Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Šią savaitę Savivaldybės tarybos komitetų nariams Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė pristatė Plungės rajono savivaldybės 2020 metų biudžeto projektą, kurį mėnesio pabaigoje turėtų patvirtinti Savivaldybės taryba. Šiais metais mūsų biudžeto pajamos – 41 mln. 141,8 tūkst. eurų, taip pat bus panaudotas 2019 metų likutis – 1 mln.
182 tūkst. eurų. Dar 2 mln. eurų planuojama pasiskolinti, kad būtų galima prisidėti prie vykdomų investicijų projektų finansavimo (iš jų nemaža dalis teks Plungės universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso statybai).
Minėtos 41 mln. biudžeto sumos didžiąją dalį „sunešė“ gyventojų pajamų mokestis – 19 mln. eurų (46 proc.); kiek mažiau – 18,3 mln. eurų (44 proc.) yra valstybės dotacijos; mokesčiai iš turto ir kitos pajamos pridėjo 2,7 mln. eurų (7 proc.), o pajamos už prekes ir paslaugas davė 1,1 mln. eurų (3 proc.). Kol kas nežinomos tikslinės dotacijos lėšos savivaldybės vietinės reikšmės keliams taisyti bei saugaus eismo sąlygoms užtikrinti.
Šių metų bendra biudžeto apimtis, lyginat su 2019 m., yra 183,3 tūkst. eurų mažesnė. Tačiau savarankiškosioms funkcijoms finansuoti didėja 10,9 proc. – tai susijęs su priimtais teisės aktais, kurie didina gyventojų pajamų mokesčio pajamas.
Dėl Seimo ir Vyriausybės priimtų sprendimų didėja šios Savivaldybės išlaidos: 148 tūkst. eurų reikia minimaliai mėnesinei algai padidinti; 161 tūkst. eurų – pareiginės algos baziniam dydžiui padidinti; 116 tūkst. eurų daugiau – Savivaldybių darbuotojų atlyginimams, 77 tūkst. eurų daugiau – kultūros darbuotojams ir kt.
Naujovė 2020 metais – savivaldybės skatinamos už sąlygų verslo plėtrai sudarymą. Tam visoms savivaldybėms skirta 10 mln. eurų, mums iš tos sumos „atriekė“ 231 tūkst. eurų. Pinigus žadama paskirstyti šitaip: 30 tūkst. eurų – smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimui; 25 tūkst. eurų – Lentpjūvės gatvės rekonstravimo projektui parengti; už 136 tūkst. eurų Pramonės prospekte numatyta įrengti takus, šaligatvius ir apšvietimą; 40 tūkst. eurų teks priemonei „Infrastruktūros plėtra Savivaldybės ir fizinių bei juridinių asmenų jungtinės veiklos pagrindu“ (kai prie kelių tvarkymo prisideda gyventojai).
Kalbant apie 2020 metais planuojamą pasiskolinti sumą – ji sieks 2 mln. ir 43 tūkst. eurų. Skolintis reikia norint prisidėti prie vykdomų investicijų projektų finansavimo. Iš minėtos sumos 872,3 tūkst. eurų klius Plungės universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso statybai, I etapui (primename, jog bendra projekto parengimo ir statybos darbų vertė yra 9,8 mln. eurų, objekto finansuotojai – Valstybės investicijų programa ir Plungės rajono savivaldybė, rangovas bus renkamas viso komplekso statybai, bet pirmiau bus statomas baseinas – aut. past.).
Kaip bus išleisti milijonai iš mūsų biudžeto? Žinoma, didžiausia dalis teks darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įnašams – 22,8 mln. eurų (51 proc.). Prekėms ir paslaugoms klius 12,2 mln. eurų (28 proc.); turto išlaidos sudarys 8,1 mln. eurų (18 proc.); paskoloms grąžinti ir palūkanoms reikės 1,3 mln. eurų (3 proc.).
Šiemet numatyta lėšų ir naujoms priemonėms finansuoti: 25 tūkst. eurų – Plungės rajoną reprezentuojančių sportininkų komandų rėmimui; 33 tūkst. eurų – Lietuvos kultūros tarybos ir kitų kultūrinių projektų rėmimui ir 70 tūkst. eurų planuojama pasilikti administracijos direktoriaus rezerve nenumatytiems atvejams.
Komitetų nariai turėjo ir savų pasiūlymų dėl biudžeto. Pavyzdžiui, Audrius Misiūnas siūlė numatyti priemonę darbdaviams, kuri suteiktų galimybę iš dalies finansuoti nepilnamečių įdarbinimą vasaros metu, o Robertas Endrikas siūlė iš biudžeto apmokėti viešojo miesto tualeto paslaugas, kad į „namelį“ užbėgantiems žmonėms nereikėtų mokėti.
Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje dalyvavusi Plungės greitosios medicinos pagalbos (GMP) direktorė Rasa Mončienė stebėjosi, jog dalyvavimui tarptautinėse GMP komandų varžybose jiems skiriamas… 0 eurų! Prašė, kaip ir anksčiau, – 1,5 tūkst. eurų. Komiteto nariai pritarė, kad pinigų skirti reikėtų.
Ligoninės direktorius Antanas Martusevičius akcentavo, jog socialinėms funkcijoms vykdyti jie pinigų pritrūks (saugios nakvynės paslaugai ir socialiai nedraustų asmenų pagalbai). Priminė, jog toks buvo savivaldybės įsipareigojimas – finansuoti šias funkcijas. Ligoninė prašė 99 tūkst. eurų, tačiau iš biudžeto numatyta tik 50 tūkst. eurų. Ligoninės vadovas sakė, jog didžioji dalis reikalinga apsauginių (63,8 tūkst. eurų), kurie užtikrina tvarką ligoninės priėmimo skyriuje ir vadinamame konteineryje, kur patenka neprognozuojami įkaušėliai, atlyginimams. Taigi, trūks pinigų – nebus apsaugos. Nebus apsaugos – ligoninė nebepriims į namelį girtų asmenų.
„Jei jums paslaugos nereikia – mums tuo labiau. Atsisakysime, ir viskas. Iš gydytojų ar slaugytojų tikrai niekas nenorės eiti į tą namelį pas girtą ir agresyvų pilietį. Kur policija juos dės – ne ligoninės reikalas. Kažkur Kelmės rajone yra daržinė…“, – dėl finansavimo mažinimo pyko A. Martusevičius. Komiteto narys Vaidotas Skierus svarstė, kad dienos metu apsauginio nereikia, tad būtų galima kažkiek sutaupyti. Dar kiek padiskutavę, komiteto nariai sutarė, kad bent 20 tūkst. eurų visgi reikėtų pridėti.
Suprantama, norint kažkam pridėti, iš kažkur reikės atimti. Po Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdžio savivaldybės interneto svetainėje bus įkeltas pagal komitetų narių siūlymus patikslintas biudžeto projektas. Gyventojai savo pastabas ir pasiūlymus taip pat dar gali pateikti raštu ar elektroniniu paštu.