PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2017 m. Rugsėjo 15 d. 16:30

Islandija: apie numyluotą šiaurietišką gamtą

Ukmergė

Vytautas NemunaitisŠaltinis: Etaplius.lt


14697

Kraštovaizdis, kurio niekur kitur nepamatysi – kalnai, ugnikalniai bei geizeriai, kanjonai, lavos klodai ir kriokliai. Ši šalis stulbina išties išskirtiniais vaizdais ir, be jokios abejonės, pritraukia visiškus gamtos fanatikus. O gal tiesiog smalsius keliautojus, norinčius pažinti šiaurietiškomis spalvomis padabintą kraštą, persipynusį su pietietišku vietinių gyvenimo būdu.

Kelionių agentūra Baltic Tours jums pasakoja, pristato ir supažindina su kelionėmis į Islandiją. Kokios vietinių valgymo tradicijos, koks gi čia tas žymusis ir visų taip mylimas gamtovaizdis bei kokios įdomybės yra apgaubusios šią šalį?

islandija2

Islandiškas delikatesas – pūdyta rykliena ir avies galva

Pasakojimą pradėkime kalbomis apie Islandijos gastronomijos perlus. Smalsu sužinoti, ką vietiniai dažniausiai tiekia ant pietų stalo ar kuo vaišina atvykėlius? Štai jums ir atsakymas. Virtuvėje itin dažnai yra gaminama gausybė patiekalų iš įvairių rūšių vandens gyventojų, pavyzdžiui, ryklio. Šios mėsos gaminimo būdas mums nėra priimtinas, o juolab, lietuviškoje virtuvėje, tikrai nepropaguojamas. Ryklieną (Hákarl) islandai pūdo žemėje iki kelių savaičių, vėliau – ištraukia ir laiko lauke. Toks, vadinkime, delikatesas turi labai stiprų amoniako kvapą ir, žinoma, skonį, tad tikrai ne kiekvienas drąsuolis ryžtųsi jo paragauti.

islandija3

Banginiena – taip pat absoliučiai įprastas maistas ant islando pietų stalo. Ši mėsa, skirtingai nuo ryklio, yra lengvai apkepama iki kol įgauna pilką spalvą, o jos skonis panašus į jautieną arba lietuvių mėgstamą patiekalą – kepenėles. Na, ir dar viena keistenybė islandiškoje virtuvėje – aviena. Skamba įprastai, tačiau žinant, kad dažniausiai gaminama yra avies galva – darosi šiurpoka. Iš jos padaromas slėgtainis, kuris primena šaltieną. Taigi, ar išdrįstumėte paragauti islandų virtuvės tradicinių patiekalų?

islandija4

Gamtos fanatikų rojus Žemėje

Vis dėlto, kelionės į Islandiją pirmiausia visuomet asocijuojasi su unikalia gamta ir vaizdais. Čia tiesiog būtina pamatyti Seljalandsfoss krioklį, už kurio srovės net įmanoma užlįsti arba Skogafoss krioklį, kurio pursluose galima įžvelgti vaivorykštes. Klausiate, ar čia yra vertų aplankyti paplūdimių? Žinoma! Keliaujant po Islandiją, neužsukti į Viko juodąjį lavos paplūdimį – tikra nuodėmė.

islandija5

Kelionių organizatorius Baltic Tours taip pat rekomenduoja nuvykti ir į „Auksinį ratą”. Čia galėsite stebėti kvapą gniaužiantį Geysir geizerio išsiveržimą. Nesunku nuspėti, kad būtent jo pavadinimas ir prigijo visiems kitiems karšto vandens fontanams, trykštantiems iš po žemių. Tačiau kur kas dažniau išsiveržiantis ir net į 30 metrų aukštį pakylantis vienas žymiausių Islandijos geizerių – Stokkur – taip pat bus visai čia pat. Dar keli „Auksinio rato” lankomi objektai – tai įspūdingiausias visoje Islandijoje Gulfoss krioklys ir Tingvelyro slėnis, kuris žymus tuo, jog yra Eurazijos ir Šiaurės Amerikos tektoninių plokščių skilimo vieta. Toks išsiskyrimas, deja, po daugelio metų dalins šalį į dvi atskiras dalis. Na, o įspūdingų Šiaurės pašvaisčių stebėjimas Islandijoje – ne naujiena. Pats palankiausias metas vykti užgniaužus kvapą jomis grožėtis – žiemos sezonas.

islandija6

islandija7

4 valandų trukmės diena, bananai ir beginkliai pareigūnai

O ar dažnai paskaitote įdomius faktus ar keistenybes apie šalį, į kurią vyksite? Baltic Tours pateikia išties negirdėtų dalykų apie šią salą, tad tebūnie jūsų pažintis su Islandija išskirtinė.

Pirmieji, ir, tikimės, dar labiau paskatinsiantys keliauti faktai apie uodus ir saugumą šalyje – it ant delno. Uodų Islandijoje visiškai nėra. Ir ne tik žiemos metu, kaip tikriausiai pagalvojote. Čia jie išvis neegzistuoja dėl to, kad iš žemyno niekaip nesugebėjo pasiekti šios salos. Taipogi, vykstant į Islandiją galima būti visiškai ramiu ir nesijaudinti dėl tykančių pavojų, nes čia beveik nepasitaiko smurtinių nusikaltimų, o pareigūnams netgi neprireikia nešiotis ginklų. Beje, manote, jog bananai būtinai turi augti egzotiniuose kraštuose? Nustebsite sužinoję, kad iki 1959 metų būtent Islandija buvo viena didžiausių bananų augintojų visoje Europoje. O ar esate girdėję, kokia mažiausia dienos trukmė salos sostinėje – Reikjavike? Tai – tik 4 valandos ir 18 minučių. Vis tik ilgiausios dienos saulėlydį ir trumpiausios nakties saulėtekį būtinai nuvykite stebėti į šiaurinę šalies dalį. Čia saulė nusileidžia į vandenyną, panyra iki pusės ir vėl pakyla aukštyn!

islandija8

Argi būtų atleistina keliones į Islandiją vadinti ne žaviomis ar nuobodžiomis? Nuo pat įspūdingiausių gamtos perlų ir fantastiškų vaizdinių, iki gastronominių keistenybių ar negirdėtų faktų. Juk taip įdomu atrasti, pažinti ir mėgautis, o Islandija tą gali pasiūlyti kiekvienam, nuotykių ir įspūdžių ieškančiam keliautojui.