PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2021 m. Gruodžio 10 d. 12:56

Jaunimas kuria inovacijas: idėjos stebina net patyrusius verslininkus

Šiauliai

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


197049

Įsivaizduokite, kad jūsų langas pats „nusprendžia“, kada prasiverti, kai kambaryje sumažėja deguonies kiekis. O gal norėtumėte savo namuose turėti išmanią šiukšliadėžę, kuri į mobilųjį telefoną atsiunčia priminimą, jog laikas ją ištuštinti? Tai ne kokių mokslininkų, kuriančių inovacijas, idėjos – tokius išmanius sprendimus siūlo Šiaulių miesto gimnazijų ir profesinių mokyklų mokiniai.

Jaunuolių kūrybiškumas stebina

11 jaunuolių komandų iš skirtingų miesto mokyklų bei profesinio rengimo centro priėmė iššūkį ir nusprendė dalyvauti jaunimo verslumo skatinimo konkurse „Makeathon“. Konkurso tema – žalias, tvarus ir inovatyvus miestas. Jaunuoliai kviesti teikti idėjas, kaip kasdienę savo aplinką paversti patogesne, išmanesne, tuo pačiu nepamirštant ekologijos bei tvarumo principų. Moksleivių sumanymai nustebino net patyrusius verslo srities vilkus. Jaunuoliai pasiūlė įvairių idėjų, o jos daugiausiai kilo iš kasdienių situacijų ir asmeninių mokinių patirčių.

Štai Simono Daukanto gimnazijos komandai mintis apie išmaniuosius langus, kurie patys atsidaro ir užsidaro, priklausomai nuo deguonies kiekio patalpoje, kilo todėl, kad dėl pandemijos dažnai vėdinamose klasėse tenka šalti.

„Idėja kilo mokykloje, nes dabar dažnai vėdinamos patalpos ir pertraukų metu būna labai šalta kai mokytojai palieka atvertus langus. Todėl mes sugalvojome, kad būtų naudinga turėti automatinę sistemą, kuri matuotų, kiek deguonies yra patalpoje. Kai tik jo kiekis sumažėtų, langas prasivertų. Kai patalpa išsivėdintų pakankamai – užsidarytų“, – pasakoja gimnazistė Ugnė.

Šiaulių universiteto gimnazijos moksleivių idėja panaudojant saulės energiją kurti universalias išmaniąsias įkrovimo stoteles taip pat kilo iš asmeninės patirties. Jaunuoliai sako, kad mieste labai mažai vietų, kur prireikus galima įkrauti telefoną, paspirtuką ar kitą reikalinga prietaisą.

„Kartais tikrai nėra galimybės nueiti į kažkokį didelį prekybos centrą ar grįžti namo įsikrauti daiktų ir tai labai nepatogu. Miesto aikštėse, parkuose nėra nieko panašaus, o dažnai pasitaiko situacijų, kai įkrovimo stotelė labai praverstų. Todėl ir sugalvojome, manome, kad jomis noriai naudotųsi ne tik jaunimas, bet ir visi miestiečiai“, – įsitikinusi gimnazijos mokinė Lijana.

Taip pat moksleiviai siūlo apželdinti miesto pastatų stogus, kurti žaliąsias erdves, steigti atviras kūrybines erdves jaunimui, net kelios idėjos susijusios su išmaniu atliekų tvarkymu.

263790954-939571236983415-2217499639159779898-n.jpg

Nuo idėjos iki įgyvendinimo

Jaunuolių komandos ne tik pristatė savo idėjas, bet ir bendravo su mentoriais – įvairių sričių ekspertais, kūrė prototipus. Konkurso organizatoriai sako, kad vienas svarbiausių šio renginio tikslų yra suteikti galimybę jaunuoliams gilintis į idėjos vystymo bei realizacijos procesus. Pasak mentoriaus Deivido Katlausko, gera mintis yra pirmas žingsnis, tačiau siekiant sukurti produktą ar paslaugą vien idėjos nepakanka.

„Kai turi idėją, privalai pradėti dėlioti žingsnius atgal ir žiūrėti nuo pat pradžių. Jeigu tai yra technologinis produktas, turi apgalvoti, iš kokių komponentų jis susidės, kaip tai veiks, kokia bus jo savikaina, ar produktas bus pakankamai konkurencingas rinkoje. Šioje srityje yra daugybė niuansų, apie kuriuos su jaunimu ir kalbamės, stengiamės perduoti jiems savo patirtį“, – aiškina D. Katlauskas.

Mentorių pamokos moksleiviams buvo iš tiesų naudingos. Jaunuoliai pasakojo, kad kitomis akimis ėmė žvelgti į savo idėjas, kai kurios komandos net gerokai jas transformavo.

Kūrybiškam jaunimui dar vienas didelis dalyvavimo šiame konkurse pliusas yra tas, kad jie sužino ir apie įvairias verslumo skatinimo programas, finansavimo galimybes, o tai ypač pravers ateityje kuriant startuolius ar siekiant į rinką išleisti inovatyvų produktą.

Dėmesys jaunimui – investicija į miesto ateitį

Viena šio konkurso organizatorių, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų strateginės plėtros vadovė Edita Grigaliauskienė įsitikinusi, kad norint užtikrinti miesto bei viso regiono ateitį, būtina skirti pakankamai dėmesio jauniems žmonėms, skatinti jų norą kurti, ugdyti verslumo įgūdžius.

„Tai yra investicija į mūsų ateitį, į mūsų ateities kompetencijas. Tiek ekonominę, tiek socialinę gerovę visų pirma kuria žmonės. Šis konkursas tik parodo, kokį miestą, kokią jo ateitį nori matyti jaunoji karta. Tai labai džiugina, o mūsų užduotis yra parodyti jiems kelią, nukreipti tinkama linkme“, – teigia E. Grigaliauskienė.

Jai antrina ir Šiaulių techninės kūrybos centro direktorius Roman Šarpanov.

„Tai yra investicija ne tik į jaunimo, bet ir į miesto ateitį. Jaunimas pamato, kokie verslai egzistuoja Šiauliuose, kaip jie dirba, ką jie kuria, kokį poveikį ir naudą sukuria visuomenei. Galų gale, kokius atlyginimus galima uždirbti, o jie tam tikrose įmonėse lenkia net ir didesnius miestus. Ir tai tikrai paskatina jaunimą mąstyti, kodėl reikėtų kažkur važiuoti, kažko ieškoti, kai karjera ir neribotos galimybės yra čia pat.“

Konkursas, žinoma, nebūtų konkursas be nugalėtojo. Komisijos sprendimu, pirmoji vieta ir 500 eurų piniginis prizas atiteko Šiaulių profesinio rengimo centro komandai „Mechanikai“, pasiūliusiai tamsoje šviečiančių šiukšliadėžių idėją.

untitled-75.jpg

Antrojoje vietoje – žalių stogų ir kupolų idėja, kurią pristatė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos komanda Žalias kodas, trečiojoje  – Šiaulių Didždvario gimnazijos komandos Drakonai  žalių taškų sprendimas mokykloms.

img-9431.jpg

untitled-62.jpg

Tačiau šiame konkurse pralaimėjusių nėra, nes tiek organizatoriai, tiek dalyviai pripažįsta, kad vertingiausias prizas – įgytos žinios ir patirtis, kuri tikrai pravers ateityje.

„Makeathon’as“ yra programos Šiauliai SMART dalis.

Remiamas turinys