PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Rugpjūčio 28 d. 11:45

JAV prokurorai atnaujino kaltinimus D. Trumpui dėl bandymo panaikinti rinkimų rezultatus

Pasaulis

Donaldas Trumpas / Scanpix

BNS.LTŠaltinis: BNS.LT


315794

JAV prokurorai antradienį pateikė patikslintą kaltinamąjį aktą Donaldui Trumpui, atnaujindami kaltinimus, kad jis, pralaimėjęs 2020 metų prezidento rinkimus Joe Bidenui, bandė sužlugdyti jų rezultatus.

Pakoreguotame kaltinamajame akte D. Trumpui pateikti tie patys keturi kaltinimai kaip ir ankstesnėje versijoje, tačiau atsižvelgta į neseniai priimtą Aukščiausiojo Teismo sprendimą, kad bet koks buvęs prezidentas turi platų imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo.

Naujasis 78 metų respublikonų kandidato į prezidentus kaltinamasis aktas yra 36 puslapių apimties, palyginti su 45 puslapiais ankstesnėje versijoje, iš jo pašalinta medžiaga, kuriai turėjo įtakos konservatorių dominuojamo AT sprendimas dėl neliečiamybės.

Jo esmė išlieka ta pati – teigiama, kad D. Trumpas 2020 metais pralaimėjo, bet „buvo pasiryžęs likti valdžioje“ ir bandė panaikinti rezultatus.

Liepą AT nusprendė, kad bet kuris buvęs JAV prezidentas turi plačią neliečiamybę nuo baudžiamojo persekiojimo už oficialius veiksmus, atliktus einant pareigas, tačiau gali būti persekiojamas už neoficialius veiksmus.

Tai sukėlė abejonių dėl istorinio D. Trumpo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn.

Jis pats naująjį kaltinamąjį aktą pavadino „desperacijos aktu“, kuris, anot eksprezidento, yra raganų medžioklės prieš jį dalis.

„Neteisėtai paskirtas „specialusis patarėjas“ pamišėlis Jackas Smithas prieš mane pateikė naują absurdišką kaltinamąjį aktą, kuris turi visas senojo kaltinamojo akto problemas ir turėtų būti NEDELSIANT atmestas“, – rašė jis savo socialinėje platformoje „Truth Social“.

Naujasis kaltinamasis aktas paskelbtas likus trims dienoms iki to laiko, kai specialusis patarėjas J. Smithas, pateikęs kaltinimus D. Trumpui, ir verslo magnato teisininkų komanda turi pateikti ikiteisminio proceso tvarkaraštį.

Bylos nagrinėjimui pirmininkaujanti teisėja Tanya Chutkan taip pat buvo numačiusi rugsėjo 5 dieną Vašingtone surengti posėdį, tačiau dabar neaišku, ar jis įvyks pateikus atnaujintą kaltinamąjį aktą.

D. Trumpo advokatai siekia, kad teismo procesas būtų atidėtas po lapkritį įvyksiančių prezidento rinkimų, kuriuose jis susigrums su Demokratų partijos kandidate, dabartine viceprezidente Kamala Harris.

D. Trumpas kaltinamas sąmokslu apgauti JAV piliečius ir sutrukdyti oficialiai procedūrai – 2021 metų sausio 6 dieną vykusiai jungtinei Kongreso sesijai, per kurią išpuolį surengė respublikono šalininkai.

Jis taip pat kaltinamas siekiu atimti teises iš JAV rinkėjų, nes melagingai teigė, kad laimėjo 2020-ųjų rinkimus.

Iš pradžių buvo numatyta, kad jis bus teisiamas kovo 4 dieną, tačiau teismas buvo atidėtas, jo advokatams bandant pateikti prašymą AT dėl prezidentinės neliečiamybės.

Bendrininkai veikė privačiai

Buvusio prezidento demokrato Baracko Obamos paskirta T. Chutkan turės nuspręsti, kurie D. Trumpo veiksmai, susiję su 2020-ųjų rinkimais, buvo oficialūs, o kurie – neoficialūs, už kuriuos jis gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

Manoma, kad šio ir kitų ikiteisminio tyrimo klausimų nagrinėjimas užtruks kelis mėnesius, todėl mažai tikėtina, kad byla bus pradėta nagrinėti teisme iki lapkričio 5 dieną vyksiančių rinkimų.

Naujajame kaltinamajame akte atsisakyta nuorodų į Jeffrey Clarką, buvusį Teisingumo departamento pareigūną, vieną iš šešių pirminiame kaltinamajame akte išvardytų bendrininkų, kuriuos D. Trumpas, kaip įtariama, pasitelkė savo melagingiems teiginiams apie rinkimų rezultatų klastojimą skleisti.

Aukščiausiasis Teismas savo sprendime dėl neliečiamybės nurodė, kad JAV prezidento bendravimas su Teisingumo departamento nariais turėtų būti laikomas oficialiais veiksmais.

Likusieji bendrininkai, tarp kurių yra buvęs D. Trumpo asmeninis advokatas Rudy Giuliani (Rudis Džulianis), veikė privačiai, „siekdami padėti (D. Trumpui) jo nusikalstamose pastangose panaikinti teisėtus 2020 metų prezidento rinkimų rezultatus ir išlaikyti valdžią“, sakoma kaltinamajame akte.

AT teisėja Ketanji Brown Jackson, kalbėdama apie sprendimą dėl D. Trumpo neliečiamybės, sakė, kad yra susirūpinusi dėl liepą priimto nuosprendžio, teigiama antradienį CBS televizijos paskelbtame interviu.

„Buvau susirūpinusi dėl sistemos, kuri, kaip paaiškėjo, suteikia imunitetą vienam asmeniui tam tikromis aplinkybėmis, nors turime baudžiamojo teisingumo sistemą, kurioje paprastai visiems taikomos vienodos sąlygos“, – sakė ji.

K. Brown Jackson buvo viena iš trijų teisėjų, nepritarusių AT sprendimui.

Gegužę D. Trumpas Niujorke buvo nuteistas dėl 34 kaltinimų klastojus verslo dokumentus, kad nuslėptų pornografijos žvaigždei Stormy Daniels (Stormi Daniels) atliktus mokėjimus už tylą, slepiant galimo jų romano faktą.

Nuosprendžio paskelbimas numatytas rugsėjo 18 dieną, tačiau D. Trumpo advokatai, remdamiesi AT sprendimu dėl imuniteto, paprašė panaikinti nuteisiamąjį nuosprendį ir atidėti verdikto paskelbimą.

D. Trumpui kaltinimai, susiję su pastangomis sužlugdyti 2020-ųjų rinkimus, taip pat pateikti Džordžijoje.

Floridoje jam buvo pateikti kaltinimai dėl netinkamo visiškai slaptų dokumentų tvarkymo po to, kai jis paliko Baltuosius rūmus.

Įslaptintų dokumentų bylai pirmininkaujanti teisėja Aileen Cannon, paskirta D. Trumpo, atmetė kaltinimus, motyvuodama tuo, kad specialusis patarėjas J. Smithas buvo paskirtas neteisėtai.

J. Smithas apskundė A. Cannon verdiktą.

#TRUMPAS#KALTINIMAI#ATNAUJINIMAS#JAV#RINKIMAI
#PREZIDENTAS