"> "> "> ">
PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Rugpjūčio 20 d. 09:03

Jonavos TIC kviečia surinkti rajono seniūnijų magnetukų kolekciją

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


142635

Jonavos kultūros centro turizmo informacijos centras vasarą pasitiko su šūkiu ,,Keliauk ir pramogauk Jonavoje". Deja, vasarėlė jau skaičiuoja paskutines dienas, tačiau keliauti, pramogauti ir pažinti savo kraštą galima visais metų laikais!

Tam, kad keliauti būtų įdomiau, Jonavos turizmo informacijos centras iniciavo akciją -  ,,SURINK JONAVĄ", kuri  skatina keliauti po Jonavos rajoną,  geriau jį pažinti,  aplankyti visas 9 -ias Jonavos rajoną sudarančias seniūnijas, atrasti gražiausias ir netikėčiausias jų vietas, bei surinkti 9 – ių magnetukų kolekciją - Jonavos rajono žemėlapį. Viskas labai paprasta: tam, kad gautumėte konkrečios seniūnijos magnetuką, jūs turite nuvykti, nusifotografuoti prie gražiausių ir įdomiausių lankytinų seniūnijos objektų bei dalintis įspūdžiais facebook paskyroje.  Jums beliks ateiti į Jonavos krašto muziejuje įsikūrusį turizmo informacijos centrą ir  atsiimti savo trofėjų - aplankytos seniūnijos magnetuką!

Net neabejojame, kad daugeliui Jonavos rajonas -  dar neatrastas kraštas,  kuris turi ką papasakoti, parodyti, po kurį smagu keliauti, jį tyrinėti, rasti dar neatrastus gamtos ir architektūros lobius.  O kiekvienas magnetukas -  tai  lyg atskira skirtingų seniūnijų istorija...  Surinkit šias istorijas, surinkit Jonavą!

Štai Jonava –  įkurta prieš 270 metų, prie brastos per Nerį, kur kirtosi svarbūs keliai, kaip privatus didikų  Kosakovskių miestas. Šiandien tai gražus ir kompaktiškas miestas, kurį patogu  apžiūrėti važiuojant dviračiu  ar  tiesiog vaikštant pėsčiųjų - dviračių takais, o jų mūsų mieste net 25 kilometrai.  Ar jums jau teko pabuvoti Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje, kuri saugo Jonavos miesto įkūrėjų ir puoselėtojų didikų Kosakovskių atminimą?   Ar jau aplankėt 400 metų senumo Skarulių Šv. Onos bažnyčią, kuri yra vienas vertingiausių ir gražiausių objektų  ne tik Jonavos rajone, bet ir visoje Lietuvoje?

Ar išvaikščiojot Jonavos parkus ir skverus, ar susipažinote su įdomiais istoriniais, architektūros paveldo objektais, esančiais juose? O kur dar rašytojo Grigorijaus Kanovičiaus romane,, Miestelio romansas" aprašomas Jonavos senamiestis, -  juk ne kiekvienas miestas turi apie jį sukurtą romaną, tiesa?

Pats turizmo informacijos  centras taip pat alsuoja istorija. Jis ir Jonavos kultūros centro Krašto muziejus įsikūrę  Jonavos miesto centre, buvusios Arklių pašto stoties pastatuose. Muziejuje veikia Skarulių dvaro archeologinių radinių ekspozicija, galima žvilgtelėti į etnografijos skyriaus ekspoziciją arba dailės parodas.  Garsusis Joninių slėnis, Varnutės tvenkiniai  - ar jau išvažinėjot visus tuos 25 kilometrus Jonavos dviračių takų?

Jonavoje kiekvienas jausis patogiai ir komfortiškai,  nes šalia takų įrengtos poilsio salelės, suoliukai, norintiems pasimėgauti saulės spindulais -  net gultai. Yra ir geriamo vandens stotelės, dviračių remonto stotelės, bei informaciniai stendai, o mieste apstu didelių ir šiuolaikiškų vaikų žaidimo aikštelių, bei jaukių kavinukių, kurios savo atviromis terasomis tik ir laukia lankytojų...

Šilai – gyvenvietė, vos keli kilometrai nuo Jonavos. Jonavos krašto tyrinėtojai teigia, kad būtent Šilai prisidėjo prie Jonavos miesto augimo: XVII a. minimas Šilų dvaras.  Jonavos pirmtako Dominyko Kosakovskio našlė Marijona - Zabielaitė Kosakovskienė savo būstą iš Šilų dvaro perkėlusi į Jonavą, norėdama čia įkurti ir išlaikyti miestelį.

Šilų seniūnija iš kitų rajono seniūnijų išsiskiria lankytinų objektų ir piliakalnių gausa. Vienas iš jų  - Paberžės piliakalnis yra pačioje Šilų gyvenvietėje. Verta aplankyti ir Lokėnėlių, Laukagalių, piliakalnius, surasti Piliakalnių  piliakalnį, nuvykti į memorialinę Samulevičių sodybą,  Markutiškių dvaro parką. Norintiems aktyvaus laisvalaikio – siūlome ,,Lokės pėdą", čia pat mažųjų laukia ,,Pepės vilaitė" ir kt.

Žeimiai – vienas iš seniausių Jonavos rajono miestelių.  Šiandien miestelis žavi ne tik įspūdingu dvaru, bet ir nepaprasto grožio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia, kurią suprojektavo iš šių kraštų kilęs architektas Vaclovas Michnevičius, skuptoriaus Konstantino Bogdano muziejumi ir jo vardo skveru pačiame miestelio centre. Verta aplankyti Sukilėlių ir Normainių koplytėles bei Žeimių piliakalnį.

