Išsikraustyti per 7 dienas: nebeliks šiauliečių pamėgto „Fox Spot“?

Šiauliai
Irma Bagūnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Į Etaplius redakciją atskriejo šiauliečių gerai žinomo ir pamėgto verslo „Fox Spot“, įsikūrusių Talkšos pakrantėje, laiškas. Kone dešimtmetį veikęs verslas pralaimėjo konkursą dėl nuomos ir dabar yra priversti apleisti teritoriją su visu pastatu per… 7 dienas. Ar tai pakankamas terminas išmontuoti vandenlenčių parko techniką ir pastatą? O gal pakrantėje galėjo tilpti keli verslai? Greičiausiai ne, jei kitas verslas taip pat teikia identiškas paslaugas.

Ne tik siekė pelno

Viktorija Palaikienė, atsiuntusi Etaplius laišką pasakoja, kad populiarią vietą įkūrė dar 2014 metais. Tuo metu verslininkai pasirašė sutartį 5 metams čia vykdyti veiklą. Per šiuos metus verslas ne tik siekė pelno, bet ir prisidėjo prie vaikų ugdymo, įvairių paramų.

„Dirbame nuo 2014 metų, per tiek metų mus pamilo daug žmonių Šiaulių mieste. Visus šiuos metus dirbome ne tik savo, kaip privataus verslo, atžvilgiu, bet ir miesto: rengėme Ukrainos vaikams stovyklas, visą vasarą organizuodavome senjorų dienas, buvo rengiama „Darom“ šiukšlių rinkimo akcija Šiauliuose mūsų iniciatyva. Apskritai kasmet pritraukiame vis daugiau žmonių išbandyti šį sportą, mūsų vandenlenčių parkas rengia vaikų stovyklas, į kurias nebetelpa tiek vaikų kiek nori“, – pasakoja Viktorija.

Sutartis nebuvo pratęsta dėl remontų

V. Palaikienė pasakoja, kad pasibaigus pirmos sutarties galiojimui, antrą kartą sutartis su Savivaldybe dėl vietos nebuvo pasirašyta. Tuomet atstovai sakė, kad sutartis nepratęsiama dėl Talkšos pakrantėje vykstančių darbų.

„Įrenginėjant parką buvo pasirašyta sutartis su Savivaldybe, kad galėtume toje teritorijoje vykdyti veiklą. Sutartis buvo 5 metams su galimybe po tų 5 metų prasitęsti ją. Praėjus 5 metams ir mums kreipusis į Savivaldybę, gavome atsakymą, jog dėl ten vyksiančių remontų sutartis nebus pratęsiama, bet mums prašant Savivaldybės leidimų vykdyti veiklą ir licencijų, jos buvo išduodamos be sutarties“, – sako Viktorija.

Neilgai trukus buvo paskelbtas konkursas vietai, kurioje įsikūrę „Fox Spot“. V. Palaikienė jį vadina nelogišku, tad ir dalyvių neatsirado.

„Einant metams ir taip dirbant be sutarties nuo 2019 metų, įvyko konkursas. Nelogiškas konkursas, kur už vietą, kurioje įrengtas vandenlenčių parkas „Fox Spot“, prašoma nuomos suma siekė virš 12 tūkstančių eurų. Niekas nedalyvavo... Net ir mes“, – prisimena verslininkė.

Dar vienas konkursas įvyko šiais metais. Jį verslininkė taip pat vadina nelogišku. Ir šį konkursą „Fox Spot“ pralaimėjo.

„Pagrindinis kriterijus – didžiausia pasiūlyta suma nuomai. Jokios darbo patirties neprašoma, Savivaldybė skelbia konkursą mūsų vietai, kur mes sukūrėme visą infrastruktūrą: elektros įvadas, prieplauka, keliukas. „Fox Spot“ konkursą pralaimėjo. Pasakoju tai ne dėl to, kad pralaimėjome, o dėl to, kad randame neteisybės organizuotame konkurse ir kreipiamės į teismą“, – sako moteris.

Staigmena – išsikraustyti per savaitę

Komanda, kuri, kaip patys sako, pakrantėje verslui sukūrė infrastruktūrą, po konkurso pralaimėjimo turi išsikraustyti. Kaip Viktorija pasakoja, terminas – vos 7 dienos.

„Dabar mes turime per 7 dienas išsikraustyti... Tai yra susiorganizuoti išsikasti įbetonuotus bokštus, nusikelti kavinę su kranais ir visa kita. Šalimais yra daug sklypų, kuriuose gali būti vykdomos veiklos, kodėl jie nori sunaikinti niekuo nenusižengusį verslą, jaunų žmonių verslą ir šiauliečių pamėgtą vietą, kuri pritraukia šitiek žmonių“, - apmaudo neslepia V. Palaikienė.

Patvirtino sutarties nepratęsimą ir licencijų išdavimą

Etaplius kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę dar antradienį, prašydami kuo skubiau atsakyti į klausimus, nes „Fox Spot“ duotas išsikraustyti terminas, 7 dienos, sparčiai tirpsta.

