PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugsėjo 24 d. 08:41

Iškilmingas renginys Senosios Varėnos bažnyčioje: „Sidabrinės bitės“ ženklu pagerbti Varėnos krašto kūrėjai

Varėna

Etaplius.ltŠaltinis: Varėnos rajono savivaldybė


320129

Rugsėjo 22 d. Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia skendėjo ypatingoje atmosferoje – čia gausus būrys varėniškių ir svečių susirinko paminėti M. K. Čiurlionio, garsaus krašto genijaus, 149-ųjų gimimo metinių ir pagerbti šviesos nešėjus, kurie savo darbais ir kūryba audžia Varėnos kultūrinį audinį.

Kaip bitės kruopščiai neša medų į savo avilius, taip ir mūsų krašto kūrėjai, su meile ir atsidavimu, turtina šį unikalų kultūros avilį ir savo darbais įprasmina Varėnos krašto kultūrą bei palieka gilų pėdsaką bendruomenės gyvenime.

Tokių žmonių pastangos vainikuojamos ypatingu apdovanojimu – „Sidabrinės bitės“ ženklu, kuris simbolizuoja ne tik darbštumą, bet ir šviesos nešimą ateities kartoms, ir Varėnos r. savivaldybės premija.

„Sidabrinės bitės“ ženklai šiais metais buvo įteikti trims išskirtiniams kūrėjams – pedagogui ir festivalio „Vasaros sonata“ sumanytojui, akordeono meistrui Nerijui Bakulai bei dzūkiško identiteto ir etninės kultūros puoselėtojams, dzūkų kultūros festivalio „Čiulba ulba“ organizatoriams Eglei ir Rokui Kašėtoms. Jų kūrybinis indėlis yra neįkainojamas Varėnos kraštui – nuo jaunimo muzikinio ugdymo iki autentiškų dzūkiškų tradicijų puoselėjimo ir sklaidos.

Varėnos rajono meras Algis Kašėta, sveikindamas laureatus, pabrėžė šio apdovanojimo svarbą: „Sidabrinės bitės – tai simbolis mūsų bendruomenės vienybės, darbštumo ir kūrybinės energijos. Šis ženklas skiriamas tiems, kurie nenuilstamai dirba, kad mūsų kraštas ne tik išsaugotų savo kultūrines šaknis, bet ir augtų bei skleistų savo unikalią dvasią.

„Džiaugiuosi, kad mūsų kraštas gali didžiuotis žmonėmis, kurie savo kūryba ir darbais garsina ne tik mūsų regioną, bet ir visą Lietuvą. Ačiū Jums už atsidavimą, talentą ir nuolatinį siekį kurti gražesnį pasaulį. Tegul „Sidabrinės bitės“ ženklas tampa įkvėpimu tęsti šį prasmingą darbą“, – dėkodamas kalbėjo Varėnos r. savivaldybės meras A. Kašėta.

Šių metų laureatai – Nerijus Bakula, Eglė ir Rokas Kašėtos – yra pavyzdys to, kaip meilė savo kraštui ir kūrybinė aistra gali nuvesti prie didelių ir reikšmingų darbų.

Varėnos r. savivaldybės Kultūros ir meno tarybos pirmininkas Audrius Saulynas pažymėjo, kad laureatų nuopelnai Varėnos kraštui labai ryškūs – jie matomi ne tik rajono ribose, bet plačiai pasklidę po Lietuvą ir net visą pasaulį.

Kūrybinė aistra ir meilė darbui sukuria nepamatuojamą vertę

Iš Suvalkijos kilęs Nerijus jau daugiau kaip dešimtmetį gyvena Varėnoje ir yra aktyvus bendruomenės narys, kultūrinio gyvenimo Varėnoje puoselėtojas. Nerijus ne tik veda muzikos pamokas lopšelyje-darželyje „Žilvitis“, bet ir ruošia mažuosius ugdytinius „Dainų dainelei“. Ne vienas jaunasis dainorėlis yra tapęs „Dainų dainelės“ laureatu ir dainavęs LRT studijoje. Įvairūs Nerijaus paruošti ansambliai, duetai, choriukai yra neatsiejama Varėnoje vykstančių kultūrinių renginių dalis.

Nerijus lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ yra ir Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos ankstyvojo meninio ugdymo mokytojas. Tokiu būdu yra užtikrinamos sąlygos įvairių gebėjimų moksleivių saviraiškai ir meniniam, sociokultūriniam tobulėjimui. Pamokų metu mokytojas padeda ugdytiniams įgyti muzikavimo žinių ir įgūdžių, kurie atskleidžia vaikų kūrybiškumą, formuoja taisyklingo balso valdymo ir laikysenos įgūdžius, leidžia pažinti muzikines kalbos priemones, skatina emocinius, kūrybinius, improvizacinius gebėjimus ir aktyvų dalyvavimą muzikinėje veikloje.

Ugdytiniai pamokų metu klauso įvairaus stiliaus, žanrų muzikos kūrinius, mokosi įvardyti kūrinio nuotaiką. Taip pat yra mokomi atpažinti instrumentus ir jų skleidžiamą muziką bei mokosi sceninės kultūros. Mokytojas nuolat organizuoja įvairias išvykas į teatrus, muzikinius spektaklius ir kt. Nerijų vaikai ir jų tėvai apibūdina kaip draugišką, kūrybingą ir iniciatyvų mokytoją.

