Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Doc. Gintauto Stankūnavičiaus pasaulio orų apžvalga ir prognozės
Labai šiltas ir drėgnas tropinės kilmės oras ketvirtadienį iš Lietuvos pasitraukė, tačiau riba skirianti skirtingas mases (vadinama atmosferos frontu) buvo pernelyg susiskaidžiusi ir silpna, todėl Vidurio ir Rytų Lietuvoje griaudėjusi perkūnija praėjo arba visai be lietaus, arba tik su labai trumpomis ir silpnomis liūtimis.
Neoficialiais duomenimis, kai kur, pavyzdžiui, į pietryčius nuo Vilniaus, tarp Naujosios Vilnios ir Skaidiškių (gal ir dar plačiau) susidarė galingi kamuoliniai lietaus debesys, kurie per nepilną valandą išliejo apie 25-32 mm lietaus. Kelios panašios lokalios zonos susidarė Lietuvos šiaurės rytuose – Ignalinos ir Zarasų rajonuose. Taigi, bent šiose keliose vietovėse pavasarinė sausra jau baigėsi, na, o kitur vis dar tęsiasi.
Ši labai šilta ir drėgna oro masė toli nesitrauks – laikysis virš Rytų Europos lygumos, tiksliau virš jos centrinės ir pietinės dalies, ir Šiaurės Kaukazo. Todėl trumpalaikės liūtys ir perkūnijos čia numatomos visą kitą savaitę, o Šiaurės Kaukazo priekalnėse ir Kubanėje – net ir labai stiprios. Šiose vietovėse bus labai šilta: savaitgalį ir kitos savaitės pradžioje +25 +30 °C, o antroje savaitės pusėje – iki +30 +35 °C.
Savaitgalį šilta bus ir Vakarų Europoje. Pietų Anglijoje oro temperatūra kils iki + 25 °C, Airijoje iki +20 °C, o pietinėje Ispanijoje iki +30 +32 °C. Vėliau, oro cirkuliacija keisis, formuosis nauji ciklonai į pietus nuo Alpių, kalnuose laukiamas didelis kritulių kiekis, o aukštikalnėse ir sniego lavinos. Šie pasikeitimai atneš labai reikalingą lietų didesnėje Italijos dalyje, Sardinijoje bei Korsikoje.
Šiaurės Amerikoje po šią savaitę praūžusių tornadų, matyt, didelio atokvėpio nebus. Šiltas, drėgnas tropinis jūrinis oras iš Meksikos įlankos yra toli prasiskverbęs į šiaurę – nuo Nebraskos vakaruose iki Mičigano šiaurės rytuose. Todėl labai stiprių liūčių su perkūnija ir škvalu bei didelė tornadų susidarymo tikimybė visą kitą savaitę išliks Nebraskos, Ajovos, Ilinojaus, Indianos, Viskonsino ir Mičiganos valstijose. Tiesa, JAV pietryčiuose, kur paprastai ilgiausiai laikosi tropinis jūrinis oras – kritulių nelaukiama, ten stipri anticikloninė cirkuliacija. Dėl stiprios šiaurinės pernašos toliau vėsu bus abiejų Kalifornijų, JAV ir Meksikos (Baja California) pakrantėse, o dėl ilgai trunkančios pietinės pernašos – anomaliai šilta bus Vakarų Kanadoje ir Aliaskoje. Pietų Azijos musonas taip pat labai netolygus: Indokinijoje drėgnasis sezonas pačiame įkarštyje, o didesnėje Indostano pusiasalio dalyje kritulių vis dar nenumatoma.
Europoje susidarys sąlygos palankios sausros pabaigai. Antradienį nuo Italijos per Vidurio Europą į šiaurės rytus pajudės ciklonas. Paprastai tokios trajektorijos (pietiniai) ciklonai turi labai daug vandens garų ir į Baltijos regioną gali atnešti gausius kritulius ir staigias orų permainas. Taigi, antradienį, antroje dienos pusėje, šio ciklono kritulių zona turėtų pasiekti Lietuvą, o ketvirtadienį iki pietų palikti Lietuvos teritoriją. Su šiuos ciklonu, tikimąsi, pasibaigs sausringos sąlygos didesnėje Lietuvos dalyje. Oro temperatūra dienomis jau nekils aukščiau +22 +24 °C, tačiau naktys išliks santykinai šiltos (+8 +13 °C). Laikysis gegužės pabaigai būdingi orai. Tiesa, pietiniai ciklonai susiję ir su dideliais kritulių kiekio ir oro temperatūros kontrastais, ypač tarp vakarinės ir rytinės Lietuvos dalies.
Kitos savaitės pabaigoje tikėtinas dar vienas aktyvus ciklonas, kuris potencialiai galėtų lemti Lietuvos orus, tačiau tokios prognozės tikimybė yra kol kas nepakankama, kad būtų galima teigti, jog ji tikrai išsipildys. Virš Europos vis dar pagrindinis vakarų-rytų krypties oro srautas išlieka susiskaidęs ir neintensyvus. Ilgalaikės prognozės birželio pirmai pusei numato kritulių kiekio padidėjimą šiaurinėje Europos dalyje, taip pat Pietryčių Baltijos regione ir sumažėjimą Pietų Europoje. Oro temperatūra birželio pradžioje bus arti daugiamečio vidurkio, o vėliau vėl numatoma aukštesnė. Jeigu šios prognozės bent dalinai tikslios, tikėkimės, kad sausra bus įveikta.
14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg