Ispanės per skausmingas mėnesines galės nedirbti

Pasaulis
Unsplash.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Ispanija ką tik priėmė įstatymą, leidžiantį kenčiantiesiems nuo skausmingų mėnesinių pasiimti biuletenį. Ši valstybė tai padarė pirmoji Europoje. Parlamento patvirtintas įstatymo projektas yra dalis platesnio seksualinių ir reprodukcinių teisių paketo, apimančio 16 metų ir vyresnių asmenų leidimą pasidaryti abortą arba laisvai pakeisti lytį asmens tapatybės kortelėje.

Įstatymas suteikia teisę į trijų dienų „menstruacines atostogas“ – su galimybe jas pratęsti iki penkių dienų – asmenims, kurie dėl menstruacijų tampa nedarbingi, kenčia nuo jų sukelto stipraus skausmo, galvos svaigimo ir net vėmimo. Norint gauti nedarbingumo pažymėjimą, reikia gydytojo pažymos.

Įstatyme teigiama, kad naujoji politika padės kovoti su stereotipais ir mitais, kurie vis dar supa mėnesines ir trukdo moterų gyvenimui. 

Lygybės ministrė Irenė Montero pasveikino su „istorine pažangos diena feministinių teisių srityje“. 

„Bus pasipriešinimas, kaip buvo ir bus pasipriešinimas visų feministinių įstatymų taikymui, – sakė ji. Taigi turime dirbti (...), kad garantuotume, kad kai šis įstatymas įsigalios, jis bus vykdomas.“

„Dienos, kai (moterys) ėjo į darbą kentėdamos skausmą, baigėsi“, – pernai sakė Montero, pristatydama savo pasiūlymą.

Tačiau kelias iki „menstruacinių atostogų“ Ispanijoje buvo akmenuotas. Politikai, taip pat ir valdančiosios koalicijos nariai, ir profesinės sąjungos nesutaria, baiminamasi, kad tai gali stigmatizuoti moteris darbo vietoje.

Visame pasaulyje nedarbingumas dėl skausmingų mėnesinių šiuo metu siūlomos tik keliose šalyse, įskaitant Japoniją, Taivaną, Indoneziją, Pietų Korėją ir Zambiją.

„Tai toks žaibolaidis feministėms“, – „Euronews Next“ sakė Elizabeth Hill, Sidnėjaus universiteto docentė, plačiai tyrinėjusi nedarbingumo dėl menstruacijų politiką visame pasaulyje.

Diskusijos apie menstruacijas dažnai yra intensyvios, sakė ji, susirūpinusi, ar tokia politika gali padėti moterims.

„Ar tai išlaisvina? Ar tai politika, kuri pripažįsta mūsų kūno realybę darbe? O gal tai stigmatizuojanti, gėdinanti politika, atgrasanti įdarbinti moteris?" – svarstė ji.

Ispanijos ginekologijos ir akušerių draugijos duomenimis, maždaug trečdalis moterų kenčia nuo stipraus skausmo mėnesinių metu, vadinamo dismenorėja. Simptomai yra ūmus pilvo skausmas, viduriavimas, galvos skausmas ir karščiavimas.

Kai kurie socialistai išreiškė susirūpinimą, kad toks įstatymas gali atsiliepti prieš moteris, atgrasant darbdavius nuo jų įdarbinimo.

„Ilgalaikėje perspektyvoje tai gali būti dar vienas moterų trūkumas ieškant darbo“, – sakė pirmaujančios Ispanijos profesinės sąjungos UGT sekretoriaus pavaduotoja Cristina Antoñanzas, kai pirmą kartą buvo pristatytas įstatymo projektas.

„Mūsų ne kartą buvo klausiama, ar planuojame turėti vaikų. Ar kitas žingsnis bus klausti, ar neskauda mėnesinių metu?" – kalbėjo ji.

Pagal užsienio žiniasklaidą.