Ketvirtadienio popietę Ekonomikos skyrius pateikė kone 4 lapų atsakymus raštu, pilnus biurokratijos ir sutarčių numerių.

Paklausti, kodėl sutartis po 5 metų nebuvo pratęsta, Savivaldybės atstovai patvirtino, kad „Fox Spot“ prašymas buvo išnagrinėtas ir apsvarstytas 2019 m. rugpjūčio 30 d. vykusiame Savivaldybės administracijos direktoriaus sušauktame pasitarime su Savivaldybės kompetentingų departamentų ir skyrių vadovais ir specialistais. Buvo nuspręsta nepratęsti sutarties ir skelbti Paslaugų pramoginiais įrenginiais teikėjo parinkimo konkursą.

„Pasitarime įvertinus tai, kad Savivaldybės administracijos projektui „Inžinerinių statinių paprastojo ir kapitalinio remonto, rekonstravimo ir statybos, bei želdinių tvarkymo ir kūrimo Talkšos ežero pakrantės teritorijoje įgyvendinti sudaryta viešojo pirkimo komisija šiuo metu atlieka veiksmus, susijusius su numatytų darbų rangos pirkimu, o statybos ir remonto darbus planuojama vykdyti 2020 metais, nuspręsta Konkursą organizuoti po to, kai bus pasirašyta projekte numatytų rangos darbų sutartis. Planuota, kad Konkursas galėtų būti paskelbtas 2020 metų vasario mėnesį“, – atsakyme sprendimą cituoja Šiaulių miesto savivaldybės atstovai.

Atstovai mini, kad prašytos licencijos buvo išduodamos.

12 tūkstančių kainą lėmė nuostatos

Etaplius klausė Savivaldybės kaip buvo nustatyta nuomos kaina pirmajam konkursui, kurį Viktorija pavadino nelogišku.

„Vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti ar teikti paslaugas viešosiose vietose dydžiai nustatyti Vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti ar teikti paslaugas Šiaulių miesto viešosiose vietose išdavimą nuostatų, patvirtintų Šiaulių miesto savivaldybės tarybos“, – aiškina Savivaldybės atstovai.

Savivaldybė pabrėžia, kad įmonė, konkurso skelbimo metu informavo verslininkus, jog jų sutartis yra pasibaigusi, todėl įvykus konkursui, jei rezultatai nebus jų naudai, šie privalės nedelsiant per 7 kalendorines dienas išardyti ir išsivežti likusią vandenlenčių parko įrangą.

„Įmonė dalyvavo Konkurse. Tuo metu veikianti Paslaugų pramoginiais įrenginiais teikėjo parinkimo konkurso komisija, sudaryta Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, vadovaudamasi Konkurso nuostatais, 2020 m. birželio 4 d. posėdyje susipažino su Konkursui pateiktais konkursiniais pasiūlymais: buvo gautas vienas konkursinis pasiūlymas iš Konkurso dalyvio UAB „Vadaba“ („Fox Spot“). Posėdyje Komisijos pirmininkas informavo, kad UAB „Vadaba“ 2020-06-02 el. laišku pateikė paklausimą „Dėl vandenlenčių parko konkurso sąlygų“. UAB „Vadaba“ paklausimo pabaigoje „savo ir kitų potencialių konkurentų vardu“, buvo suabejota, kad Komisijai rengiant Konkurso skelbimą galimai padaryta matematinė klaida ir prašoma „peržiūrėti šias konkurso sąlygas“ dėl vietinės rinkliavos.

Komisija diskutavo, ar tokiu atveju nereiktų stabdyti Konkurso. Įvertinusi tai, kad iki paraiškų su pasiūlymais pateikimo termino pabaigos, t. y. 2020 m. birželio 3 d. 16 val., Komisija gavo tik vieną konkursinio pasiūlymo voką, bendru sutarimu nutarta informuoti UAB „Vadaba“, kad Konkurso skelbime potencialiems dalyviams pateiktas vieno mėnesio rinkliavos dydis už vieną kv. m vandenlenčių parko pramogų užimamo ploto yra nustatytas Vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti ar teikti paslaugas Šiaulių miesto viešosiose vietose išdavimą nuostatų. Konkurso komisija 2020 m. rugpjūčio 7 d. posėdyje išnagrinėjo Konkurso dalyvio – UAB „Vadaba“  2020-08-05 raštu pateiktą informaciją, kad įmonė atsiima savo 2020-06-03 paraišką (priežastis: „<...> neproporcingai didelis rinkliavos dydis paslaugų teikimo teritorijoje <...>“. Komisija nutarė nutraukti 2020-05-20 paskelbtą paslaugų pramoginiais įrenginiais teikėjo parinkimo konkursą Talkšos ežero teritorijoje šalia Meškerių g.“, – apie pirmojo konkurso skelbimą ir nustatytą kainą aiškino Savivaldybės atstovai.

