PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Gruodžio 20 d. 16:27

Įtariamas vienas omikron atmainos atvejis Joniškio rajone

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


198210

Nors pandeminė situacija ženkliai geresnė nei pernai tuo pačiu metu, infektologai prašo gyventojų laikytis saugių atstumų ir susiimti dėl visame pasaulyje plintančios omikron atmainos. Užsikrėtimų skaičiai auga Šiaulių mieste. Pakruojo rajone viršijamas šalies vidurkis. Įtariamas vienas omikron atvejis Joniškio rajone.

Daugėja įvežtinių atvejų

Pirmadienio spaudos konferencijoje pristatydama užsikrėtimų statistiką, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Satkevičienė dėstė, kad situacija panaši kaip ir praėjusią savaitę. Šalies vidurkis viršijamas Pakruojo rajone. Užsikrėtimų skaičiai aukšti Šiaulių mieste ir Radviliškio rajone, bet dar neviršija šalies vidurkio. Žemi skaičiai Joniškio, Kelmės ir Šiaulių rajone.

Fiksuojama vis daugiau įvežtinių atvejų. Keturi įvežtiniai atvejai iš Vokietijos, 6 iš Jungtinės Karalystės, po vieną iš Olandijos, Italijos, Norvegijos ir Danijos. Dauguma užsikrėtusiųjų nenurodo galimų infekcijos šaltinių. Trečdalis kaip visuomet nurodo, kad užsikrėtė šeimoje. Su darbu siejama 7 proc. užsikrėtimų. 11 proc. užsikrėtimų – ugdymo įstaigose. Vaikai iki 17 metų sudaro trečdalį užsikrėtimų. Didžioji vaikų dalis 7–9 ir 10–14 m. amžiaus grupėse.

Įtariama omikron

Fiksuoti 52 aktyvūs protrūkiai, panašiai kiek ir praėjusią savaitę. Didžioji dalis – Šiaulių mieste. Mažiausiai – Akmenės rajone. Joniškio ir Kelmės rajonuose aktyvių protrūkių nenustatyta. Šalyje jau patvirtinti 5 omikron atmainos atvejai. Joniškio rajone gyventojui įtariama į omikron panaši viruso mutacija. Tačiau užsikrėtimo aplinkybės kelia daug klausimų.

„Gyventojas niekur nedirba, niekur nekeliavo, jokių kontaktų neturėjo, dar laukiame rezutlatų“, – teigė E. Satkevičienė.

Ignoruoja simptomus

Pasak vedėjos, artėjant šventėms ir daugėjant žmonių prekybos centruose bei kitose vietose, kyla didelė užsikrėtimo rizika. Juo labiau, pasak vedėjos, tik laiko klausimas, kada omikron taps dominuojančia atmaina šalyje. Šios atmainos plitimas ženkliai spartesnis nei ankstesnių atmainų.

„Stebim žmones centruose, daug grįžta iš užsienio, pošventinis periodas kelia daug nerimo, tik laiko klausimas, kada omikron taps dominuojančia Lietuvoje. Kas nepradėjo skiepytis, tikrai verta pradėti“, – ragino gyventojus NVSC atstovė.

Taip pat vedėja dar kartą atkreipė dėmesį į atvejus, kai peršalimo simptomus jaučiantys asmenys eina į darbą ir galimai platina COVID-19.

„Kiti simptomų nesureikšmina, nurašo juos peršalimui, eina į darbą, veda vaikus į mokyklas, virusas išplinta“, – teigė vedėja.

Žurnalistai spaudos konferencijos metu pastebėjo, kad užsikrėtimų atvejų skaičius Šiaulių mieste auga. Teirautasi, kokios to priežastys.

„Žmonių susibūrimai, protrūkiai įmonėse, ugdymo įstaigose, turim atvejų plitimą šeimose ir t. t.“, – nurodė vedėja.

Aktyvumas panašus

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė dalyvauti spaudos konferencijoje negalėjo, bet perdavė informaciją, kad per praėjusį savaitgalį nuo COVID-19 mirė trys pacientai. Visi trys priskiriami 49–80 m. amžiaus grupei, visi – neskiepyti, sirgo gretutinėmis ligomis.

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad skiepijimo rodikliai Šiaulių mieste lieka panašūs kaip ir praėjusią savaitę. Visiškai paskiepyta 67,2 proc. šiauliečių. Aktyviausiai skiepijasi 80+ amžiaus grupės senjorai, darbingo amžiaus grupė bei 12–15 m. vaikai. Neseniai pradėta skiepyti vaikus nuo 5 iki 11 m. amžiaus. Bet aktyvumas šioje grupėje nedidelis – paskiepyta 35 vaikai.

Pasak V. Palčiauskienės, šią savaitę galima pasiskiepyti visose gydymo įstaigose. Mobilus punktas pirmą Kalėdų dieną (gruodžio 25 d.) nedirbs. Pasak vedėjos, pandeminė situacija lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu yra ženkliai geresnė, bet atsipalaiduoti dar anksti.

„Epidemiologinė situacija yra geresnė nei prieš metus, bet išlieka įtempta. Reikėtų prisiminti, koks gyvenimas buvo prieš metus ir koks yra šiandien, tai diena ir naktis: vaikai eina į mokyklas, vyksta renginiai, nėra nė vienos veiklos, kuri būtų sustabdyta visų mūsų atsakingumo dėka. Raginame visus gyventojus neatidėlioti savo pirmojo skiepo, sustiprinamojo skiepo, kuris ypatingas, kai atrandamos atmainos. Vien galimybių paso turėjimas neapsaugo, būtina įsivertinti antikūnų kiekį, skiepytis, GP kartais gali būti tik popieriuje, be realios apsaugos“, – į šiauliečius kreipėsi V. Palčiauskienė.