PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Kovo 9 d. 15:49

Istorijos pamokos su Kovo 11-osios akto signatare Birute Valionyte

Panevėžys

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


120752

Kovo 9 dieną Biržų krašto muziejus „Sėla“ pradėjo ciklą renginių, skirtų Atkurtos Lietuvos 30-mečiui. Tą dieną arsenale įvyko susitikimas su 1990 m. istorinių kovo dienų dalyve, tuometinės Aukščiausiosios Tarybos deputate Birute Valionyte. Susitikimui vadovavo „Sėlos“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė.

1990 metų Aukščiausiosios Tarybos rinkimuose Biržų krašto žmonės į šalies parlamentą išrinko du žmones: Petrą Poškų ir Birutę Valionytę.

Susitikimo pradžioje buvo paminėtas Petro Poškaus (1935–2004) atminimas. Šį žmogų ir jo nuopelnus Biržų kraštui priminė Pačeriaukštės Petro Poškaus pagrindinės mokyklos bendruomenės nariai, mokiniai ir mokytojai.

Birutė Valionytė išdėstė dviejų Lietuvai ypač svarbių dienų – 1990 metų kovo 10-osios ir 11-osios – įvykius ir svarbiausius sprendimus. B. Valionytė pabrėžė: mes nebuvome tie, kurie kovo 11 dieną dėjome parašus ant Akto dėl Nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymo. Mūsų pareiga buvo pasirašyti vardinėje balsavimo kortelėje. 124 Aukščiausiosios tarybos deputatai kovo 11-osios vakarą kortelėje pasirašė už Aktą. O parašus po juo padėjo Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis ir sekretorius Liudvikas Sabutis – tokia buvo dokumento priėmimo tvarka. „Tomis minutėmis suvokiau, kad dalyvauju ypatingame istoriniame įvykyje. Tą dieną išsipildė mano didžiausia svajonė, ir atrodė, kad ji išsipildė labai paprastai – užpildant vardinio balsavimo kortelę. Nors buvo klausimas, kaip į tai sureaguos Maskva, ar nepaspaus raudono mygtuko. Vyliausi, kad to nebus, kad nebus pralieta daug kraujo...“ – prisiminimais dalinosi B. Valionytė, Akto dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signatarė, Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų klubo prezidentė.

Tą dieną B. Valionytė ir „Sėlos“ muziejininkai į susitikimą atėjusiems mokiniams surengė puikias patriotiškumo ir šalies istorijos pamokas.