirodymo dar nėra tekę matyti.
Miesto šventę birželio 17 dieną tęsė Kretingos Lurdo slėnyje šiltą ir spalvingą koncertą „Paskui vaikystės aitvarą“ miestui ir jo žmonėms dovanoję daugiau kaip septyni šimtai Kretingos rajono ugdymo įstaigų auklėtinių bei svečių kolektyvų iš Palangos, Klaipėdos bei Gargždų.
Kretingos miesto šventė – graži proga padėkoti labiausiai Kretingos kraštui nusipelniusiems žmonėms. Tad miesto vasaros estradoje vakare vykusios iškilmingos ceremonijos metu penkiems nusipelniusiems Kretingos krašto kūrėjams – Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Darbėnų filialo vyresn. bibliotekininkei Danutei Paulikienei, Kretingos rajono kultūros centro liaudiškų šokių grupių „Toncius“ ir „Rangė“ vadovui Andriui Razmui, tautodailininkui Edvardui Tedevušui Stalmokui, Lietuvos Respublikos meno kūrėjui Virgilijui Vaičiūnui ir Kretingos rajono kultūros centro Kūlupėnų skyriaus meno vadovui Antanui Žvinkliui – Savivaldybės meras J. Mažeika rajono Tarybos vardu įteikė Savivaldybės kultūros ir meno premijas ir Angelo statulėles.
70620-2.jpg
Miesto šventės uždarymą vainikavo profesionalaus džiazo orkestro Kauno Bigbendo su solistais Vilija Matačiūnaite, Martynu Kavaliausku, atlikėjos iš Latvijos Samantos Tinos ir vieno populiariausių atlikėjų Lietuvoje Donato Montvydo su grupėmis koncertas ir įspūdingų fejerverkų lietus, D. Montvydui atliekant kūrinį „I‘ve Been Waiting For This Night“.
Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčios 400 metų jubiliejaus kulminacija įvyko birželio 18 dieną. Tą dieną vasaros estradoje J. E. vyskupas Kęstutis Kėvalas aukojo šv. Mišias, po kurių per visą miestą nusidriekė Devintinių procesija pranciškonų bažnyčios link. Bažnyčios jubiliejaus proga vakare vasaros estradoje po atviru dangumi surengtas unikalus šlovinimo vakaras „Pakilk ir šviesk“. Subūręs tikinčiuosius iš įvairių šalies miestų ir visus suartinęs nuoširdžia bendryste bei malda šlovinimo vakaras džiugino specialiai bažnyčios jubiliejui susikūrusiu iš vietinės bendruomenės sudarytu „Gyvuoju“ orkestru, kuris atliko giesmes kartu su jungtiniu jaunimo choru ir solistais Liudu Mikalausku, Egidijumi Bavikinu, kun. Povilu Narijausku bei kraštiete Agne Bubilaite. Su Kretingos bažnyčios ir vienuolyno istorija supažindino jaukų šlovinimo giesmių ir maldų vakarą vedęs brolis pranciškonas Juozapas Marija Žukauskas.
Kretingos žmonėms, miesto svečių džiaugsmui, Kretingos krašto praeities bei dabarties pagerbimui ir pasitikėjimo ateitimi sustiprinimui skirta šventė ir Šv. Antano atlaidai neišdildomų įspūdžių paliko ne tik juose dalyvavusiems, bet ir šventinius renginius organizavusiems, kurie ir toliau nuoširdžiai stengsis, kad šventė kasmet būtų laukiama kiekvieno šį miestą mylinčio žmogaus.
Kretingos rajono savivaldybės informacija