Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Šiuolaikinių vaikų gyvenimas yra susietas su išmaniaisiais įrenginiais. Jie su jais keliasi, valgo, eina į mokyklą, ruošia namų darbus, bendrauja vieni su kitais, žaidžia žaidimus, žiūri įvairius video įrašus ir net eidami į lovą juos nešasi kartu. Nuolatinis išmaniųjų įrenginių naudojimasis paveikia vaikų smegenis, svorį, laikyseną, regėjimą, elgesį, socialinius įgūdžius ir net sukelia vaikų priklausomybę nuo šių įrenginių.
Taip, perskaitėte teisingai – vaikai tampa priklausomi nuo išmaniųjų įrenginių. Priklausomybė vystosi nuolat naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, ypač – žaidžiant vaizdo žaidimus. Vaizdo žaidimų metu smegenys išskiria dopaminą. Dopaminas – hormonas, žmogaus organizme stimuliuojantis pasitenkinimą ir laimę. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad vaizdo žaidimų metu išsiskiria beveik toks pat kiekis dopamino, kaip vartojant narkotikus amfetaminą ar ritaliną. Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad žaidimų mėgėjams pamačius patinkančio žaidimo vaizdą smegenys sureaguoja taip, kaip narkomanų smegenys, susidūrusios su narkotikus primenančia medžiaga.
Iš pirmo žvilgsnio tarsi nieko blogo – vaikas patiria džiaugsmą bei pasitenkinimą paprasčiausiai žaisdamas kompiuteriu. Tačiau nuolat leidžiant laiką prie ekrano, kuris sukelia dopamino išsiskyrimą, organizmas ilgainiui pripranta prie tos būsenos. Tai reiškia, kad vaikas praleisdamas tiek pat valandų prie kompiuterio kasdien jaus vis mažiau džiaugsmo, todėl jo organizmas prašys vis daugiau ir daugiau, kad pajustų tokį patį malonumą, kaip anksčiau.
10 pagrindinių taisyklių
Vaikai turi žinoti, kada ir kiek laiko gali praleisti prie ekranų. Taisyklės turi būti kokrečios, aiškios ir jų vaikai turi išmokti laikytis nuo pat mažumės. Tėveliai, būkite nuoseklūs, žinokite, kada pasakyti ,,ne“ ir, visų svarbiausia, – valdykite situaciją.
Mokykite vaiką kalbant su kitu žmogumi padėti išmaniuosius įrenginius ir susitelkti į pokalbį. Niekada nepradėkite kalbėti, kol vaikas žiūrį į ekraną ir visas dėmesys nėra skirtas jums.
Neleiskite vaikui naudotis išmaniaisiais įrenginais valgant. Valgymas prie išmaniųjų įrenginių skatina nesąmoningą valgymą, kurio metu vaikai suvalgo daugiau nei suvalgytų įprastai. Nesveiki valgymo įpročiai įtakoja antsvorį ir nutukimą.
Išmaniuosius įrenginius vaikai (ypač pradinių klasių) gali naudoti ne ilgiau kaip 1-2 val. per dieną, kad nebūtų sutrikdomas vaiko smegenų ir socialinių įgūdžių vystymasis. Svarbu daryti pertraukas po 30 arba 45 min.
Prieš miegą, siekiant pagerinti vaiko miego kokybę, negalima naudoti išmaniojo įrenginio mažiausiai 30 min., dar geriau – valandą. Vaiko kūnas ir smegenys turi pasiruošti miego režimui, o išmanieji įrenginiai tam trukdo. Neskyrus pakankamai laiko miego pasiruošimui vaikai užmiega vėliau, veikiami įvairių vaizdinių, matytų ekrane prieš miegą, miega neramiai, ryte atsikelia neišmiegoję, irzlūs. Mokykloje dėl miego trūkumo kyla pykčiai su bendraamžiais, mokytojas. Tada vaikas nebenori eiti į mokyklą, nori likti namuose prie išmaniojo įrenginio. Taip susidaro užburtas ratas, kurį nutraukti gali tik tėvai.
Rekomenduojama neleisti vaikui savo kambaryje turėti išmanųjį įrenginį miego metu. Sutarkite vietą, kur vaikas numatytu laiku prieš miegą turi palikti telefoną, planšetinį kompiuterį ar kitą įrenginį.
Tėvai neturėtų laukti, kol naudojimasis išmaniaisiais įrenginiais virs problema. Kuo ankščiau suformuosite vaikui griežtas ir aiškias naudojimosi išmaniaisiais įrenginiais taisykles, tuo mažesnę žąlą jie padarys vaiko raidai ir jūsų santykiams.
Leiskite vaikui nuobodžiauti. Nuobodžiavimas skatina vaikų vaizduotę ir kūrybiškumą, o tai yra galingi žmogaus intelekto instrumentai.
Kalbėkitės apie skaitmeninių įrenginių ir interneto pavojus (kibernetines patyčias, internetinių iššūkių pavojus, netinkamo turinio medžiagos poveikį vaiko psichikai ir kt.). Ugdykite vaiko kritinį mąstymą.
Padėkite vaikui atrasti ir teisingai išnaudoti jo potencialą.
Svarbiausia – būkite pavyzdys savo vaikui.
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Deimantė Rimgailaitė