REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2018 m. Lapkričio 2 d. 11:42

Išaiškinti klinikos „Grožio chirurgija“ duomenys pasisavinę asmenys

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


58784

Atlikus tyrimą nustatyti trys Kauno miesto gyventojai, pasisavinę 24 tūkst. asmenų duomenis iš klinikos „Grožio chirurgija“ duomenų bazės. Dviem asmenims pareikšti įtarimai turto prievartavimu ir neteisėtų duomenų užvaldymu, vienam - dėl neteisėto prisijungimo prie duomenų bazės.

„Kauno teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje trys asmenys kaltinami neteisėtai įgiję prisijungimo duomenis, prisijungę prie duomenų bazės, pasisavinę duomenis, juos išplatinę ir taip pat prievartavę didelės vertės turtą“, - sakė Generalinės prokuratūros organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša.

Prokuroro teigimu, iš klinikos „Grožio chirurgija“ buvo reikalaujama pusės milijono eurų įmokos, kuri turėjo būti sumokėta kriptovaliuta bitkoinais. Iš privačių asmenų buvo reikalaujama nuo 50 iki 300 eurų. Įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės - pasižadėjimas neišvykti ir užstatas.

Tuo tarpu Lietuvos kriminalinės policijos biuro vadovas Rolandas Kiškis džiaugėsi, kad pavyko sėkmingai užbaigti didelio masto tyrimą. Pasak pareigūno, įtariamieji buvo parengę kruopštų planą, kaip bus prievartaujamas turtas.

„Tyrimas buvo sudėtingas ir didelės apimties. Beveik šimtas nukentėjusiųjų, šimtai liudytojų ir procesinių veiksmų. Tyrimas atliktas kaip tokio didelio masto per labai trumpą laiką - keturis mėnesius nuo tyrimo pradžios įtariamieji buvo sulaikyti“, - sakė R. Kiškis.

Nė vienas įtariamųjų anksčiau teistas nebuvo, visi trys asmenys - Lietuvos piliečiai, gyvenantys Kaune.

Pasak R. Kiškio, tyrimas buvo atliktas pasitelkiant modernias technologijas ir žmogiškuosius resursus ir, tikėtina, dėl savo pobūdžio ateityje bus naudojamas kaip pavyzdys dirbant su tokio pobūdžio nusikaltimais.

Paklaustas ar atsakomybė gresia „Grožio chirurgijai“, jei paaiškėtų, kad duomenys buvo saugomi netinkamai, M. Jovaiša neatmetė tokios galimybės, bet pabrėžė, kad turėtų būti aiškiai nustatyta, kad organizacijos vadovybė nesilaikė tinkamos duomenų apsaugos nuostatų.

Tuo tarpu R. Kiškis teigė, kad kol kas nėra nustatyta, kiek tiksliai žalos yra padaryta, nes ne visi pinigus įtariamiesiems pervedę asmenys kreipėsi į policiją.

„Padaryta žala įvardijama kaip 230 tūkst. eurų, tačiau tai moralinė žala. Dėl materialinių nuostolių kol kas nėra aišku - tyrimo metu nebuvo nustatyti visi nukentėjusieji, kurie pervedė lėšas“, - sakė pareigūnas.

Visi įtariamieji - 31-33 metų amžiaus Lietuvos piliečiai, gyvenantys Kaune, gerai išmanantys informacines technologijas. Du iš jų yra IT srities specialistai, vienas yra įgijęs medicininį išsilavinimą. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad šie asmenys, pasivadinę „TsarTeam“, sukūrė neteisėtą tinklapį ir jį paskelbė anoniminiame tinkle „Tor“.

2017 m. gegužės mėn. pabaigoje įtariamieji neteisėtai paviešino daugiau kaip 24 tūkst. klinikos pacientų privačius asmens duomenis ir nuorodas bei nurodymus, kiek kiekvienas iš pacientų turėtų susimokėti kriptovaliuta bitkoinais už jo duomenų nepaviešinimą ir pašalinimą iš elektroninės erdvės. Atsižvelgus į tyrimo metu surinktus duomenis, kaltinimai turto prievartavimu pareikšti dviem asmenims.

Tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, kad įtariamieji elektroniniu paštu buvo susisiekę su kai kuriais portalų žurnalistais ir pateikę jiems kelių klinikos pacientų neteisėtai įgytus duomenis: vardą, pavardę, amžių, lytį, gyvenamąją vietą, informaciją apie atliktas klinikoje procedūras, fotonuotraukas prieš procedūras ir po procedūrų bei kitus.

Žurnalistams šie asmenys taip pat patvirtino, kad tai jie neteisėtai įgijo pacientų duomenis ir reikalauja iš klinikos pinigų kriptovaliuta už kitų pacientų duomenų nepaviešinimą, o jų negavę grasina visus neteisėtai įgytus duomenis paviešinti.

Kaip jau rašė ELTA, šių metų balandžio mėnesį pradėtas tyrimas dėl neteisėto informacijos rinkimo, dėl galimo neteisėto informacijos atskleidimo, taip pat turto prievartavimo ir neteisėto prisijungimo prie informacinės sistemos. Tyrimas buvo atliekamas Kriminalinės policijos biure, jį vykdo kibernetinius nusikaltimus tiriantys ekspertai. Įtariamieji, pasisavinę „Grožio chirurgijos“ pacientų bylas reikalavimo pinigų, grasindami, kad paviešins vaizdinę medžiagą bei dokumentus.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA