PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugsėjo 27 d. 13:07

Įtampos regione fone – Irano atsargumas: remia „Hezbollah“, bet nesivelia į visišką karą

Pasaulis

„Hezbollah“ smogikai / Scanpix nuotr.

BNSŠaltinis: BNS


320890

Stiprėjant smurtui tarp Izraelio ir Libano grupuotės „Hezbollah“, Iranas laviruoja ant plonos linijos: nors remia „Hezbollah“, šalis neįsitraukia į plataus masto konfliktą ir vengia naudingų priešui veiksmų.

Daugiausia dėmesio skirdamas savo izoliacijai sušvelninti ir pažeistai ekonomikai atgaivinti, Iranas supranta, kad karas gali apsunkinti pastangas išvengti žlugdančių sankcijų.

Susišaudymai per sieną tarp Izraelio ir „Hezbollah“, kuriuos paskatino spalio 7-ąją islamistų grupuotės „Hamas“ įvykdytas išpuolis prieš Izraelį, suintensyvėjo, ypač po praėjusią savaitę įvykusių koordinuotų „Hezbollah“ naudotų ryšio prietaisų sprogimų, kai žuvo 39 žmonės.

Po to Izraelis surengė oro smūgių prieš „Hezbollah“ tvirtoves Libane, žuvo šimtai žmonių. „Hezbollah“ atsakė raketomis.

Nepaisant suaktyvėjusių karo veiksmų, Iranas, atrodo, yra pasiryžęs vengti tiesioginės karinės konfrontacijos.

„Iranas neketina veltis į karą“, – sakė Irane gyvenantis politikos ekspertas Hamidas Gholamzadeh (Hamidas Golamzadė).

Ali Vaezas iš Tarptautinės krizių grupės teigė, kad Irano strategija – demonstruoti savo galią, tiesiogiai nesikišant į konfliktą, ypač dėl to, kad eskalacija gali būti naudinga Izraeliui ir paveikti JAV rinkimus.

„Iranas nenori, kad iš jo elgesio naudos gautų priešas“, – teigė A. Vaezas, pažymėdamas, kad Irano prioritetas yra sankcijų sušvelninimas ir tam tikras ekonominis stabilumas.

Net per pirmąją istorijoje tiesioginę ataką prieš Izraelį balandį, kai Iranas keršijo už oro smūgį Teherano ambasados priestatui Damaske, daugumą raketų perėmė Izraelio gynyba arba sąjungininkų pajėgos.

Pamatuotas požiūris

Niujorke Irano prezidentas Masoudas Pezeshkianas apkaltino Izraelį karo kurstymu, o šiitišką respubliką pristatė kaip besilaikančią nuosaikumo.

Jis užsiminė, kad Iranas suvaldė savo atsakomuosius veiksmus po to, kai liepą Teherane buvo nužudytas „Hamas“ vadovas Ismailas Haniyeh, baimindamasis, kad tai gali sužlugdyti JAV pastangas sudaryti paliaubas Gazos Ruože.

„Stengėmės nereaguoti. Jie mums vis kartojo, kad taika bus tuoj pasiekta, galbūt po savaitės ar kelių, – sakė jis. – Tačiau mes taip ir nepasiekėme tos išsvajotos taikos. Kiekvieną dieną Izraelis vykdo vis daugiau žiaurių nusikaltimų.“

Iranas taip pat pamatuotai reagavo ir anksčiau šiais metais padidėjus įtampai su Izraeliu. Po smūgio Damaskui Iranas paleido šimtus raketų ir dronų, tačiau dauguma jų buvo perimti.

Analitikai teigia, kad Izraelio ir „Hamas“ karo Gazos Ruože metu Iranas demonstruoja savo raumenis, neprovokuodamas JAV atsako.

Iranui ir toliau taikomos Vakarų sankcijos, ypač po to, kai Jungtinės Valstijos, vadovaujamos tuometinio prezidento Donaldo Trumpo, 2018 metais pasitraukė iš branduolinio susitarimo tarp Teherano ir pasaulio galybių.

Europos šalys taip pat įvedė sankcijų Iranui, kaltindamos jį balistinių raketų tiekimu Rusijai jos kare Ukrainoje.

Iranas kaltinimus atmetė, o M. Pezeshkianas Niujorke pareiškė, kad Iranas yra „pasirengęs susėsti su europiečiais ir amerikiečiais ir pradėti dialogą bei derybas“.

A. Vaezas teigė, kad bet koks eskalavimas iš Irano pusės gali sustiprinti Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu pozicijas ir netgi galbūt padėti D. Trumpui grįžti į valdžią.

Tai „labai pakenktų Irano interesams“, sakė jis.

Įspėjo apie pavojingas pasekmes

Nepaisant savo santūrumo, Iranas ir toliau remia „Hezbollah“. Užsienio reikalų ministras Abbasas Araghchi perspėjo, kad Teheranas „neliks abejingas“ Izraelio atakoms.

Iranas taip pat paragino Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą nedelsiant imtis veiksmų ir įspėjo apie pavojingas pasekmes Izraeliui.

Nuo pat karo Gazos Ruože pradžios Izraelis vykdo išpuolius prieš „Hezbollah“ aukšto rango vadus.

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei šią savaitę apgailestavo dėl „Hezbollah“ kovotojų netekčių, tačiau teigė, kad tai neprivers grupuotės pasiduoti.

Politikos tyrėja Afifeh Abedi sakė, kad Iranas permąsto savo paramą „Hezbollah“, tačiau pažymėjo, kad ši grupuotė turi „reikšmingų žmogiškųjų išteklių“.

H. Gholamzadeh pridūrė, kad „Hezbollah“ ištekliai užtikrina, jog ji nebus lengvai nugalėta.

„Hezbollah“ reikia paramos, tačiau ši parama nereiškia, kad jie gali būti nugalėti, jei paramos nebus“, – teigė jis.

A. Vaezas sakė, kad praėjusios savaitės išpuolis prieš „Hezbollah“ ryšio prietaisus galėjo susilpninti grupuotę, tačiau ji nebūtų visiškai „paralyžiuota, net jei pirmieji du jos vadovybės lygmenys būtų (...) pašalinti“.

Anot jo, šis pažeidžiamumas gali būti viena iš priežasčių, kodėl Iranas ir „Hezbollah“ „nenori pradėti visiško karo“.

#IRANAS#HEZBOLLAH