REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2023 m. Balandžio 6 d. 11:02

Jaunimo darbo paieškos vasarai: ką prieš darbinantis reikia žinoti nepilnamečiui ir jį darbinančiam darbdaviui?

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


263691

Etaplius jau rašė apie jaunimo darbo paieškas, kokių pasiūlymų pilnamečiai ir dar nesulaukę pilnametystės jaunuoliai gali tikėtis iš darbdavių. Taip pat jaunimui ir juos darbinantiems darbdaviams svarbu žinoti, kuo darbo sąlygos paaugliams iki 18 metų skiriasi nuo pilnamečiams apibrėžtų darbo sąlygų.

Kaip sako Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė, darbdavys, ketinantis įdarbinti nepilnametį mokinį, turi įgyvendinti tam tikras sąlygas, nes darbo vietai taikomi papildomi saugumo reikalavimai, pareigybių ir darbo grafiko apribojimai. Todėl pasiūlymų darbo rinkoje nėra labai daug, tačiau vis tik yra dalis darbdavių, kurie nesibaimina papildomų sąlygų ir drąsiai įdarbina mokinius.

Kokius darbus gali atlikti jaunuoliai?

Ankstesniame straipsnyje apie darbo galimybes bendrai paminėta, koks darbas siūlomas jaunimui.

Svarbu žinoti, kad vaikai nuo 14 iki 16 metų gali dirbti tik lengvus darbus, kurie dėl atitinkamų užduočių pobūdžio ir atlikimo sąlygų nekenkia vaikų saugai, sveikatai ir vystymuisi.

Vyriausybės nutarimu numatytas sąrašas darbų, kuriuos draudžiama dirbti asmenims iki 18 metų, pvz., darbą, keliantį elektros poveikio pavojų ar susijusį su sprogiųjų medžiagų turinčių gaminių gamyba ir tvarkymu, darbą, kurio spartą lemia mechanizmai ir kuris apmokamas pagal kiekybinius rezultatus ir kt.

Mokiniai gali įsidarbinti pagal darbo sutartį arba pagal verslo liudijimą nuo 14 metų. Skirtingos įsidarbinimo sąlygos yra amžiaus grupei nuo 14 iki 16 metų ir nuo 16 iki 18 metų amžiaus.

Nepilnamečiams darbo paiešką siūloma pradėti darbo skelbimų portaluose. Labai svarbu atsakingai įsivertinti darbo skelbimo informaciją: reikalavimus pareigybei, darbo valandas, atstumą iki darbovietės, taip pat patikrinti ar darbdavys registruotas Lietuvos Respublikoje.

Nepilnamečiams taikomi darbo apribojimai laiko trukmės ir tam tikrų darbų atžvilgiu, pavyzdžiui, jie negali dirbti naktinio pamaininio darbo. Daugiau informacijos apie tai čia.

Ką svarbu žinoti darbdaviui, planuojančiam darbinti nepilnamečius?

Kaip pažymi M. Jankauskienė, darbdaviai dažnai vengia įdarbinti nepilnamečius dėl darbo saugos reikalavimų, tačiau tie, kurie ryžtasi tokiam žingsniui, vėliau džiaugiasi.

„Sulaukiame ir puikių darbdavių atsiliepimų, kad sprendimas įdarbinti vasaros darbui nepilnametį asmenį, įveikus visus reikalavimus, davė daug gerų emocijų ir patirties visai įmonei. Be to, vasaros metu atostogaujant darbuotojams tai nemaža pagalba įmonei. Mokiniai arba studentai noriai atlieka užduotis ir pavedimus, yra žingeidūs ir entuziastingi“, – sako M. Jankauskienė.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad darbdavys prieš įdarbindamas asmenį iki 18 metų:

• siųsdamas tikrintis sveikatos, pateikia jam numatomų darbo sąlygų aprašymą, nurodydamas galimą profesinę riziką;

• gavęs asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą, turi vadovautis joje pateikta išvada, pavesdamas dirbti konkrečius darbus;

• informuoja apie galinčią kilti profesinę riziką ir visas saugos ir sveikatos apsaugos priemones.

• raštu informuoja vaiko tėvus ar kitą vaiko atstovą pagal įstatymą apie vaikui galinčią kilti profesinę riziką, jo saugos ir sveikatos apsaugos priemones;

• gauna vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštišką sutikimą, asmens sveikatos priežiūros įstaigos pažymą su išvada apie vaiko sveikatą ir tinkamumą dirbti konkrečius darbus, numatytus darbo sąlygų aprašyme, o mokslo metų laikotarpiu – taip pat ir mokyklos, kurioje vaikas mokosi, raštišką sutikimą.

Svarbu tinkamai pasitikrinti sveikatą

Viena svarbiausių darbdavių užduočių įdarbinant nepilnamečius aiškiai ir išsamiai suformuoti tokio darbuotojo užduotis ir užduočių vykdymo aplinkybes pažymoje, su kuria jaunas žmogus keliauja pas savo šeimos gydytoją. Tik su gydytojo pažyma gali būti toliau tvarkomi įdarbinimo dokumentai. Taip pat darbdaviai, darbindami jaunuolius iki 16 m., turi apie taip pranešti VDI (Valstybinei darbo inspekcijai) ir gauti leidimą darbinti. Nuo 16 m. ir vyresniems užtenka tik pranešimo VDI, atskiras leidimas nereikalingas. Nuo 16 m. iki 18 m. darbdavys privalo skirti dvi išeigines dienas, kurių viena privalomai yra sekmadienis.

Kokio atlyginimo paaugliai gali tikėtis?

Kartais susiduriama su nuomone, kad nepilnamečiams mokamas mažesnis atlyginimas nei pilnamečiams. Tačiau kaip pabrėžia Užimtumo tarnybos atstovė, darbo užmokesčio dydis negali būti mažesnis, negu nustato darbo santykiams taikomi įstatymai, kolektyvinės sutartys, kitos darbo teisės normos ar darbovietėje patvirtinta darbo apmokėjimo sistema.

Taigi, nepilnamečiams turi būti mokamas toks pats atlyginimas, kaip ir kitam darbuotojui, kuris dirba tokį patį darbą.

Paklausta ar jaunuoliai klausia iš anksto apie darbo užmokestį, M. Jankauskienė atsako, kad jaunimas yra gana drąsus ir dažnai apie numatomą darbo užmokestį klausia darbo pokalbio pradžioje.

„Tačiau mokiniai nori dirbti ir sutinka dirbti bet kokį darbą, už kurį būtų mokamas darbo užmokestis. Dažnai pageidaujamo darbo skiltyje rašoma: „Bet kokio darbo“. Prie pageidaujamų darbų galime priskirti padavėjo, kelio darbininko ir pagalbinio darbininko“, – pasakoja atstovė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA