Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Šalčininkų rajono savivaldybė
Istoriniuose šaltiniuose minima, kad pirmoji medinė bažnyčia Pabarėje pastatyta 1921 m., o pirmoji parapija įsteigta 1925 m. 1934 m. pastatyta dabartinė mūrinė bažnyčia. Ją konsekravo arkivyskupas Romualdas Jalbžikovskis.
Šventėje dalyvavo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič, vicemeras Juzef Rybak, Pabarės seniūnijos seniūnas Miroslav Balinski, Pasaulio Polonijos tarybos pirmininkas Jaroslav Narkevič.
Iškilmės prasidėjo šv. mišiomis, kurias aukojo klebonas kun. Juzef Aškelovič, prieš jį Pabarėje tarnavęs Šymon Viklo ir iš Pabarės kilęs Šalčininkų dekanas, Šalčininkų Šv. apaštalo Petro parapijos klebonas, kun. Ruslan Vilkel. Gausiai susirinkusi tikinčiųjų bendruomenė dėkojo Dievui už patirtas malones ir stiprų katalikų tikėjimą, o taip pat meldėsi už bažnyčios steigėjus ir žmones, kurie mažais ir dideliais darbais prisidėjo prie jos statybos ir puoselėjimo.
„Mielieji, šiandien mūsų parapijoje dviguba šventė, Mergelės Marijos ėmimo į dangų atlaidai ir mūsų bažnyčios 90-metis. Ji jungia dangų ir žemę ir tarnauja Dievo artumo stiprinimui tarp mūsų, joje susipažįstame su Dievo įsakymais, naudojamės šventųjų sakramentų malonėmis, ieškome tiesos ir gyvenimo esmės. Mūsų bažnyčia iškilo 1934 m. kun. Eugenijaus Zaštovto pastangomis. Jūsų seneliai ir proseneliai prisidėjo, kad ji būtų atvira kitoms kartoms. Statant bažnyčią žmonės aukojo ne tik pinigus, pradedant kiaušiniais ir baigiant stambiomis statybinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, akmenimis. Ji iškilo gyventojų susitelkimo ir solidarumo dėka, o man dabar didelė garbė būti Jūsų klebonu“, - kalbėjo kun. Juzef Aškelovič džiaugdamasis, kad ir dabar Pabarės tikintieji gausiai skuba į bažnyčią, o bendruomenėje vyrauja meilės Dievui ir artimajam atmosfera.
Pamokslą sakęs kun. Šymon Viklo prisiminė, kad prieš 10 metų, kai jis dar klebonavo Pabarėje, vietos tikintieji kaip ir dabar šventė bažnyčios 80-metį. Praėjo dar 10 metų, o gili tradicija nesikeičia: bažnyčia vėl pilna žmonių, kuriuos globoja Mergelė Marija.
„Šiandien atnešame Dievui save, nes žmogus per Mergelę Marija turį ryšį su Aukščiausiuoju. Ji mus užstoja, ji mus globoja. Jai atnešame žolynus, gėles, vaisius, taip kaip ir mūsų protėviai“, - kalbėjo kun. Šymon Viklo.
Mišioms ruošėsi visa tikinčiųjų bendruomenė. Žmonės puošė bažnyčią, kartu su kunigu tvarkė teritoriją, kvietė svečius, todėl pasidžiaugti Pabarės bažnyčios jubiliejumi atvyko iš kitų parapijų tikintieji. Apgalvota ir mišių eiga, procesija. Parapijiečiai paruošė dovanas kunigui ir aktyviai dalyvavo mišiose, o savo dainavimu jubiliejui skirtas pamaldas papuošė Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčios choras.
Mišių pabaigoje parapijiečiai dėkojo kunigams už pakilią maldą ir tikinčiųjų tikėjimo stiprinimą, rūpinimąsi bažnyčia ir jos materialine gerove, aplinka, už bendrą maldą ir pagalbą ieškant Kristaus tikėjimo tiesų. Šalčininkų rajono meras, kreipęsis į vietos gyventojus ir svečius pabrėžė bendruomeniškumo svarbą kiekvienoje bendruomenėje. Pabarės bažnyčios statyba prieš 90 metų yra pavyzdys, kaip nedidelė vos 2000 žmonių parapija ėmėsi rimto iššūkio, o po 90-ies matų matyti, kad jų darbas gyvas, ir jį tęsia statytojų palikuonys, giminaičiai.
„Nuostabi diena Pabarei. Tie žmonės, kurie prieš 90 metų ėmėsi svarbios iniciatyvos, sunkių darbų, tai Jūsų artimieji, tėvai, seneliai ir proseneliais. Manau Jie didžiuotųsi matydami Jūsų geranoriškus veidus ir šypsenas. Svarbu, kad ir po 90-ies metų Jūs išsaugojote protėvių tradicijas ir esate joms ištikimi. Akmenys, kuriuos priminė klebonas, yra gyvi, o kiekvienas parapijietis prisidėjo prie bažnyčios statybos: vieni – malda, kiti – pinigais. Mūsų žemėje bažnyčia užėmė svarbią vietą. Kaip ir mūsų protėviai, būkite ištikimi savo tradicijoms ir gerbkite protėvių sukurtą gerovę ir tikėjimo pamatą. Tegul bažnyčia Pabarėje visada būna turtingo dvasinio gyvenimo šaltiniu. Jai 90 metų, tačiau Šalčininkų rajone tai jauniausia bažnyčia“, - pasakė meras Zdzislav Palevič.
Pabarės parapija padovanojusi tikinčiųjų bendruomenei penkis kunigus. Iš čia kilęs AA Januš Andruškevič, Ronald Kuzmicki, Ryšard Peciu, Ježy Vitkovski ir Ruslan Vilkel.
Po mišių šventės dalyviai patraukė į Pabarės pagrindinės mokyklos parką, kuriame patogiai įsitaisė kėdėse ir galėjo stebėti proginį koncertą. Prieš atlikėjų pasirodymus į publiką kreipėsi Pasaulio Polonijos tarybos pirmininkas Jaroslav Narkevič, svarstęs, kad iš savo tėviškės išvykę lenkai, gyvenantys užsienio šalyse, negali jausti savo laukų ir žiedų kvapo. Šalčininkų rajono lenkai yra kitoje situacijoje, jie čia gyvena ilgus amžius, yra savo žemėse.
„Man didelė garbė pasveikinti Jus didžiulės organizacijos - Pasaulio Polonijos tarybos - vardu. Svarbu, kad esame savo tėviškėje, ir tai yra stebuklas, vertinant, kad mūsų tėvai ir seneliai ištvėrė trėmimus. Dabar puoselėjame savo tradicijas, gyvename savo žemėje. Belieka melstis dėl taikos išsaugojimo“, - kalbėjo J. Narkevič.
Pabarės seniūnijos seniūnas Miroslav Balinski pabadino Pabarės bažnyčią dvasiniu centru ir dėkojo visiems žmonėms, savo laiku puoselėjusiems ir puoselėjantiems jos gerovę.
Pirmasis scenoje pasirodė vokalinis ansamblis „Graciozo“. Kaip visada, publiką sužavėjo ne tik atliekamų dainų repertuaras, bet ir suderinti kiekvieno dainininko balsai, atrodė, kad jie skirti vienas kitam ir būtent tokios sudėties jie skamba ypatingai. Ansamblio vadovei Tatjanai Kukis pavyko suburti talentingą, muziką ir dainavimą mylintį jaunimą, kuris dainuoja apie meilę, jausmus ir emocijas. Kiekvienas scenoje pasirodęs kolektyvo atlikėjas perteikė žiūrovams savo pasaulio suvokimą ir pojūtį.
Po jų sceną užėmė jauna Vilniaus krašto vokalistė Karolina Lindo, kuri aistringai dainavo žinomus hitus.
Kitas renginio svečias – muzikantas Zbignev Sinkevič su grupe. Pristatydamas kiekvieną dainą jis leido žiūrovams pajausti jo kūrinius ir geriau juos pažinti.
Kol suaugusieji klausėsi koncerto, mažieji taip pat turėjo, ką veikti. Vieni dūko ant batutų, kiti dalyvavo edukacijose, vaišinosi saldžia vata, tačiau atsirado kitokių, kurie čia pat sporto aikštelėje žaidė futbolą. Tad Žolinė pabarėje tapo šventė, kurioje nepritrūko maldos, rimties, koncerto ir pramogų.
Mokyklos parke skambant muzikai bažnyčios durys buvo praviros, tad kiekvienas galėjo užeiti ir pasigrožėti jos interjeru. Neobarokinė, mūrinė, sudėtingo plano, bebokštė, puošni ir jauki ji yra viso Šalčininkų rajono puošmena. Tegul taip būna visada.