Infrastruktūra buvo sukurta projekto rangos darbų metu

Paklausus savivaldybės atstovų, ar buvo bandyta susitikti ir kalbėtis su šioje vietoje įsikūrusiais verslininkais apie palankias sąlygas, nes, pasak jų, verslas čia sukūrė infrastruktūrą, Savivaldybės atstovai aiškina, kad vieni objektai nėra laikomi infrastruktūra, o kiti sukurti projekto metu.

„Verslininkų įvardinta „mūsų vieta“ yra Savivaldybės teritorijos viešoji vieta, kurioje ES paramos projekto rangos darbai, gerinantys Talkšos ežero pakrantės infrastruktūrą, buvo vykdomi iki 2022 m. pradžios. Sutarties galiojimo laikotarpiu įmonės veiklai vykdyti reikalingas elektros įvadas neturėtų būti laikomas inžinerinės infrastruktūros elementu, o visa infrastruktūra buvo sukurta (atnaujinta) būtent projekto rangos darbų metu“, – rašoma atsakyme.

Savivaldybė atkreipia dėmesį, kad nutraukus pirmąjį konkursą, administracija inicijavo Vietinės rinkliavos nuostatų pakeitimą. Nustatytas mėnesio rinkliavos dydis yra 200 Eur už leidimo teikti paslaugas laisvalaikio pramogų pramoginiais įrenginiais, kai paslaugoms teikti reikalingas didesnis nei 120 kv. m teritorijos plotas.

„Konkurse gauti leidimą teikti laisvalaikio pramogų paslaugas vandens pramogų paslaugos Talkšos ežero teritorijoje šalia Meškerių g., kuris buvo paskelbtas 2023 m. sausio 16 d. UAB „Vadaba“ dalyvavo. Konkurso skelbime, vadovaujantis nuostatais buvo nurodyta, kad „Konkurso pagrindinis vertinimo kriterijus – didžiausias konkurso dalyvio pasiūlytas mokėti vietinės rinkliavos dydis už Leidimo išdavimą (už paslaugų teikimo vietą mėnesiui), kuris negali būti mažesnis nei Savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintų Vietinės rinkliavos nuostatų 1 priedo 5.4 papunktyje nurodytas dydis (nustatytas dydis yra 200 Eur / mėnesiui“, – dėstoma Savivaldybės atsakyme į pateiktus Etaplius klausimus.

Konkursą laimėjo MB „Grožis plius“, pasak Savivaldybės atstovų, atitikęs visas Konkurso nuostatų sąlygas ir kurio konkursinėje paraiškoje nurodytas didžiausias konkurso dalyvio pasiūlytas mokėti vietinės rinkliavos dydis už Leidimo išdavimą.

Šiuo metu nurodytoje įmonėje, pagal rekvizitai.lt, darbuotojų (apdraustųjų) nėra, įmonė registruota Radviliškyje.

Terminas nulemtas taisyklių

Klausėme Savivaldybės, ar 7 dienų terminas išsikraustyti verslui jų manymu atrodo pakankamas. Tačiau atsakyme atstovai tiesiog nurodė taisykles.

„Savivaldybės administracija 2023m. kovo 16 d. raštu informavo įmonę, kad Šiaulių miesto viešosiose vietose vykdomos prekybos ir paslaugų teikimo sąlygos ir reikalavimai yra reglamentuoti Prekybos ir paslaugų teikimo Šiaulių miesto viešosiose vietose taisyklėse. Taisyklių 33.2 papunktis nurodo, kad pardavėjas (paslaugų teikėjas), pabaigęs prekiauti (teikti paslaugas), privalo savo lėšomis pašalinti (nukelti (išardyti) ir (ar) išvežti) kioską, paviljoną lauko kavinių įrangą per 7 dienas. Tuo pačiu raštu įmonės paprašyta laikytis Sutarties įsipareigojimų savo lėšomis išmontuoti įrenginius ir Taisyklėse nurodytų reikalavimų ir terminų dėl kilnojamojo turto – paviljono Žvyro g. 34 pašalinimo ir informuoti apie tai raštu Savivaldybės administraciją per 30 kalendorinių dienų nuo šio rašto gavimo dienos“, – komentavo Šiaulių miesto savivaldybė.

Siekia vienodų sąlygų: vietoj vieno vandens sporto įsikurs kitas

Talkšos pakrantė pritraukia nemažai žmonių, dažnas jų nori atsigerti kavos, kažką suvalgyti, kiti pasportuoti bene vienintelėje tokioje vandens sporto vietoje pačiame miesto centre. Klausėme Savivaldybės, ar šie nemano, kad toks verslas čia yra reikalingas, tapęs traukos objektu.

„Konkursas buvo organizuotas siekiant vienodų konkurencinių sąlygų visiems verslo subjektams. Manytina, kad Talkšos ežero pakrantė, kurioje vandens pramogas ir maitinimo veiklas organizuos kitas verslo subjektas – Konkurso laimėtojas, išliks patraukli miesto visuomenei ir svečiams“, – aiškina atstovai.