PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Birželio 16 d. 08:47

Istorijos pamoka Rykantų mažiausiems

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


134992

Birželio 14-ąją Lietuva minėjo Gedulo ir vilties dieną. Tą dieną 1941 m. prasidėjo masiniai trėmimai į Stalino lagerius. Iš Lietuvos buvo deportuota apie 17 500 žmonių. Tremtis tapo didžiule Lietuvos tragedija ir netektimi. Įvairiose Sibiro vietose tremtiniai buvo verčiami dirbti medkirčiais, geležinkelio tiesėjais ir pan. sunkius fizinius darbus. Juos vargino šaltos aplinkos sąlygos, neturėjo pakankamai maisto. Birželio 14-ąją Lietuvoje minimi tremtyje žuvę lietuviai.

Šią liūdną dieną paminėjo ir mažiausieji Rykantų universalaus daugiafunkcio centro vaikai. Jiems buvo pristatyta Jurgos Vilės knyga „Sibiro haiku“, apdovanota Tarptautinės vaikų ir jaunimo knygos asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus Prano Mašioto premija už geriausią 2017 metų vaikų ir paauglių knygą. Iliustracijas knygai kūrė dailininkė L. Itagaki, kuriai skirta pagrindinė premija už inovatyvų aktualios temos pateikimą, taiklų šrifto panaudojimą, jo dermę su įtaigiomis iliustracijomis. Knyga taip pat pateko į kūrybiškiausių 2017 metų knygų dvyliktuką, o 2018-aisiais išrinkta Metų knyga vaikams. Joje istorinė Sibiro tremties tema atskleista originalia komikso forma.

Rykantų filialo bibliotekininkė vaikus trumpai supažindino su tų laikų įvykiais. Jiems perskaitytos knygos ištraukos apie išvykimo rytą, apie džiovintus obuolius bei išsaugotas sėklas, apie nuolatinį alkį, apie sriubą iš vandens ir miltų, apie sušalusios bulvės skonį. Mažieji sužinojo, kad ir žaislų Sibire nebuvo, reikėjo juos patiems pasigaminti. Bibliotekininkė parodė vaikams keliais skirtingais būdais pagamintų minkštų lėlių pavyzdžius. Vaikai galėjo ne tik pamatyti, bet ir patys išbandė savo jėgas. Jie gamino lėles seniausiu ir lengviausiu – rišimo – būdu. Dirbtuvių metu netrūko kūrybinio šurmulio, vaikai įgijo naujos patirties, o neįgudusiais piršteliais pagamintos lėlės jiems primins skaitytos knygos herojus ir jų nelengvą vaikystę.

Knyga „Sibiro haiku“ yra Lietuvos tremties istorija. Reikia mokyti vaikus užjausti kitus ir džiaugtis bei vertinti tai, ką turi šiandien.