Jono Avyžiaus 100-osioms gimimo metinėms – trečioji premija

Jono Avyžiaus 100-osioms gimimo metinėms – trečioji premija
Joniškis
Lino Daukšos nuotr.
Erika Šivickaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Šiemet minimos rašytojo Jono Avyžiaus 100-osios gimimo metinės. Iškili proga sutampa su Joniškio r. savivaldybės tarybos įsteigtais J. Avyžiaus literatūros premijos teikimo metais. Sukaktys reikšmingos ne tik Joniškio kraštui, bet ir visai Lietuvai. Minėdama abi progas, Joniškio r. taryba priėmė sprendimą skirti 3 000 Eur J. Avyžiaus literatūros premiją rašytojai Birutei Jonuškaitei (Birutai Augustinienei) už romaną „Maestro“.

J. Avyžiaus premija skiriama už grožinės literatūros – prozos ar eseistikos – kūrinį, kuriame profesionaliai ir meniškai vaizduojamas Lietuvos praeities ar dabarties gyvenimas, akcentuojamos moralinės ir dvasinės vertybės. Kūrinys turi būti išleistas per praėjusius penkerius kalendorinius metus (2017–2021) nuo paskutinės premijos įteikimo. Kandidatus premijai galėjo siūlyti LR kultūros, meno, mokslo ir studijų institucijos, kūrybinės sąjungos, visuomeninės organizacijos, patys kūrinių autoriai.

Premijos laureatą rinko Joniškio r. savivaldybės tarybos sudaryta komisija, vadovaujama profesorės, humanitarinių mokslų daktarės, Lietuvos literatūros tyrinėtojos, Lietuvos Martyno Mažvydo bibliotekos vyriausiosios tyrėjos-ekspertės Džiuljetos Maskuliūnienės.

Šį kartą į premiją pretendavo šeši rašytojai. Komisijos sprendimu, šiemet premijos verčiausia pasirodė Biruta Augustinienė (literatūros pasaulyje žinoma kaip Birutė Jonuškaitė) už romaną „Maestro“. Rašytoja garsėja kaip ryškių moterų charakterių, aistrų ir jausmų vaizduotoja, bet naujojo romano „Maestro“ centre šį kartą atsidūrė spalvingas ir prieštaringas vyro pasaulis.

J. Avyžiaus literatūros premijos laureatė šiuo metu vadovauja Lietuvos rašytojų sąjungai. Ji yra garsi prozininkė, publicistė ir poetė. Jos gyvenimui reikšmingos dvi šalys – Lietuva ir Lenkija, kurioje gimė, tad jos kūryboje nemažai dviejų tautų savitarpio kultūros klodų. Rašytojos kūryba yra išversta į anglų, rusų, ispanų, prancūzų ir kitas kalbas. 2015 m. jos knyga „Maranta“ pateko į „Metų knygos“ rinkimų penketuką, o po metų už minėtą kūrinį jai skirta Liudo Dovydėno premija „už geriausią naują lietuvišką romaną“.

2016-aisiais B. Jonuškaitei įteiktas Lenkijos valstybinis apdovanojimas – Auksinis kryžius – už nuopelnus vystant lenkų ir lietuvių bendradarbiavimą, lenkų kultūros populiarinimą bei bendradarbiavimą su Lenkija. Tais pačiais metais jai skirta ir LR Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Prisimindama šviesios atminties savo vyrą, rašytojo J. Avyžiaus žmona Irena-Litvinaitė Avyžienė, dėkodama Joniškio r. savivaldybei už jos vyro atminimo įamžinimą ir vardo populiarinimą, laiške rašė: „Joniškio kraštas visada buvo jo (Jono Avyžiaus) širdy. Iš čia jis išsinešė meilę ir pagarbą žemei, doram žmogaus darbui, šio krašto kalbos gražumą, išsiliejusį jo kūriniuose. Gimtinės vaizdai persmelkia visą Avyžiaus kūrybą. Kiekvienąsyk apsilankiusi Joniškyje, pajuntu, kaip jis yra mylimas ir gerbiamas savo gimtinėje. Avyžiaus vardu pavadintos viešosios bibliotekos, miesto kultūros švyturio, darbuotojos, J. Avyžiaus vadintos „darbščiosiomis mūsų kultūros bitelėmis“, nuoširdžiai rūpinasi savo kraštiečio rašytojo kūrybos sklaida ir populiarinimu.“

Apgailestaudama, kad negalės dalyvauti premijos įteikimo ceremonijos renginyje. I. Litvinaitė-Avyžienė pabrėžė, kad turbūt ne veltui jos vyras taip mylėjo joniškiečius už jų darbštumą ir nuoširdumą.

J. Avyžiaus literatūros premija 2012 m. buvo įteikta rašytojui, dramaturgui, prozininkui Romualdui Granauskui, 2017 m. – rašytojui, dramaturgui, prozininkui Sauliui Šalteniui. Liepos 1 d. Joniškio Baltojoje sinagogoje bus įteikta jau trečioji premija B. Jonuškaitei (Birutai Augustinienei).

Redakcija rekomenduoja