PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Lapkričio 24 d. 14:48

Jei manai, kad tavo sveikata – tai tik fizinio kūno reikalas, žvelk giliau!

Šiauliai

D. Jankauskienės asmeninio archyvo nuotr.

Kalbino Asta IvoškienėŠaltinis: Etaplius.LT


284316

Nuo vaikystės buvusi itin jautri, augusi aplinkoje, kurioje suaugusieji nebuvo linkę rodyti šiltų jausmų, buvo labai užimti, turėjo ir savų sunkumų, problemų, kurių nesprendė, psichikos sveikatos iniciatyvos „Žvelk giliau“ ambasadorė Diana atvirauja: „Svarstydama apie ateitį, tikėjau, kad gyvensiu visai kitaip nei tėvai.“ Deja, ne viskas klostėsi paprastai.

Ji jauna sukūrė šeimą, kuri greitai iširo, nesėkminga buvo ir antroji moters santuoka. Skyrybų procesas buvo itin skausmingas, kėlė daug negatyvių jausmų ir jautriai asmenybei tapo dideliu iššūkiu. „Jaučiausi labai blogai, išgyvenau jau antras skyrybas, tad kaltinau save, kad tai aš kažką dariau ne taip, – mintimis į sudėtingą laikotarpį grįžta moteris, – jaučiau ir itin kritišką aplinkos požiūrį, dėl to prasidėjo nuolatinės savigraužos, nerimo etapas, patyriau ir panikos atakų. Buvo ir naktį šokinėjimo iš lovos, buvo dienų, kai negalėjau pakilti iš lovos, jaučiausi apatiška viskam.“ Jos manymu, situaciją gerokai apsunkino ir tai, kad tuo metu vaikai buvo paauglystės laikotarpyje, reikėjo jais pasirūpinti ne tik materialiai, bet ir skirti daug emocinio dėmesio, kurio tuo metu ji, pati būdama labai sudėtingoje psichologinėje situacijoje, nelabai galėjo duoti.

Kai kalba pasisuka apie pagalbos paieškas, moteris teigia nuėjusi nelengvą kelią. Diana pradžioje bandė įvairiausių būdų padėti sau – skaitė straipsnių, knygų, lankė seminarus, tačiau ilgainiui vis tik brendo sprendimas kreiptis į specialistą, nes darėsi sudėtinga susidoroti ne tik su savo, bet ir paauglei dukrai tuo metu kilusiais psichologiniais iššūkiais. Sunkumus ji bandė spręsti kreipdamasi į Pedagoginę-psichologinę tarnybą, vaiko teisių specialistus, mokyklų socialinius pedagogus. „Iš pradžių jutau, kad tos tarnybos apipintos legendomis, stigmatizuojamos, ir mane šiek tiek gąsdino, bet vėliau supratau, kad jose dirba puikūs specialistai, tad iš patirties sakau, kad su jais konsultuotis tėvams naudinga bei reikalinga“, – tikina Diana.

Pasak moters, jai pakako išprusimo, psichologinio raštingumo, tad nebuvo sunku kreiptis į psichikos sveikatos specialistą, tačiau pirmas bandymas greitai ir efektyviai gauti pagalbos ją smarkiai nuvylė, mat, būdama veiksmo žmogus, moteris buvo pratusi problemas išspręsti vienu ypu: „Sprendimo norėjau čia ir dabar“, – sako Diana, kuriai reikėjo pripažinti ir suprasti, kad gijimo procesas ilgas, reikalaujantis resursų. Teko kurį laiką ir būti nedarbingai, pakeisti psichologą, kol rado sau tinkamą. Pastangos pasiteisino ir dabar moteris jaučiasi psichologiškai sustiprėjusi, todėl, ambasadoriaudama „Žvelk giliau“ iniciatyvoje, nori padrąsinti kitus panašioje situacijoje atsidūrusius žmones: su pagalba įmanoma save pamilti, nustoti save kaltinti, teisti, pradėti save įvertinti ir priimti su unikaliais savo ypatumais.

Šiuo metu Diana gyvena įvairios veiklos pilną gyvenimą. Be to, kad dirba atsakingą darbą, moteris dalyvauja bažnytinio choro „Džiaugsmas“ veikloje, didžiuojasi važinėjanti po koncertus ir skleidžianti žmonėms džiaugsmą, kas jai irgi tapo puikia terapijos forma. Diana savanoriauja ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus organizacijoje. Pastaruoju metu jai visai neblogai sekasi susidoroti su depresijos ir nerimo simptomais, tik darbe patiriamas stresas vis provokuoja emocinio valgymo epizodus, kai kasdienės problemos buityje, stresinės situacijos darbe ar kilę neigiami jausmai verčia valgyti viską iš eilės. Su šiais psichologiniais sunkumais moteris vis dar tvarkosi: lankosi pas psichologus, dalyvauja įvairiuose psichologų ir psichoterapeutų vedamuose mokymuose ir seminaruose. Ji supranta, kad tai ilgai trunkantis procesas, kuriam reikalingos ir žinios, ir įgūdžiai, ir gebėjimas taikyti tam tikrus metodus.

„Kaip psichikos sveikatos ambasadorei, man svarbu dalytis savo istorija, kad žmonės labiau atpažintų savo problemas, skausmą, nerimą ir nebijotų apie tai papasakoti ne tik savo artimiausiems, bet ir kreiptis į gydytoją, galėtų drąsiai apie tai pasikalbėti su darbdaviu. Manau, kad kaip fizinė sveikata yra svarbi, taip turėtų būti ir psichologinė, nes nuo to priklauso, kaip žmogus jaučiasi, kaip gyvena, kiek jis pasieks, ką duos visuomenei ir kiek pasiims sau“, – ambasadorystės idėja dalijasi Diana.

Antrindama ambasadorei, Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro vykdomame projekte dirbanti „Žvelk giliau“ iniciatyvos koordinatorė Asta Ivoškienė taip pat ragina į savo sveikatą žvelgti kaip į visumą bei nenuvertinti psichikos sveikatos specialistų – psichologų, psichiatrų, psichoterapeutų pagalbos: „Kaip patys negydome sau skaudančio danties, taip turėtume pasikliauti ir psichikos sveikatos specialistais. Visuomenėje įsigalėjusios klaidingos nuostatos trukdo žmonėms gauti pagalbą, tad turime jas keisti.“

Ji sutinka, kad yra savipagalbos būdų, tačiau skatina nelaukti, kol emociniai sunkumai taps nebepakeliami, ir kreiptis pagalbos anksčiau, kol jie neužsitęsė ir neišsivystė į tikrai sudėtingas psichikos sveikatos būkles. A. Ivoškienė primena, kad apie Šiaulių mieste teikiamas nemokamas (kai kuriais atvejais ir anonimines) psichologinės pagalbos paslaugas galima sužinoti Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje www.sveikatos-biuras.lt.

Reklama