PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Gruodžio 21 d. 18:56

Išplaukė kinų laivas, siejamas su Baltijos jūroje pažeistais kabeliais

Pasaulis

Baltijos jūroje tiesiami kabeliai. Scanpix nuotr.

BNS.LTŠaltinis: BNS.LT


335631

Nuo lapkričio 19-osios prie Danijos krantų stovėjęs Kinijos laivas, siejamas su dviejų povandeninių kabelių Baltijos jūroje pažeidimu, šeštadienį išplaukė, pranešė Švedijos pakrančių apsauga.

Lapkričio 17 ir 18 dienomis Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje, netoli Danijos krantų, buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai.

Įtarimų sukėlė kinų krovininis laivas „Yi Peng 3“, kuris, remiantis laivų stebėjimo svetainių duomenimis, plaukė virš kabelių maždaug tuo metu, kai jie buvo pažeisti.

Nuo lapkričio 19 dienos laivas „Yi Peng 3“ buvo sustojęs tarptautiniuose vandenyse Kategato sąsiauryje tarp Danijos ir Švedijos.

Laivų stebėjimo svetainėje „Vesselfinder“ matyti, kad šeštadienį laivas „Yi-Peng 3“ plaukė iš sąsiaurio, o Švedijos pakrančių apsauga patvirtino, kad laivas pakėlė inkarą.

„Jis [laivas] pranešė, kad plaukia į Egiptą ir Port Saidą“, – naujienų agentūrai AFP sakė Švedijos pakrančių apsaugos tarnybos budinti pareigūnė Hanna Buhler (Hana Buhler) ir pridūrė, kad tarnyba toliau stebės laivą.

Ketvirtadienį į laivą buvo pakviestos Švedijos, Vokietijos ir Suomijos institucijos, kurioms buvo pasiūlyta stebėtojų teisėmis dalyvauti Kinijos atliekamame tyrime.

Grupėje buvo ir Danijos atstovas, nes Danija atliko „tarpininko vaidmenį“ ir savaitės pradžioje Danijos užsienio reikalų ministerijoje surengė šalių susitikimus, Danijos žiniasklaidai sakė Danijos užsienio reikalų ministras Larsas Lokke Rasmussenas (Larsas Liokė Rasmusenas).

„Kinijos institucijų atstovai atlieka tyrimą laive ir pakvietė Švedijos institucijas dalyvauti stebėtojų teisėmis“, – ketvirtadienį paskelbtame pranešime pažymėjo Švedijos policija.

Europos pareigūnai sakė įtariantys sabotažą, susijusį su Rusijos invazija į Ukrainą.

Kremlius atmetė šiuos komentarus, pavadinęs juos absurdiškais ir juokingais.

Lapkričio pabaigoje Švedija nusiuntė Kinijai oficialų prašymą bendradarbiauti atliekant tyrimą, tačiau ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas (Ulfas Kristersonas) pabrėžė, kad nėra jokių kaltinimų.

Lapkričio 17 dienos rytą buvo pažeistas povandeninis kabelis „Arelion“, nutiestas tarp švedų Gotlando salos ir Lietuvos.

Kitą dieną, į pietus nuo Švedijos Olando salos, apie 700 km nuo Helsinkio buvo nukirstas povandeninis kabelis „C-Lion 1“, jungiantis Suomijos sostinę su vokiečių Rostoko uostu.

Baltijos jūroje įtampa smarkiai sukilo jau nuo pat plataus masto rusų invazijos į Ukrainą 2022 metais.

2022-ųjų rugsėjį po kelių povandeninių sprogimų pažeisti „Nord Stream“ vamzdynai, kuriais rusiškos dujos keliavo į Europą, tačiau įvykio kaltininkai vis dar nenustatyti.

2023-iųjų spalį povandeninis dujotiekis tarp Suomijos ir Estijos buvo uždarytas po to, kai jį, įtariama, pažeidė kinų krovininio laivo inkaras.

#KINŲ LAIVAS#ŠVEDIJA#BALTIJOS JŪRA