Ne kiekviena seniūnija gali didžiuotis praeitimi, kokia garsėja Kulva. Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose Kulva paminėta XIV a. pabaigoje. „Naujoje Prūsijos kronikoje" rašoma, kad 1382 m. sausį Lietuvos Didysis kunigaikštis Kęstutis įsiveržė į Prūsijos kraštą. Tuomet atsitokėję kryžiuočiai, persekiodami lietuvius, juos atsiviję iki Kulvos.

Iš Kulvos apylinkių kilęs vienas ryškiausių Lietuvos ir Europos šviesuolių, lietuviškos  raštijos pradininkas Abraomas Kulvietis.  Šiame krašte yra aukščiausia  Jonavos rajono vieta, kurią žymi Kulviečio obeliskas,  čia stūkso vienas įspūdingiausių rajone Mažųjų Žinėnų piliakalnis. Verta aplankyti Kulvos Švč. Mergelės Marijos bažnyčią,  Rimkų Dievo Motinos gimimo sentikių cerkvę ir kt.  Nenusivils apsilankę Žemutinėje Batėgaloje esančioje vyndarių sodyboje,,Vilkolė".

 

Šveicarijos seniūnija labai graži savo kraštovaizdžiu, įdomi savo teritorijoje esančiomis gyvenvietėmis su Europos miestų ir šalių pavadinimais:  Londonas, Paryžius, Šveicarija... Šioje seniūnijoje galėsite aplankyti Barborlaukio dvarą,  Dumsių miškuose esančią garsiąją ,,Kopą", Survilų sodyboje įrengtą ,,Basakojų taką". Mėgstantiems gyvūnus, verta apsilankyti Stašėnų k. įsikūrusiame laisvalaikio ir jojimo paslaugų centre „Viliumai". Seniūnijos kultūros centro patalpose veikia Jonavos krašto muziejaus Tautodailės ir amatų centras.

Užusaliai – seniūnija esanti arčiausiai Kauno miesto. Per seniūnijos teritoriją vingiuoja  Neris, Šešuva ir kiti mažesni upeliai. Seniūnijos centrą - Užusalių gyvenvietę, puošia A. Neviškio cerkvė bei didžiulis tvenkinys. Daukliūnų miškuose verta surasti mitais ir legendomis apipintą akmenį su ,,Meškos ir veršiuko pėdomis", Girininkų II k.  aplankyti Lietuvos nepriklausomybės 80-mečio ąžuolyną, Neries upėje ties Krėslynų k. pasigrožėti Nerimi ir joje esančiu didžiausiu Lietuvoje upių akmeniu ,,Gaidelis".

Upninkai - miškingiausia ir baltų kultūros paveldo objektais turtingiausia Jonavos rajono seniūnija. Keliaudami šios seniūnijos miško keliukais atrasite įspūdingų objektų:  Dagilionių ir Vareikių pilkapynus, Dubių ir Padaigų piliakalnius, legendomis apipintą Neries ir Šventosios santaką, Lietavos upelį, įspūdingo grožio Perelozų sentikių Viešpaties Kryžiaus cerkvę, Upninkų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią. Tai išties unikalus kraštas mėgstantiems keliauti.

Ruklos seniūnija įsikūrusi kairiajame Neries krante, Gaižiūnų miškų apsuptyje, kurie užima net apie 79 proc. viso ploto.   Gana didelę seniūnijos teritorijos dalį sudaro karinės paskirties teritorijos. 1930 m. čia įkurtas pirmasis Nepriklausomos Lietuvos Gaižiūnų karinis poligonas, jis veikia iki šiol.  Skurdus vietovės dirvožemis ir nuolatinė žmonių veikla suformavo unikalų, Lietuvoje ypatingai retą kraštovaizdį, būdingą tik pajūrio kopoms ir tolimųjų kraštų dykumoms. Neatsitiktinai šis poligonas dar vadinamas „Lietuviškąja Sachara". Kai būsite Rukloje -  užlipkite ant Ruklos piliakalnio,  nuvažiuokit iki Tartokų piliakalnio. Visai šalia Ruklos jūs turėsite galimybę apsilankyti Venecijos kaime.

Bukonių kaimas minimas jau XVI a. kaip prie svarbaus kelio Sankt Peterburgas–Varšuva esanti gyvenvietė.  XIX a. tiesiant naująjį plentą -  Bukonys liko nuošalėje. Seniūnija yra Vidurio Lietuvos lygumoje, todėl daugiausia čia plyti dirbami laukai. Seniūnijos teritorijoje yra 3 nedideli ežerai: Mimainių, Biržulių ir Žeimelių. Lankytinų objektų nedaug, tačiau verta aplankyti Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, nykstančią Bukonių dvaro sodybą, paminklą žuvusiems už Lietuvos laisvę.

Tikriausiai įsitikinot – aplankyti yra ką ir tai tik maža dalis to, ką jūs patys galite atrasti,  pamatyti ir rekomenduoti kitiems.

Jūsų patogumui, kiekvieną savaitę Jonavos turizmo informacijos centras savo facebook puslapyje publikuoja žinutę ,,KELIONĖS KRYPTIS", kurioje nurodomi populiariausi lankomi objektai ir vietovės konkrečioje seniūnijoje.

Visą informaciją apie Jonavos lankytinus objektus ir kitą naudingą informaciją visada galima rasti Jonavos turizmo informacijos centre.

Jonavos rajono kultūros centro Turizmo informacijos centro info.