Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvoje apsilankiusių Jungtinių Amerikos Valstijų Energetikos departamento ir JAV ambasados Lietuvoje atstovų teigimu, visos trys Baltijos šalys yra JAV institucijų, atsakingų už kibernetinio saugumo užtikrinimą, dėmesio centre. JAV pasiruošusi suteikti naujausių technologinių sprendimų ir įrankių stiprinti IT sistemas ir užtikrinti kibernetinį saugumą. Apie tai buvo diskutuojama susitikime, kuriame dalyvavo didžiausios Lietuvoje energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“, elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“, „Klaipėdos naftos“, prižiūrinčios suskystintų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje ir Krašto apsaugos, Energetikos ir Finansų ministerijų atstovai bei JAV Energetikos departamento ir JAV ambasados Lietuvoje atstovai.
„Idėja organizuoti šį susitikimą kilo po balandį vykusio Lietuvos atstovų vizito JAV ir prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu. JAV palaiko poreikį stiprinti Lietuvos kibernetinį saugumą, nes Lietuva yra NATO narė“, - sakė JAV ambasados Politikos ir ekonomikos skyriaus vadovo pavaduotoja Diane Kohn.
Lietuvos energetikos sektoriaus pasirengimas atremti galimas kibernetines atakas JAV Energetikos departamento specialistams paliko teigiamą įspūdį. „Kibernetinio saugumo srityje siekiame partnerystės su visomis trimis Baltijos valstybėmis. Lietuva, taip ir Latvija bei Estija yra mūsų intereso akiratyje, nes esate riba tarp Rytų ir Vakarų. Kita vertus, šiais laikais kibernetiniam saugumui negalioja jokios sienos - pavojus gali ateiti iš bet kurios pasaulio pusės. Mes čia, kad padėtume jums dar geriau pasirengti, dar labiau sustiprinti technologijas ir gebėjimus ne tik atremti kibernetines atakas, bet ir kuo greičiau atkurti stabilią situaciją, jei tokios įvyktų“, - sakė, JAV Energetikos departamento vyresnysis patarėjas Europos ir Eurazijos regionų reikalams Paulas Tuminia.
Kibernetinio saugumo politiką Lietuvoje formuojančios Krašto apsaugos ministerijos atstovų nuomone, kibernetinio saugumo kompetencijos ir pajėgumai privalo būti ir toliau stiprinami. „Užtikrindami saugumą, plečiame bendradarbiavimo ribas ne tik tarp institucijų, bet ir tarp valstybių. Šis JAV Energetikos departamento ekspertų vizitas tik dar labiau sustiprina Lietuvos ir JAV vystomą bendradarbiavimą kibernetinio saugumo ir gynybos srityje“, - sakė Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų departamento direktorius Jonas Skardinskas.
Ruošdamasi tarptautinei veiklai energetikos sektoriuje, susitikimo dalyvius priėmusi „Lietuvos energija“ centralizavo ir papildomai sustiprino kibernetinio saugumo funkciją grupėje. „Prieš porą savaičių pristatytoje naujoje strategijoje LE 2030 išreiškėme savo intenciją tapti globaliais. Tam turime turėti ne tik tiesioginių savo verslo kompetencijų, bet ir stipriai, patikimai organizuotą ir gerai prižiūrimą kibernetinio saugumo sritį. Energetikos sektorius, susijęs su esminiais gyventojų poreikiais, ekonomine valstybių veikla, privalo būti saugus, ypač kai kalbame apie IT dalį“, - susitikime kalbėjo „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Darius Maikštėnas.
Visame pasaulyje energetika yra vienas iš dažniausių kibernetinių atakų taikinių, todėl srautas į šio sektoriaus veiklą yra didesnis nei į kitas sritis. „Lietuvos energijos“ įmonių grupė, valdanti elektros ir dujų skirstomuosius tinklus bei elektros energijos gamybinius pajėgumus, aktyviai bendradarbiauja su Nacionaliniu kibernetinio saugumo centru prie Krašto apsaugos ministerijos. Ši partnerystė padeda spręsti kibernetinius incidentus, taip pat išaiškinti dar tik planuojamas atakas ir laiku užkirsti joms kelią. Kibernetinės atakos - tai bandymas įsilaužti į informacines sistemas. Didelės įmonės, valdančios milžiniškus informacijos srautus, saugančios klientų duomenų bazes ar prižiūrinčios tokias valstybėms jautrias sistemas kaip energijos skirstymo tinklai, neretai gali tapti tokių įsilaužimų taikiniu. Todėl būtina vis daugiau dėmesio skirti savo internetiniam, IT saugumui, įdiegiant geresnes technologijas ir stiprinant kibernetinio saugumo specialistų grandį.
ELTA