Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Lapkričio 8 dieną Elektrėnų savivaldybėje vyko jaunimo „Veiksmo diena“. Mokinių iš Elektrėnų, Vievio, Kietaviškių ir Semeliškių komandos susitiko siekdamos sukurti idėjas, kurios pagerintų jaunimo gyvenimą. Pirmiausia jie susipažino su savivaldybės tarybos nariais ir nedelsdami priėjo prie svarbių klausimų: kodėl jaunimo reikalams yra skirtas nedidelis biudžetas? Kada bus suremontuotas baseino stogas? Ar bus sutvarkyta prieplaukos teritorija? Kodėl griaunami senieji atrakcionai, apžvalgos ratas? Kokios Vievio pirties, Vievio kultūros centro perspektyvos? Kokiu tikslu einama į savivaldybės tarybą? Kokia yra Elektrėnų ideologija ir vizija?
Tokį pat šūsnį rimtų klausimų gavo ir savivaldybės darbuotojai: ar bus išvalytas Vievio ežeras? Kiek mokyklos turi lėšų žemės ūkio reikmėms? Koks Elektrėnuose yra nedarbingų žmonių procentas? Pagerėjo ar pablogėjo situacija mokytojams įvedus etatinį apmokėjimą? Ar Elektrėnuose didėja gimstamumas?
Gavę išsamius atsakymus jaunuoliai su komandų koordinatoriais, kurie buvo Elektrėnų savivaldybės jaunimo reikalų tarybos nariai, ėmė kurti savo projektus. Pavakary susirinkę į idėjų mūšį, kurį vedė Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis, mokiniai pateikė savo vizijas. Laimėjusi idėja dar iki šių metų pabaigos turės būti įgyvendinta už savivaldybės skirtus 500 eurų.
Elektrėnų „Versmės“ gimnazija pristatė idėją „Elektrėnai rieda“. Tai būtų lietuvio Igno Survilos sukurtų elektrinių paspirtukų nuoma Elektrėnuose. Tam, kad Elektrėnai būtų išmanesni, judresni ir modernesni, jaunimas ir turistai turėtų galimybę išbandyti naujovę.
Jungtinė Semeliškių gimnazijos ir Kietaviškių pagrindinė komanda „Semeliškių gelbėtojai“ sukūrė viziją – jaunimo erdvę „Chill zona“ Semeliškių gimnazijoje. Ji veiktų iki pamokų ir po pamokų (kol atvažiuotų mokyklinis autobusas), nes vaikai iš aplinkinių kaimų anksti atvažiuoja į mokyklą ir neturi kur būriuotis. Mokiniai norėtų turėti erdvę su sėdmaišiais, arbata ir galimybe šiltai sulaukti pamokų arba vykimo namo.
Vievio gimnazijos jaunimo komanda pristatė idėją „Jaunimo erdvė“, kuri būtų skirta pakeisti nugriautus senuosius kultūros namus, tam, kad jaunimas vakarus leistų ne gatvėse, o saugiai ir produktyviai užsiimdami jaunimo erdvėje. Ten vyktų filmų vakarai, viktorinos, protmūšiai, stalo žaidimų vakaronės.
Daugiausia balsų per du balsavimo etapus surinko Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazijos idėja „Sakurų alėja“. Idėja buvo pristatyta kaip turizmo, naujų kultūrų auginimo, sveikos gyvensenos ir ryšių su Japonija skatinimo projektas. Jaunimas svajoja, kad visos Elektrėnų įmonės kartu su bendruomene bendrai sodintų sakuras, jas puoselėtų, garsintų ir džiaugtųsi. Į alėjos atidarymą būtų pakviestas Japonijos ambasadorius Lietuvoje.
Renginį organizavusi ir kuravusi Elektrėnų savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Neringa Pulauskienė padėkojo jaunimui už realias šaunias idėjas, pateikė konkrečių pasiūlymų, kaip įgyvendinti nelaimėjusius projektus.
Projektas „Veiksmo diena“ padėjo savivaldybės valdžiai sužinoti jaunimo poreikius. Tai bendras Elektrėnų savivaldybės administracijos, Elektrėnų savivaldybės jaunimo reikalų tarybos, Atviros Lietuvos fondo, OSFL projektų ir Pilietinių iniciatyvų centro jaunimo pilietiškumo ugdymo projektas „Aš irgi sprendžiu!“, kurio tikslas – kurti projektus ir išsakyti idėjas, keičiančias savivaldybės veidą.
„Veiksmo diena“ – tai trečiasis projekto etapas, kuriuo siekiama padidinti jaunimo aktyvumą dalyvaujant sprendimų priėmimo procesuose siekiant socialinių ir politinių pokyčių. Jaunimo pilietiškumo ugdymo modelis vyksta 6 Vilniaus apskrities savivaldybėse: Širvintų, Šalčininkų, Švenčionių, Ukmergės, Elektrėnų bei Trakų. Vasarą minčių kokteilinė „Scroll your mind“ apsilankė 6 Vilniaus regiono miestelių ir jaunimo šventėse: vyko interaktyvus pilietiškumo nustatymo žaidimas („Kinect“ technologija), kritinio mąstymo indekso testas (el. versija) / pokalbiai su visuomenės ir jaunimo lyderiais iš šou pasaulio (Svaras, Beata Tiškevič, Jazzu, Mantas Stonkus, Viktoras Diawara) jaunimui aktualiomis temomis, taip pat šių savivaldybių jaunimas dalyvavo diskusijų festivalyje „Būtent!“, kuriame aptariamos šaliai ir regionui svarbios idėjos – puikus demokratinio dalyvavimo priimant sprendimus pavyzdys. 6 autobusais iš 6 regionų į festivalį atvyko 240 žmonių: jaunimo ir savivaldybių atstovų bei jaunimo centrų darbuotojų.
Jaunimo pilietiškumo ugdymo projektas „Aš irgi sprendžiu!“ finansuojamas Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.