JAV po batalionų rotacijos Lietuvoje išlaikys sustiprintas pajėgas, sako V. Rupšys

JAV po batalionų rotacijos Lietuvoje išlaikys sustiprintas pajėgas, sako V. Rupšys
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Reporteris Dovilė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Ketvirtadienį keičiantis Jungtinių Valstijų (JAV) karių pamainai Lietuvoje, šalis išlaikys ir papildomus čia dislokuotus pajėgumus kol to reikalaus saugumo situacija, sako kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.

„Teigiama, JAV sprendimas yra išlaikyti tuos pačius papildomus pajėgumus kartu su kovine grupe, t.y. ir artilerijos, netiesioginės ugnies, ir oro gynybos – tol, kol matys kad saugumo situacija reikalaus šito buvimo“, – Pabradėje žurnalistams sakė kariuomenės vadas, ketvirtadienį dalyvaudamas JAV rotacinių pajėgų vėliavų pakeitimo ceremonijoje.

„Nenoriu kalbėti už JAV karinę vadovybę, bet jie garantavo, kad tai bus tas vienetas, kuris, kaip minėjote, bus pajėgus veikti savarankiškai arba bus „combat ready“ (pasirengęs kovai – BNS)“, – pridūrė jis.

Tai patvirtino ir JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas (Robertas Gilkristas).

„Manau, atsakymas yra taip, sustiprinimai liks. Žinau, kad JAV karinės pajėgos, mūsų kariuomenės dislokavimas čia yra gana naudingas. Tai suteikia galimybe jiems ne tik išnaudoti šią įspūdingą pratybų vietą, bet ir treniruotis su NATO bei Lietuvos sąjungininkais“, – sakė R. Gilchristas.

V. Rupšys sako, kad naujasis sausumos bataliono dydžio JAV vienetas bus pasirengęs vykdyti „ne tik atgrasymą, bet, esant reikalui, vykdyti ir kovinius veiksmus, t.y. ginti Lietuvą kartu su mumis“.

„Turėtumėme žiūrėti į bataliono buvimą kompleksiškai: už šio bataliono turime didžiulį JAV pajėgumą kitose dimensijose, t.y. karinės oro pajėgos, raketinės pajėgos, turime laivyną, kuris esant reikalui ateitų ir šiam batalionui į pagalbą ir būtų kartu su mūsų nacionalinėmis pajėgomis“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas.

Anot jo, JAV bataliono buvimas rotaciniu pagrindu iš esmės yra „tas pats, kaip ir nuolatinis buvimas JAV sausumos elemento Lietuvoje“.

Lietuvoje dislokuotų JAV rotacinių pajėgų pamainos pasikeitimas prasidėjo gegužės pabaigoje, pranešė kariuomenė.

Tuomet atvyko pirmieji JAV kariuomenės 4-osios pėstininkų divizijos 3-iosios šarvuočių brigados kovinės grupės 66-ojo šarvuočių pulko 1-ojo bataliono (1-66) kariai su technika – tankais M1A2 „Abrams“, pėstininkų kovos mašinomis „Bradley“, šarvuočiais.

Batalionas, kurio įprasta dislokacijos vieta yra JAV Kolorado valstijoje esantis Fort Karsonas, iki birželio mėnesio pabaigos pakeis nuo praėjusių metų rudens Lietuvoje dislokuotus JAV sunkiojo 3-66 bataliono karius bei jų rotacijos pradžioje atsigabentą karinę techniką.

JAV sausumos pajėgų kariai Baltijos šalyse ir Rytų Europoje rotuojami nuo 2014 metų pavasario, kaip dalis JAV Sausumos pajėgų operacijos rytinėje Aljanso dalyje „Atlanto ryžtas“.

Taip JAV demonstruoja savo kolektyvinės gynybos įsipareigojimą sąjungininkams, užtikrindama saugumą po agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje.

 

BNS

Redakcija rekomenduoja