REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 13 d. 16:24

Išardė takus, išgriovė tvoras – atsakingų neliko

Klaipėda

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


60207

Sodininkų bendrijoje „Gargždelė“ jau beveik trečius metus gyventojai vargsta dėl vandentiekio ir nuotekų tinklų tiesimo darbų. Iš pradžių džiaugęsi būsimu jų buities modernizavimu vėliau nusivylė darbus atliekančių bendrovių atsainiu požiūriu į žmonių interesus. Tai per purvą nebeįmanoma išbristi, tai keliukas sumaitotas, tai tvora išversta. Jau prieš metus gyventojai kreipėsi į AB „Klaipėdos vanduo“ ir prašė atstatyti tai, kas buvo sugriauta, tačiau tvarkymo darbai iki šiol stringa. Klaipėdos rajono savivaldybėje organizuotas susitikimas siekiant išsiaiškinti esamą situaciją.

Pirštu vieni į kitus

Sodininkų bendrijoje „Gargždelė“ AB „Klaipėdos vanduo“ užsakymu Stasio Pakarklio įmonė vykdo vandentiekio ir nuotekų tinklų statybos darbus, kurie jau baigiami. Dabar liko atkurti važiuojamosios dalies dangą tose vietose, kur ji nebuvo atkurta anksčiau. Tuo pačiu metu dujų trasą tiesia ir AB „ESO“. Tad kilo klausimas, kas atsakingas už suardytas kelių dangas – „ESO“, „Klaipėdos vanduo“ ar rangovai?

„Klaipėdos vandens“ užsakymu rangovas atnaujins dangą tose vietos, kur danga nebuvo perkasta tiesiant dujų trasą. „Norime atkreipti dėmesį, kad šiuo metu sodininkų bendrijoje „ESO“ tiesia dujotiekį kai kuriuose takuose, todėl už jų sutvarkymą iki būklės, buvusios prieš darbų pradžią, atsakinga minėta įmonė“, – atsakyme Klaipėdos rajono savivaldybei dėstė „Klaipėdos vanduo“.

Gyventojų manymu, dujininkų atstovai nėra atsakingi, todėl kaltę verčia AB „Klaipėdos vanduo“ ir jų rangovams. „Bendravome su dujininkais ir jų rangovais, jie sakė, kad sutvarkė viską, ką galėjo“, – situaciją aiškino sodininkų bendrijos „Gargždelė“ pirmininkas Edgaras Šiuparis. „ESO“ atstovai teigė, kad prieš pradėdami darbus akcentavo rangovams dėl aplinkos sutvarkymo gyventojams. „Klaipėdos vandens“ Plėtros departamento direktorius Vytautas Valantinas pasakojo, kad aplinkos netvarkė, nes dujininkai dar nebuvo baigę darbų: „Jeigu būtume ten darbus atlikę vieni, tai, aišku, kad mes viską turėtumėme atkurti.“

„ESO“ rangovai patikino, kad faktiškai takų dangų atkūrimo darbai yra baigti, tačiau oficialiai nėra suderinti su „Gargždelės“ pirmininku. Dėl to AB „Klaipėdos vanduo“ negali tęsti dangos atkūrimo darbų. Jeigu nekils nenumatytų problemų, nemažai „Klaipėdos vandens“ užsakytų darbų turėtų būti baigti iki lapkričio 30 d.

Ginčytinus klausimus pažadėjo spręsti

Prieš pradedant įgyvendinti projektą dangų apžiūros akte buvo užfiksuotos gatvelėse esamos dangos. Pirmasis darbų rangovas UAB „KDS“ bankrutavo, todėl nuo birželio 1 d. darbus turėjo pradėti kitas – Stasio Pakarklio įmonė. „Užsakėm kitą rangovą, todėl kilo keblumų, teko daug ką iš naujo aiškintis“, – patikslino V. Valantinas. Jo teigimu, viskas bus atkurta taip, kaip yra nurodyta dokumentuose: „Jeigu ten parašyta, kad toje vietoje buvo žvyras, taip ir bus.“

Gyventojai kelius reikalauja atkurti pagal faktinę jų būklę, tokią, kuri yra užfiksuota nuotraukose, nes jie abejoja dangos apžiūros akto tikslumu. Takų dangos būklės pagerinimo nereikalauja.

„Jei gyventojai mano, kad mes dangas atkūrėme netinkamai ir nenorime atkurti taip, kaip buvo prieš darbus, tai jie turi teisę kreiptis ir į teismą, pateikti dokumentus ir ten įrodyti savo tiesą. Jeigu teismas priims sprendimą, kad gyventojų reikalavimai pagrįsti, tada „Klaipėdos vanduo“ turės pagrindą nupirkti darbus ir padaryti taip, kaip bus nuspręsta teisme“, – komentavo AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Leonas Makūnas. Tačiau, pasak jo, teismas yra paskutinė ginčo sprendimo galimybė. „Jei gyventojai turi kažkokius dokumentus, apie kuriuos mes nežinome, tai pirmiausia reikėtų kreiptis į įmonę ir kartu pabandyti rasti problemos sprendimą. Ginčytinus aplinkos atkūrimo ir kitus panašius klausimus bus galima spręsti ir po darbų baigimo“, – toliau dėstė L. Makūnas.