Akordeono virtuozas Nerijus Bakula, grojantis su tokiais muzikantais kaip Evelina Sašenko, Chrisas Rubensas, grupėje „Folk Trio“, 2022 metais Varėnoje startavo su profesionalios muzikos festivaliu „Vasaros sonata“, kuriuo norėta sudaryti sąlygas vykti aukšto meninio lygio renginiams, pritraukiantiems vietos gyventojus, plėsti jų akiratį, lavinti estetinį skonį bei mažinti atskirtį tarp didžiųjų miestų ir regiono kultūrinio gyvenimo, populiarinti Varėnos kraštą.

Anot Nerijaus, festivalio tikslas – įprasminti Senojoje Varėnoje gimusio genijaus M. K. Čiurlionio asmenybę, atiduoti duoklę profesionaliajai muzikai, kuri skambėtų Čiurlionio lopšy, kūrybą inspiravusių dzūkiškų pušynų, gamtos apsuptyje. Pavadinimas „Vasaros sonata“ atspindi festivalio koncepciją – vasaros laikotarpiu į magišką salą – Varėnos dainų slėnį – sukviesti aukščiausio lygio lietuvius muzikus – klasikos, džiazo, populiariosios, originalios muzikos kūrėjus, atlikėjus bei klausytojus – šios muzikos gurmanus.

Bendradarbiaudamas su Varėnos viešąja biblioteka, Nerijus prisidėjo prie itin mūsų kraštui reikšmingo leidinio „Spyglio muzika“, kuriame – Anzelmo Matučio eilės, autentiška N. Bakulos muzika ir aranžuotės. Profesionalių muzikantų grupės „Karališkojo vaikų orkestro“ atliekama N. Bakulos kūryba pateikta priede – kompaktinėje plokštelėje. Karaokė versija leidžia dainas atlikti pritariant kokybiškai fonogramai. Knygoje vaikai gali rasti žaidimą, kuriame paėmę lošimo kauliuką, padės Spygliui nukeliauti iš Varėnos į Drevę, o pakeliui aplankys A. Matučio eilėraščių herojus. Leidinio tikslas – žaismingai, ir lengvai į vaikų gyvenimą sugrąžinti poeziją, melodiją, ugdyti muzikinį skonį. Knyga skirta ikimokyklinio ir pradinio ugdymo vaikams, pedagogams.

Dzūkų kultūra atgimė iš naujo

Etnomuzikologės Eglės ir muzikos menininko Roko Kašėtų kryptinga veikla sugrąžina tikėjimą, jog XXI a. dzūkų kultūra vis dar gali būti gyva, atsinaujinanti, ir save toliau kurianti. Tą pažymi ir įrodo ne tik jų sukurtas ir penkis metus trukęs dzūkų kultūros festivalių ciklas ,,Čiulba ulba“, bet ir su festivaliu tiesiogiai nesusijusi veikla, apimanti dzūkų pasaulėjautos, gyvenimo būdo, melodijų, sudėtingos XX amžiaus istorijos ir gyvosios tarmės sklaidą Lietuvos Respublikos mastu, įskaitant tokius projektus kaip Roko „Dzūkodelika“ ar Eglės „Parėdzymai“.

Eglės ir Roko asmenyse telpa begalinis jautrumas gvildenamoms temoms ir stipri lyderystė, kurios neįmanoma ignoruoti. Šiuo metu tiesiog nėra kitų tokių ryškių XXI amžiaus dzūkų kultūros vėliavnešių, kurių veikla ne tik atspindi Dzūkijos gelmių virpėjimą, bet kartu griauna ir pasenusias klišes bei prietarus apie regioninę tapatybę.

Šios jaunos šeimos populiarumas bei gebėjimas aktyvuoti jaunimą ir suburti skirtingų regionų, pažiūrų ir kartų žmones prie bendro tarmės žaizdro byloja apie jų veiklos svarbą, reikšmę ir sėkmę.

„Sidabrinės bitės“ ženklas turi ypatingą reikšmę, nes bitė – tai darbštumo, tvarkingumo ir produktyvumo simbolis. Apdovanojimą pelnę kūrėjai yra tarsi kultūros bitės, kurios atkakliu ir nuoširdžiu darbu prisideda prie Varėnos krašto kultūrinio avilio klestėjimo. Šie žmonės neša šviesą, kūrybiškumą ir idėjas, kurios stiprina mūsų bendruomenės tapatybę ir turtina jos kultūrinį gyvenimą.

„Sidabrinės bitės“ ženklo laureatus pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Juozas Baublys, Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Laima Denutienė, Kultūros centro direktorė Jurgita Keršienė ir gausybė svečių bei artimųjų.

Nuaidėjo nepakartojamas „Himnas Čiurlioniui“

Iškart po apdovanojimų ceremonijos, aukštais bažnyčios skliautais nuaidėjo įspūdingas Tarptautinio M. K. Čiurlionio vargonų muzikos festivalio „Muzika, sujungusi gyvenimus“ paskutinysis koncertas „Himnas Čiurlioniui“.

Koncerte skambėjo J. S. Bacho, M. K. Čiurlionio, Fr. Poulenc, V. Striaupaitės-Beinarienės ir G. Svilainio muzikinės kompozicijos, suteikdamos išskirtinę atmosferą ir įprasminančios šventės dvasią. Festivalio meno vadovas Robertas Beinaris ir atlikėjai, kartu su orkestru „Musica humana“, sukūrė ypatingą akimirką, kuri nepaliko abejingų.

#VARĖNA#SIDABRINĖ BITĖ#APDOVANOJIMAI