Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Paskutinės kalendorinės vasaros dienos išties vasariškos, jeigu ne vėlyvas saulėtekis, ryto pažemio rūkai ir voratinkliai – nepagalvotum, kad už dienos jau rugsėjo pirmoji. Na ir mėginantys geltonuoti medžiai (beržai, drebulės ir kt.) visai nereiškia, kad pranašauja apie rudenį, greičiau, apie vis dar kai kur išlikusias sausringas sąlygas.
O kad rudeniu ir nekvepia – rodo meteorologiniai stebėjimų rezultatai: vidutinė paros oro temperatūra Lietuvoje per paskutinę savaitę siekė +19 °C - +23 °C, maksimali – viršijo +29 °C; tiesa, kritulių pasiskirstymas, kaip ir visą šią vasarą buvo labai netolygus – nuo kritulių pėdsakų iki keliolikos milimetrų per savaitę.
Už tokius šiltus orus turėtume „padėkoti“ tropinės kilmės labai šiltai ir drėgnai oro masei, kuri(ios) atslinko iš pietvakarinės Europos dalies ir vis dar laikosi virš Baltijos regiono. Tokio tipo oro masė(s) turėtų daryti įtaką Lietuvos orams bent iki antradienio; pagrindiniai šio šilto oro požymiai: aukšta minimali oro (ne žemesnė kaip +13 °C - +15 °C) ir rasos taško (daugiau +12 °C) temperatūra, santykinai aukštas vidutinis paros santykinis drėgnis (daugiau 60 %), didelis integruotas vandens garų kiekis atmosferos stulpe (daugiau 20 kg/ m2) ir kiti rodikliai.
Taigi, kol laikysis ši oro masė, tai ir dienos oro temperatūra bus apie +25 °C ir aukščiau bei minimali nakties, tikėtina, nenukris žemiau +13 °C - +15 °C. Su krituliais sunkiau – nors oro masė ir drėgna, anticikloninė cirkuliacija aukštesniuose troposferos sluoksniuose trukdys susidaryti žymesniems krituliams bent jau kol pasikeis oro masės tipas.
Žiūrint plačiau, nei Europa, nei Baltijos regionas nėra labai įdomūs orų ir orų reiškinių atžvilgiu. Štai JAV prezidentas net atšaukė savo vizitą į Europą dėl labai ekstremalių orų, numatomų artimiausiu metu Floridoje bei aplinkiniuose regionuose. Tropinis sūkurys „Dorian“ atkeliavęs iš rytų į Mažųjų Antilų salas buvo pasiekęs tik tropinės audros kategoriją, todėl informacijos apie žymesnius nuostolius ir aukas iš šių regionų negauta.
Vakar ryte (JAV rytų pakrantės laiku) šis sūkurys pasiekė stipraus uragano kategoriją (didesnė nei 3), vidutinis maksimalus vėjo greitis viršija 45 m/s, o pats sūkurys juda į šiaurės vakarus. Prognozuojama, kad šis uraganas būdamas 4 arba 5 (maksimali) kategorijos stiprumo sekmadienį ryte jau bus prie Bahamų salų, o pirmadienio vakare ar antradienio ryte visa jėga užgrius Floridos pusiasalį, labiausiai nuo uraganinio vėjo ir bangų patvankos turėtų nukentėti rytiniai ir šiaurės rytiniai Floridos valstijos rajonai.
Kitame pasaulio gale – Indokinijoje labai aktyvi tropinė audra „Podul“ atkeliavusi iš Ramiojo vandenyno. Pradžioje ji gerokai „užpylė“ Honkongą (gretimas Kinijos provincijas), Šiaurės Vietnamą ir Laosą, o šiandien, nusilpusi iki tropinės depresijos kategorijos, atslinko į šiaurinį Tailandą, kur kalnuotose vietovėse laukiamos gausios liūtys. Kitos savaitės pradžioje skirtingų šaltinių duomenimis (Honkongo observatorija, Tokijo taifūnų centras, NOAA ir kt.) laukiama kito, intensyvesnio tropinio sūkurio, kurio galima trajektorija sieks pietinę Kiniją ir Taivanį.
Rytų Sibiro kalnuose šios savaitės pabaigoje ir kitą savaitę jau iškris pirmasis sniegas; tiesa, jis bus neilgaamžis, na o Sibiro šiaurinėje dalyje – Taimyre ir Putorano plynaukštėje kitos savaitės pabaigoje numatoma ilgesnės trukmės sniego danga. Pirmąjį sniegą prognozuoja ir Kanados meteorologijos tarnyba Ontarijo provincijos šiaurėje. O pietuose, Indijoje ir Bangladeše vasaros musonas nė kiek nesilpsta, tiesa, musoninės liūtys labiausiai skalaus vakarines, šiaurines ir šiaurės rytines Indijos valstijas bei beveik visą Bangladešo teritoriją, o pietinė, centrinė ir šiaurės vakarinė Indija išliks santykinai sausa.
Grįžtant prie Lietuvos, kaip jau minėjau, rugsėjo 1 ir 2 dienos (abi žymi mokslo metų pradžią) – tai dar vasara, na o rugsėjo 3 dieną – prasidės ruduo. Rimtai kalbant pasikeitus vyraujančioms oro masėms vidutinė paros temperatūra pažemės bent 5 °C, ypač akivaizdžiai sumažės maksimali oro temperatūra, kuri neturėtų kitos savaitės viduryje siekti +16 °C - +18 °C.
Taip pat padidės kritulių tikimybė, tačiau jų teritorinis pasiskirstymas išliks labai netolygus. Kitos savaitės pabaigoje vėl stiprės anticiklogenezė virš Vidurio Europos, orai gerės, o kritulių tikimybė mažės. Taigi vandens lygis vandens telkiniuose toliau išliks žemas, o kai kuriuose rajonuose laikysis santykinai sausringos sąlygos. Ilgalaikėje perspektyvoje gausesnių kritulių galėtume laukti apie rugsėjo vidurį.
alfalt-logo-skaidrus.png