J. Stoltenbergas apie Švedijos narystę: NATO susitikimas tapo istorinis jam neprasidėjus

Lietuva
BNS / Fotobanko nuotr.
Greta Zulonaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

NATO viršūnių susitikimas Vilniuje tapo istorinis jam neprasidėjus, sako Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, reaguodamas į susitarimą su Turkija dėl Švedijos narystės bloke.

„Pirmiausia svarbiausia žinia yra ta, kad šis aukščiausiojo lygio susitikimas yra istorinis dar jam neprasidėjus, nes dabar jau turime Švedijos narystę. Švedija taps visateise šio Aljanso nare, o tai naudinga Švedijai, Turkijai, NATO ir visam Baltijos regionui“, – antradienį prasidedant viršūnių susitikimui sakė J. Stoltenbergas.

Anot jo, Suomijai ir Švedijai tapus NATO narėmis, Aljansui bus daug lengviau saugoti Baltijos jūros regioną.

„Tai istorinis sprendimas, istorinis momentas ir istorinis aukščiausiojo lygio susitikimas“, – pridūrė NATO vadovas.

NATO generalinis sekretorius pirmadienį paskelbė, kad Vilniuje su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdoganu) pavyko susitarti dėl Švedijos narystės NATO ratifikavimo.

Apie pasiektą susitarimą J. Stoltenbergas paskelbė po kelias valandas trukusių pokalbių su R. T. Erdoganu ir Švedijos ministru pirmininku Ulfu Kristerssonu.

Turkija ir Vengrija yra vienintelės valstybės, dar neratifikavusios Švedijos narystės, tačiau Budapeštas anksčiau skelbė lauksiantis Ankaros žingsnio.

Turkija vilkino Švedijos stojimą į NATO, teigdama, kad ši savo šalyje turi labiau kovoti su kurdų kovotojais ir kitomis grupuotėmis, kurias Ankara laiko keliančiomis grėsmę jos nacionaliniam saugumui.

Švedija kartu su Suomija pernai paskelbė sieksiančios prisijungti prie NATO po Rusijos invazijos Ukrainoje. Suomija oficialiai NATO nare tapo šiemet balandį.