PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Gegužės 12 d. 15:14

Iššūkiai ūkininkams – sausra, pasėlių deklaravimas ir žemyn smingančios kainos

Kaunas

Linas Lazauskas džiaugiasi, kad žemdirbius koronavirusas iki šiol aplenkė. Archyvo nuotr.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


129965

Šylant orams, švelnėja karantino sąlygos. Ūkininkai, tai tie šalies darbuotojai, kuriems nelabai galioja karantinas. Neuždarysi nei karvių fermos, nepasėsi javų vėliau, nei diktuoja laikas. Baigiantis balandžiui apie padėtį žemės ūkyje kalbinome Kaišiadorių savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėją Liną LAZAUSKĄ. Jis papasakojo, kaip karantinas paveikė žemės ūkio darbus ir kas šį pavasarį kelia žemdirbiams galvos skausmą.

Rajono ūkininkai baigia sėti vasarojų, lieka pasėti grikius. Ūkininkai atnaujino pievas, ganyklas, kuriose žolė dėl drėgmės trūkumo sunkiai dygo. Anksti buvo pasėtos avižos, pupos ir žirniai, tačiau viskas dygsta labai sunkiai, trūksta drėgmės. Laimei pastarosiomis dienomis žemę lietus jau šiek tiek palaistė. Ūkininkai guodžiasi, kad avižos ir pupos tik dabar pradėjo dygti.

Ūkininkų nuotaikos nelabai kokios dėl sausros, nes pirmą pavasario mėnesį lietaus praktiškai nebuvo. Nors iš pradžių pasėliai atrodė labai gerai ir atrodė, kad bus sulaukta gero derliaus ūkininkai drąsiai investavo į trąšas ir kitas augalų apsaugos priemones. Tręšė pasėlius, purškė laukus augalų apsaugos priemonėmis ir tikėjosi gero derliaus. Tačiau, nors lietaus debesys ir pasirodė, žemė vandens gavo mažai. Mūsų ūkininkai nerimauja, kad trečius metus iš eilės sausra mažina būsimą derlių, o drėgmė dirvose smarkiai senka. Šiuo metu žemdirbiai jau baigė tręšti žieminius javus ir žieminį rapsą.

Rapso pasėliai neseniai pasidabino ryškiai geltona spalva. Pagal darbų kalendorių netrukus prasidės vasarojaus tręšimo ir purškimo apsaugos priemonėmis darbai. Koronavirusas ne tik mūsų savivaldybėje, bet ir visoje šalyje, daro neigiamą įtaką žemės ūkio sektoriui. Kai buvo uždarytos specializuotos parduotuvės, prekybos centrai, žemdirbiams tapo problematiška nusipirkti atsarginių dalių ir būtiniausių prekių žemės ūkio veiklai vykdyti.

Didžiosios technikos ir atsarginių detalių prekybos įmonės jau dirba, bet klientų skaičius griežtai ribojamas ir žemdirbiai daug laiko praleidžia laukdami eilėje, norėdami pakliūti į parduotuvę ir išsirinkti reikiamą prekę. Aišku, kad dauguma įmonių toliau tęsia internetinę prekybą ir prekes pristato kurjeriai, bet, deja, dauguma smulkiųjų ūkininkų nesinaudoja internetinės prekybos paslaugomis, čia yra didelė problema.

Dažniausiai žemdirbiai bendrauja su prekybos tinklų vadybininkais telefonu, prekes gauna per kurjerius arba tiesiogiai iš sandėlių atveža prekybos įmonės. Ne visiems tokios apsipirkimo sąlygos tinka ir patinka, tačiau pandemijos metu žemdirbiai privalo išmokti ir dirbti kitaip, prisitaikant prie karantino. Žemdirbiai, kurie turi samdomų darbuotojų, ne visada gali samdytis pagalbininkus.

Tačiau žemdirbystėje nuotoliniu būdu ne viską galima atlikti. Kaip fermoje ar kitose gamybos patalpose išvengti kontaktų, tai jau irgi iššūkiai. Juk susirgus koronavirusu ūkio bent vienam darbuotojui ar ūkininkui tektų izoliuoti visus ūkio darbuotojus ir ūkininko šeimą, tokiam ūkiui kiltų didelės problemos. O jei tai gyvulininkystės ūkis? Gyvulių juk nepaliksi be priežiūros. Bet galima pasidžiaugti, kad koronavirusas iki šiol aplenkė ūkininkus ir žemės ūkio darbuotojus. Koronavirusas bei karantinas turi didelę įtaką produkcijos kainoms. Galvijų kaina už kilogramą, ir taip jau buvusi žema, sumažėjo 20-30 euro centais.

