Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose galima pamatyti vis daugiau nuotraukų, kuriose užfiksuota, kad žmonės laiką leidžia miškuose, parkuose, atranda naujus pažintinius takus. Rietaviškiai visada mėgo pasivaikščiojimus Rietavo parke. Ten užsukęs, visada sutikti mamų stumiančių vežimėlius, žmonių, vedžiojančių augintinius, ar tiesiog išėjusių pasidžiaugti geru oru.
Dar vienas itin lankomas objektas – Lopaičių piliakalnis, į kurį plūste plūsta ne tik vietiniai, tačiau ir aplinkinių savivaldybių gyventojai. Ar karantino laikotarpiu patariama tai daryti ir kokių reikėtų laikytis rekomendacijų?
Kaip elgtis, kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų pavojingas?
Anot specialistų, į gryną orą išeiti nėra blogai, jei einama tik su tais žmonėmis, su kuriais gyvenama kartu tuose pačiuose namuose ir su niekuo kitu nebendraujama. Vaikštant parkuose, tikimybė susigriebti virusą išlieka, nes žmonės nėra sąmoningi ir vis tiek ieško su kuo pašnekėti, kad ir per atstumą. Išvengti artimesnio kontako sudėtinga, nes tuoj sutinki kaimyną ar seniai matytą pažįstamą, tai kaip nepasilabinsi ir neaptarsi šių dienų aktualijų. Žinoma, jei viename parko gale sergantis sukosėjo, tai kitam gale esantis žmogus nesusirgs, bet jei jie susitiks, pasikalbės – tikimybė didėja. Anot specialistų, vaikštant miško takeliais ir prasilenkiant su kitais žmonėmis, panikuoti, kad užsikrėsi virusu, nereikia. Žinoma, reikia laikytis saugaus atstumo nuo kitų, kosint taisyklingai prisidengti burną.
Pabrėžiama, kad ir vaikščiojant miške ar parke, reikia dėvėti apsauginę kaukę ir pirštines, nes viešose vietose yra žmonių, su kuriais kartu negyvename, todėl kaukę dėvėti būtina. Vienkartinių pirštinių mūvėti nereikia tik tuo atveju, jei neliesime jokių paviršių, tačiau jeigu parke ar miške čiupinėjami kokie nors daiktai, sėdima ant suoliuko, liečiamasi prie jo atlošo, pirštinių reikia.
Lopaičių piliakalnyje žmonių apgultį sumažino naujos rekomendacijos
Pirmąją karantino savaitę Lopaičių piliakalnis „lūžo“ nuo žmonių. Tiesa, vietinių beveik nesimatė – visi atvykę iš kitur. Vieni nešėsi didžiules taras vandens iš šaltinio, kiti tiesiog vaikštinėjo ir mėgavosi puikiu oru. Lopaitiškė Irena Liškuvienė sakė, kad paskelbus karantiną, piliakalnyje tikrai buvo apgultis. „Net mašinos aikštelėje netilpdavo. Aišku, visi be kaukių. Dabar atsirado užrašas, kad objekto lankymas karntino metu nerekomenduojamas. Gal dėl to, o gal dėl pranešimų apie lankytinų objektų lankymo apribojimus, žmonių prie Lopaičių piliakalnio beveik nebeliko. Atvažiuoja po 1 ar 2 mašinas, ir tiek. Kiek mačiau, kol kas žmonės buvo be kaukių. Ne kartą mačiau ten ir policijos ekipažą pravažiuojantį, šį rytą (kovo 25 d.) policija taip pat lankėsi, bet kadangi lankytojų nesutiko, netrukus išvažiavo“, – sakė I. Liškuvienė.
Savaitgalį, prieš sugriežtinant lankymosi atvirose erdvėse taisykles, Lopaičių piliakalnis buvo pilnas žmonių, ten lankėsi ir policijos pareigūnai. Jie pasikalbėjo su vaikštinėjančiais, papasakojo apie galimas grėsmes. Kovo 17 d. Tverų seniūnija pasidalino informacija, kad pažintinių takų, parkų, apgultis yra nepageidaujamas reiškinys karantino metu. Žmonių susibūrimai draudžiami tiek viduje, tiek lauke, todėl Lopaičių piliakalnio pažintinio tako lankymas ribojamas. Šis pranešimas pakabintas ir prie nuorodos į piliakalnį.
Vaikščiojimas Rietavo parke kol kas nėra ribojamas
Rietaviškiai pakvėpuoti grynu oru keliauja į Rietavo parką. Ši vieta buvo lankoma visada: parką itin mėgsta mamos su vaikučiais, gyventojai, turintys augintinių, o ir šiaip žmonės, kuriems patinka kvėpuoti grynu oru ir pamankštinti kojas. Karantino metu parko rietavškiai taip pat neapleido. Kaip sakė parko teritoriją prižiūrintis Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas, jis džiaugiasi, kad užklupęs virusas dar nesuvaržė tiek, kad reikėtų drausti žmonėms ateiti į parką. „Kasdien pravažiuoju pro parką, žmonių ten yra. Teko pastebėti, kad žmonės laikosi nuostatų ir būriais nevaikštinėja, tik po 1 ar 2. Akivaizdu, kad jiems malonu išeiti pasivaikščioti, o mums, muziejininkams, malonu tai matyti.
Su kaukėmis vaikštinėjančių teko matyti vos vieną kitą, matyt, žmonės galvoja, kad tokioje atviroje erdvėje virusas mažiau plinta. Besibūriuojančių vaikų ar jaunimo taip pat nepastebėjau“, – pasakojo V. Rutkauskas. Paklausus, ar neketina pasekti tveriškių pavyzdžiu ir pakabinti informacinę lentelę su rekomendacijomis nesilankyti šioje viešoje vietoje, V. Rutkauskas sakė kol kas tam nesiryžtantis, o ir tokio nurodymo iš Savivaldybės administracijos negavo. Anot jo, tai būtų skaudus sprendimas, nesinorėtų atimti iš rietaviškių galimybės pabūti gryname ore. Į Lopaičius didžioji dalis žmonių atvyksta iš kitur, tuo tarpu parke lankosi vien rietaviškiai, turistų ar šiaip užklystančių iš kitur šiuo metu nėra, tad jei uždraustų lankytis ir parke, ką vietiniams reikėtų daryti…
Policijos pareigūnų dėmesio parko teritorija taip pat sulaukia. V. Rutkauskas sakė ne kartą pastebėjęs pravažiuojantį pareigūnų automobilį, apžiūrinėjantį aktyvesnes žmonių susibūrimo vietas. Tiesa, pareigūnai gana aktyviai tai darydavo ir anksčiau.
Kovo 26 d. paskelbtose Vyriausybės dokumentų pataisose karantino metu nurodoma, kad viešose erdvėse ir parkuose nebebus galima vaikščioti didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis. Išimtis taikoma tik tėvams su vaikais. Taip pat privalu laikytis bent 2 metrų atstumo ir bendrauti ne ilgiau kaip 15 min. Kol dar galime būti gamtoje, darykime tai atsakingai.