Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Joniškio rajono savivaldybės inf.
Šiemet Europos paveldo dienų renginius Joniškio rajone organizavo savivaldybės kultūros ir švietimo įstaigos: Skaistgirio gimnazija, Žagarės kultūros centras, Joniškio istorijos ir kultūros muziejus bei Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka.
Joniškio mieste Europos paveldo dienos prasidėjo Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus renginiu, kurio metu buvo pristatyta Vilniaus dailės akademijos doc. dr. Renatos Maldutienės ir fotomenininkės Vaivos Abromaitytės mados paveikslų paroda „Mada: spalvų istorijos“ bei sukurti įvairaus istorinio laikotarpio rūbai.
Rugsėjo 10–11 dienomis Žagarėje vyko seminaras ir praktiniai užsiėmimai su architekte Rasa Bertašiūte ir medžio meistru Kęstučiu Cikanu. Seminaro metu istorikas muziejininkas Darius Vičas apžvelgė Žagarės miesto ir apylinkių medinių pastatų statymo istoriją ir pristatė įžvalgas apie jų išlikimo galimybes. Renginio metu pristatyti architektų Marijos ir Antano Rupeikų atliktų Žagarės medinės architektūros mokslinių tyrimų pagrindu parengti stendai. Abi dienas praktiniai mokymai vyko Senosios Žagarės klebonijos pastate. Renginys dalinai finansuotas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos ir Joniškio rajono savivaldybės.
Rugsėjo 13 d. Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus padalinyje Žagarėje vyko renginys, kuriame pranešimą apie modernizmo įtaką Tiudoro architektūrai skaitė mokytoja Aušra Petrauskienė. Paveldo pastatų stebėsenos ir prevencinės priežiūros projekto „FIXUS Mobilis“ prevencinės priežiūros specialistas Marius Skerniškis detaliai pristatė Tiudorų architektūros atgimimo laikotarpį ir jo įtaka Žagarės dvaro pastatams. Savo kūrybinėmis interpretacijomis pasidalino ir Žagarės gimnazijos abiturientė Adelina Maižiutė.
Skaistgirio gimnazijos devintokai su mokytoja Laura Ramanauskiene vykdydami projekto „Mano krašto istorija. Žydų keliais“ projekto veiklas, dalyvavo pažintiniame-orientaciniame žaidime „Pažink žydų paveldą Joniškio rajone“. Atvykusius jaunuolius Raudonojoje sinagogoje sveikino Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas Armonavičius. Jaunimas renginio metu dalyvavo pažintinėje ekskursijoje „Paslaptingasis sinagogų pasaulis“, kurios metu Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus istorikas Darius Vičas supažindino su žydų istorija ne tik Lietuvoje, bet ir Joniškio rajone. Gimnazistai apsilankė ir senosiose Joniškio žydų kapinėse, holokausto aukų vietoje Vilkiaušio miške, senosiose Žagarės žydų kapinėse bei Žagarės žydų žudynių vietoje. Renginys dalinai finansuotas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos.
Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos skaitykloje vyko renginys, skirtas „Europos paveldo dienoms 22“. Renginio metu buvo pristatyta fotografijų paroda „Dingęs Joniškis“. Istorikas, muziejininkas Darius Vičas skaitė paskaitą „Pirmasis Joniškio kino teatras“, o istorikas dr. Ernestas Vasiliauskas skaitė pranešimą apie Joniškio miesto urbanistinės struktūros ir aikščių formavimąsi, pristatė paminklą-maketą „Istorinė Joniškio turgaus aikštė (1703 m.)“, neseniai pastatytą Joniškio miesto aikštėje.
Rugsėjo 16 d. Skaistgiryje buvo tęsiamos projekto „Pažink žydų paveldą Joniškio rajone“ veiklos, vyko dailės pleneras, kurio metu moksleiviai, naudodami įvairias piešimo technikas, piešė matytus žydų kultūros paveldo objektus.
Visą rugsėjo mėnesį bus eksponuojami informaciniai stendai apie Žagarės medinių pastatų architektūrą (Žagarėje), bus galima ir toliau lankyti fotografijų parodą „Dingęs Joniškis“ (Joniškio bibliotekos languose), pasigrožėti virtualia fotografijų paroda „Akimirkos. Žydų keliais“ (Skaistgirio gimnazijos interneto svetainėje).
Renginiuose įvairiomis formomis buvo pristatomas Joniškio rajono kultūros paveldas, skatinamas jo suvokimas ir pažinimas, žadinamas susidomėjimas išlikusiomis kultūros vertybėmis ir jų istorija, kviečiama įsitraukti ir kitus įtraukti į paveldo išsaugojimo sąjūdį, jį saugoti, tausoti ir išradingai naudoti.
Europos paveldo dienų renginių tikslas – akcentuoti tęstinumą, mokymąsi iš tradicijų, tai kartu ir siekis tapti draugiškesniems aplinkai, suvokti, kaip prie tvaresnės ateities prisideda kultūros paveldo išsaugojimas. Pažintis su kultūros paveldu visiems gali atveria kitokį požiūrį į gyvenimą, priverčia susimąstyti ir prisidėti prie paveldo išsaugojimo proceso. Visi kultūros paveldo objektai – tai vertybės, kurias pažinus darosi įdomiau gyventi.