Pieno supirkimo kaina krito nuo 0,5 iki 5 euro centų už litrą. Grūdų kaina jų supirkimo biržoje kelinta diena krenta žemyn. Ūkininkai nuogąstauja, kad pasirašytos grūdų supirkimo sutartys palankiomis kainomis gali nustoti galioti pritaikius force-majore faktorių. Guodžia tik vienas faktorius, kad kuro kaina rinkoje nukrito į neregėtas žemumas, tad tai gali truputį sumažinti auginamos produkcijos savikainą.

Šiais metais žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas prasidėjo balandžio 20-ąją. Nuo pirmos dienos iki deklaravimo pabaigos pareiškėjai žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus gali deklaruoti nuotoliniu būdu, tai yra jungiantis prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos adresu: https://paseliai.vic.lt per Elektroninių valdžios vartų portalą, pasirinkti vieną iš būdų, kuriuo gali patvirtinti savo tapatybę, užpildyti paraiškos elektroninę formą ir patvirtinti užpildytą paraišką.

Nuo gegužės 4 d. iki birželio 22 dienos vyksta įprastas deklaravimas su fiziniais apsilankymais seniūnijose. Paraiškos, kurios bus pateiktos pavėluotai, t. y. po birželio 22 d., bus priimamos nuo birželio 23 d. iki liepos 17 d. Už kiekvieną pradelstą darbo dieną išmokų suma mažinama 1 procentu. Dėl pandemijos, prieš atvykdami į seniūnijas, ūkininkai privalo užsiregistruoti telefonu, vizito metu dėvėti vienkartinę kaukę ir mūvėti pirštines.

Žemės ūkio ministerija, atsižvelgusi į paskelbtą valstybės lygio ekstremaliąją situaciją, traktorių techninę apžiūrą atidėjo iki karantino pabaigos. Nors traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų techninės apžiūros tvarka draudžia eksploatuoti traktorius, kuriems neatlikta techninė apžiūra, tačiau dėl karantino padaryta išimtis. Ministro A. Palionio įsakymu traktoriams, kuriems yra pasibaigusi arba pasibaigia techninė apžiūra po 2020 m. kovo 14 d., techninės apžiūros galiojimo laikas pratęsiamas laikotarpiui iki Lietuvoje galios karantino režimas ir 2 mėn. po jo.

Raginame traktorių savininkus būti atsakingiems ir nevažinėti su netvarkingomis transporto priemonėmis. Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją ir karantiną, daugelis savarankiškai dirbančių asmenų buvo priversti nutraukti arba iš dalies apriboti savo veiklą, todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasiūlė išeitį: fiksuoto dydžio išmoką, kuri siekia 257 eurus už mėnesį.

Jei išmoka bus mokama už nepilną mėnesį, ji bus proporcingai mažesnė. Primename, kad savarankiškai dirbantys asmenys –ūkininkai ir jų partneriai, kurių ūkis lygus 4 EDV ar didesnis.Savarankiškai dirbančiam asmeniui išmoka bus mokama už praėjusį kalendorinį mėnesį. Jeigu ekstremaliosios situacijos ir karantino terminas trumpesnis nei kalendorinis mėnuo, už tą mėnesį mokamos išmokos savarankiškai dirbančiam asmeniui dydis proporcingai mažinamas.

Vienam savarankiškai dirbančiam asmeniui būtų skiriama ir mokama viena išmoka, nepriklausomai nuo to, kiek savarankiškų veiklų vykdo. Išmokos savarankiškai dirbančiam asmeniui mokėjimas būtų nutraukiamas, kai Vyriausybė atšaukia ekstremaliąją situaciją ar karantiną (užtenka vieno iš šių režimų atšaukimo) arba asmuo neatitinka bent vienos iš sąlygų. Išmokas savarankiškai dirbantiems asmenims skiria Užimtumo tarnyba.

Guodžia tai, kad žemdirbiai, dirbdami laukuose bei savo ūkiuose, mažai lankosi didžiuosiuose miestuose ir taip sumažina riziką užsikrėsti koronavirusu. Mieli ūkininkai, viruso užkratas mažėja, bet liga niekur nedingo. Vyriausybė jau kalba, kad karantinas nebus atšauktas ir po gegužės 11 dienos. Tad būkime socialiai atsakingi už save, už savo artimus, už savo draugus ir kaimynus. Saugokime vieni kitus.

Kalbino V. Šimkūnienė