PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Kovo 19 d. 17:30

JT: pristatyti paramą į apsiaustus Ukrainos miestus itin sudėtinga

Vilnius

Ukrainos valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


209666

Paramos agentūros mėgina pasiekti žmones, įstrigusius Rusijos pajėgų apsiaustuose Ukrainos miestuose, šeštadienį pranešė JT Pasaulio maisto programa, o tarp apsiaustųjų yra šimtai tūkstančių moterų ir vaikų.

„Patekti į miestus, kurie yra apsupti arba netrukus bus apsupti, labai sudėtinga,“ – naujienų agentūrai AFP teigė JT Pasaulio maisto programos ekstremalių situacijų koordinatorius Jakobas Kernas (Džeikobas Kernas), apibūdindamas situaciją kaip „baisią“.

Dėl prieigų trūkumo beveik neįmanoma pristatyti maisto atsargų į apgultą Mariupolį, Charkivą šiaurės rytuose ir Sumus šiaurės rytuose.

Tokia taktika „nepriimtina XXI amžiuje“, pabrėžė J. Kernas.

Romoje įsikūrusi organizacija planuoja pradėti Ukrainos sandėlių aprūpinimo misiją „nuo nulio“, tačiau nutrūkusių maisto tiekimo grandinių atnaujinimas vykstant įnirtingoms kovoms yra „itin sudėtinga užduotis“, teigė jis.

Agentūra tikisi pasiekti 3,1 mln. žmonių Ukrainoje, tačiau pastangas pristatyti tokių maisto produktų kaip makaronai, ryžiai ir mėsos konservai atsargas trukdo sunkumai ieškant pasirengusių krovinius pristatyti sunkvežimių vairuotojų.

„Kuo labiau artėjama prie šių miestų, tuo labiau jie nerimauja dėl savo saugumo“, – paaiškino J. Kernas.

„Ir tai reiškia, kad mes negalime pasiekti įstrigusių žmonių Mariupolyje, Sumuose, Charkive – miestuose, kurie yra beveik apsupti, arba visiškai apsupti, kaip Mariupolio atveju,“ – pridūrė jis.

Iš Ukrainos jau išvyko daugiau nei 3,25 mln. pabėgėlių, tačiau daug žmonių liko įstrigę, įskaitant „šimtus tūkstančių moterų ir vaikų. Jie negali išeiti, o mes negalime jų pasiekti“.

„Nepamiršti“

J. Kernas, per karą Sirijoje trejus metus dirbęs JT Pasaulio maisto programoje, teigė, kad Ukrainoje taikoma apsiausties taktika panaši, tačiau pasekmės buvo dar didesnės, nes apsiausti miestai yra didesni.

„Prieš dvi dienas vilkstinė su keliais sunkvežimiais pasiekė Sumus ir atgabeno maisto, kurio kelioms dienoms užtektų maždaug 3 tūkst. žmonių, tačiau tai nedidelė parama, o miestai dideli, todėl reikalinga reguliari prieiga ir daug didesnio masto parama,“ – pridūrė jis.

„Čia reikėtų po vilkstinės beveik kiekvieną dieną, kad pusė milijono ar milijono gyventojų būtų aprūpinti pagrindiniais maisto produktais. Tam iš esmės reikia nuolatinio humanitarinio koridoriaus į šiuos miestus,“ – pažymėjo J. Kernas.

Nepaisant to, Ukrainoje, kaip ir Sirijoje, net menka pagalba gali psichologiškai sustiprinti tuos, kurie yra įstrigę siaubingose ​​sąlygose, nes „ten likusiems žmonėms labai svarbu žinoti, kad jie nepamiršti“.

Istoriškai Ukraina yra svarbi pasaulinė grūdų eksportuotoja, o Pasaulio maisto programa prieš karą iš jos pirko beveik pusę pasaulinių kviečių atsargų.

Dabar, kai Ukrainos uostai uždaryti, o Rusijos grūdų sandoriai dėl sankcijų sustabdyti, Rusijoje ir Ukrainoje šiuo metu yra užšaldyta 13,5 mln. tonų kviečių ir 16 mln. tonų kukurūzų.

Augančių maisto ir energijos kainų derinys – paskatintas Kremliaus invazijos – pabrangino organizacijos pasaulinių operacijų kainą 70 mln. JAV dolerių (63,3 mln. eurų) per mėnesį, todėl skubiai ieškoma būdų surinkti daugiau lėšų.

BNS