Įvertino Baltarusijos sprendimą stabdyti pasų išdavimą ambasadose: krūvis Migracijos departamentui dar labiau išaugs

2fc1c2db05788986d5173d586469c456d816f30f
Lietuva
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Baltarusijai sustabdžius pasų išdavimą ambasadose ir konsulatuose, į Lietuvą nuo režimo pabėgę baltarusiai galės kreiptis į Migracijos departamentą dėl užsieniečio paso išdavimo. Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė prognozuoja, kad norinčių išsiimti užsieniečio pasą baltarusių skaičius ženkliai išaugs, o tai, pasak jos, dar labiau padidins šiuo metu institucijai tenkantį darbo krūvį.

„Tai yra labai svarbi naujiena. Tie, kurie bijo grįžti į Baltarusiją, panikuoja, ką reikės daryti. Bet yra toks mechanizmas – išduoti užsieniečio pasą. Ir jeigu anksčiau mes tokių pasų išduodavome po kelias dešimtis per metus, tai dabar bus daug daugiau“, – Eltai teigė E. Gudzinskaitė.

„Kiek tiksliai tokių baltarusių Lietuvoje, sunku pasakyti, bet mes kalbame apie ne vieną tūkstantį baltarusių, kurie gali turėti poreikį“, – pridūrė ji.

Visgi Migracijos departamento vadovė atkreipia dėmesį, kad užsieniečio pasas galės būti išduodamas tik tiems Lietuvoje gyvenantiems baltarusiams, kurie negali grįžti į Baltarusiją dėl humanitarinių ar politinių priežasčių. Todėl, pasak jos, prieš išduodant dokumentus Migracijos departamentui reikės atlikti papildomus vertinimus.

„Mums reikės vertinti, nes užsieniečio pasas išduodamas tik tiems asmenims, kurie negali grįžti į Baltarusiją, kurie objektyviai negali gauti savo šalies paso“, – teigė ji.

E. Gudzinskaitė pripažįsta, kad šios naujos aplinkybės Migracijos departamentui kelia nemenką iššūkį, nes, anot jos, jau dabar institucijai tenkantis krūvis yra didelis.

„Čia išlieka didelė problema, mes ir toliau prašome papildomo finansavimo. Kol kas (Vyriausybė – ELTA) žada, kad jeigu metų pabaigoje biudžete liks sutapymų, tai mums kažką skirs, bet realiai nieko kol kas dar nesame gavę“, – sakė E. Gudzinskaitė, pažymėdama, kad šiais metais Migracijos departamentui papildomai reikėjo 1 mln. 300 tūkst. eurų.

ELTA primena, kad Baltarusiją valdantis Aliaksandras Lukašenka rugsėjo pirmadienį įsakė šalies ambasadoms nebeišduoti pasų.

Pagal paskelbtą įsaką baltarusiai galės gauti naujus pasus arba juos atnaujinti tik „konsulinėse tarnybose, priskirtose paskutinėms jų registruotoms gyvenamosioms vietoms“ Baltarusijos teritorijoje. Iki šiol užsienyje gyvenantys baltarusiai naujus pasus galėjo gauti šalies diplomatinėse atstovybėse.