Su guminiais batais

Sodininkų bendrijos nariai teigia, kad nėra matę tokio atsainumo, gyventojų interesų nepaisymo. „Prakirtau padangas, eiti ir išvažiuoti neįmanoma. Vakare nusiplaunu mašiną, o pravažiuoji per sodus ir gėda toliau važiuoti. Vežiojuosi guminius ir bandau pasiekti namus. Patys tvarkėmės kelią, klausėme, ar bus sudėta atgal, sakė, kad sudės, bet to nėra“, – kalbėjo Gargždų seniūnijos seniūnaitė Kristina Pocienė.

Be nesutvarkomų takų dangų, gyventojai patyrė nemažai kitų nuostolių ir nepatogumų – darbų metu išversta apie 14 tvorų. „Atvažiavau ir išsigandau: mano sodo teritorijoje sudėti kažkokie vamzdžiai. Kas turi teisę taip daryti? Buvo ir pamatas, ir gyvatvorė, viską išgriovė niekieno nepaklausę“, – piktinosi Žiedų take gyvenanti Jadvyga Pakamorienė. Moteris taip pat prisiminė, kad rangovai, minėtoji bendrovė „KDS“, ketino viską atkurti, bet to nepadarė.

Žiedų tako gyventoja Danutė Mulskienė irgi nesitikėjo, kad viskas bus taip išgriauta ir paskaičiavo, jog nuostolių patyrė už maždaug 700 Eur. „Man tai didelė suma, beveik trys pensijos. Kai apsitvėriau tvora, galvojau, kad iki amžiaus galo bus gražu, tvarkinga“, – nuogąstavo D. Mulskienė.

Kreiptis į draudimą

„Gargždelės“ pirmininkas E. Šiuparis sako, kad vandentiekio ir nuotekų tinklų projektas tikrai geras ir gyventojai juo džiaugėsi, tačiau nesitikėjo, kad teks patirti tiek daug nuostolių, o atsakingų už tai neliks. „Jūs kalbėjot, kad jūsų pinigai, jūsų užsakovas, mes, kaip gyventojai, patyrėme nuostolius ir turime kreiptis kažkur? Jūs vedėt visą projekto eigą“, – apie atsakomybę darbų užsakovui aiškino E. Šiuparis.

„Klaipėdos vandens“ Plėtros departamento direktoriaus V. Valantino teigimu, įmonė neužsakė tvorų griovimo, todėl atsakomybė yra rangovo („KDS“), kuris ir pridarė nuostolių. „Jeigu žmonės patyrė kažkokių nuostolių, tegul nelaukia nieko, nes darbai yra drausti, kreipkitės į draudimą, žinoma, jeigu tvora turi visus reikiamus leidimus. Tada žala bus atlyginta. Jeigu ji pastatyta valstybinėje žemėje, be statybos leidimo, tada aš negaliu pasakyti, kad savavališkai pastatytus statinius galėsime atstatyti“, – aiškino jis.

Klaipėdos rajono savivaldybėje vykusiame pasitarime buvo nutarta, kad AB „Klaipėdos vanduo“ atstovai kartu su „Gargždelės“ pirmininku turi kartu išsiaiškinti visas problemas ir aptarti jų sprendimo būdus. Jeigu iki lapkričio 30 d. bus neišspręsti šie dalykai, Savivaldybė organizuos pakartotiną susitikimą.

KOMENTARAS

  • Leonas Makūnas, AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius:

    – Aplinka bus tvarkoma atlikus visus kasimo darbus. Dangos atkuriamos remiantis projekto sprendiniais ir dangų apžiūros aktu, pasirašytu sodininkų bendrijos „Gargždelė“ pirmininko prieš darbų pradžią. Darbai sudėtingi dėl suspaustų sąlygų ir aukšto gruntinio vandens.

    AB „Klaipėdos vanduo“ samdo rangovus vandentiekio ir nuotekų tinklų statybai. Jei rangovo vykdomų darbų metu buvo išgriautos tvoros ar padaryti kitokie pažeidimai, sukėlę gyventojui žalą, reikėtų kreiptis į žalą padariusią įmonę. Kontaktus mes turime ir galime duoti. Jeigu nukentėjusiam asmeniui ir rangovui nepavyksta susitarti, galime patarpininkauti. Klausimas dėl mūsų įmonės atsakomybės gali būti sprendžiamas tik turint išsamią informaciją apie konkretų įvykį.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA