PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 16 d. 09:53

Japonijos premjeras išreiškė susirūpinimą dėl padėties Pietų Kinijos jūroje

Pasaulis

Sh. Ishiba / YouTube stop kadras

Živilė AleškaitienėŠaltinis: ELTA.LT


329338

Japonijos ministras pirmininkas Shigeru Ishiba Kinijos vadovui Xi Jinpingui per pirmąjį asmeninį susitikimą išreiškė „rimtą susirūpinimą“ dėl padėties Pietų Kinijos jūroje, šeštadienį pranešė užsienio reikalų ministerija Tokijuje.

Tačiau jie abu susitarė bendradarbiauti plečiant kultūrinius mainus ir tęsti aukšto lygio dialogą ekonomikos klausimais, pranešė ir Tokijas, ir Pekinas po derybų, vykusių Peru surengto Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) aukščiausiojo lygio susitikimo metu.

Santykiai tarp Japonijos ir Kinijos pablogėjo Pekinui ėmus didinti savo karinius pajėgumus regione, o Tokijui stiprinant saugumo ryšius su JAV ir jų sąjungininkėmis.

Sh. Ishiba „perdavė Xi rimtą susirūpinimą dėl didėjančio Kinijos kariuomenės aktyvumo“, pranešė Japonijos užsienio reikalų ministerija.

Jis pabrėžė, kad „Taivano sąsiaurio taika ir stabilumas yra nepaprastai svarbūs Japonijai ir tarptautinei bendruomenei, taip pat išreiškė rimtą susirūpinimą dėl padėties Pietų Kinijos jūroje, Honkonge ir Sindziange“.

Pastaraisiais metais Kinija ėmė didinti karinį spaudimą Taivanui, siekdama priversti Taipėjų pripažinti jos suvereniteto pretenzijas, kurias salos vyriausybė atmeta.

Pekinas taip pat pastaraisiais mėnesiais ėmė griežčiau reikšti dideles teritorines pretenzijas Rytų ir Pietų Kinijos jūrose.

Negyvenamų salų grandinė, į kurią pretenduoja Pekinas, bet administruoja Tokijas, ir kuri Japonijoje vadinama Senkaku, o Kinijoje – Diaoyu, jau seniai kelia įtampą tarp kaimynių.

Xi sakė tikintis, kad Japonija bendradarbiaus su Kinija, kad „būtų tinkamai sprendžiami tokie svarbūs principiniai klausimai kaip istorija ir Taivanas“ ir „konstruktyviai valdomi nesutarimai“, teigiama Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Kinija ir Japonija, „kurių ekonominiai interesai ir pramonės bei tiekimo grandinės yra glaudžiai susiję“, turi „siekti abiem pusėms naudingo bendradarbiavimo ir išlaikyti pasaulinę laisvosios prekybos sistemą, taip pat stabilias ir nesuvaržytas gamybos bei tiekimo grandines“, sakė Xi.

Tokijas pareiškė, kad šalys susitarė „siekti abipusių užsienio reikalų ministrų vizitų, taip pat aukšto lygio dialogo kultūrinių mainų ir ekonomikos klausimais".

Dar vienas pastarojo meto dvišalių santykių įtampos taškas – rugsėjo mėnesį Šendžene mirtinai subadytas 10 metų japonų moksleivis.

Sh. Ishiba paragino Xi „sustiprinti priemones Kinijoje gyvenančių Japonijos piliečių saugumui užtikrinti“, o Xi pažadėjo, kad „užsienio piliečių, įskaitant japonus, saugumas bus užtikrintas“, pranešė Japonijos užsienio reikalų ministerija.

APEC susitikime Sh. Ishiba taip pat susitiko su kadenciją baigiančiu JAV prezidentu Joe Bidenu ir surengė trišales derybas su J. Bidenu bei Pietų Korėjos Prezidentu Yoon Suk Yeolu.

Visi trys lyderiai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame, tiesiogiai neminėdami Kinijos, sakė: „Griežtai prieštaraujame bet kokiems vienašališkiems bandymams pakeisti esamą padėtį Azijos ir Ramiojo vandenyno vandenyse.“

„Atkakliai prieštaraujame pavojingam pakrančių apsaugos ir sukarintų jūrų pajėgų laivų naudojimui bei prievartos veiksmams Pietų Kinijos jūroje“, – sakoma pareiškime.

#DIPLOMATIJA#PERU#JAPONIJA#KINIJA#APEC
#SUSITIKIMAS#ISHIBA#XI