Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
VMVT nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Gavus signalų apie galimai pažeidžiamas gyvūnų laikymo ir veisimo sąlygas Vilkaviškio rajone Keturvalakių k. veikiančiame gyvūnų augintinių veislyne, bendradarbiaudami su VšĮ „Laisvės TV“ VMVT specialistai praėjusios savaitės pabaigoje patikrino šį veislyną. Patikrinimo metu nustačius daugybę pažeidimų, priimtas sprendimas paimti ir laikiniems globėjams perduoti septynis netinkamomis sąlygomis laikytus mišrūnus, panašius į prancūzų buldogų veislės šunis.
Patikrinimas vykdytas taikant inspektorių rotacijos principus, t. y. patikrinimą atliko kito regioninio VMVT padalinio inspektoriai. Pasak VMVT inspektorių, nors augintinių savininkė ir turėjo leidimą veisti juos verslo tikslais, tačiau šią veiklą vykdė netinkamai. Patikrinimo metu užfiksuota, kad gyvūnai laikyti netinkamomis sąlygomis. Dalis augintinių laikyti nepritaikytose, nevėdinamose ūkinio pastato patalpose, kuriose patikrinimo metu jautėsi stiprus amoniako kvapas. Konstatuota, kad patalpos nevalytos mažiausiai keletą dienų. Dėl antisanitarinių sąlygų ir patalpose susikaupusio aitraus kvapo laikymo sąlygos buvo žalingos gyvūnų augintinių sveikatai ir gerovei.
Dalį augintinių veisėja laikė gyvenamajame pastate, ankštuose (apie 1 kv. m. ploto) metaliniuose narvuose, kurie iš esmės yra skirti tik gyvūnų transportavimui, o ne nuolatiniam laikymui. Patikrinimo metu pripažinta, kad narvuose laikomiems gyvūnams trūko vietos judėti, jie negalėjo išsitiesti stovint ant galinių kojų, kadangi kai kurių narvų „grindys“ buvo pagamintos iš metalinės vielos, grotuotos, todėl augintiniai jautė skausmą vaikščiodami ar bandydami atsistoti ant galinių kojų. Įvertinus nustatytus faktus, konstatuota, kad tokios šunų laikymo sąlygos ne tik yra netinkamos, bet ir kenksmingos, varžančios judėjimo laisvę.
Vienam augintiniui patikrinimo dieną nustatytas kairės akies trečio voko liaukos prolapsas (t. y. akies junginės klostės išvirtimu pasireiškianti akies patologija). Ši būklė, laiku nesuteikus tinkamos veterinarinės pagalbos, gali sukelti sunkesnius akies funkcijos sutrikimus. Tačiau konstatuota, kad gyvūnų savininkė dėl privalomos veterinarinės pagalbos į privatų veterinarijos gydytoją nesikreipė, o sirgusį augintinį bandė gydyti savo nuožiūra.
VMVT specialistai šunų laikymo patalpose rado ir nemažai veterinarinių vaistų įpakavimų su veterinarinių vaistų likučiais bei vaistų, naudojamų žmonių medicinoje, likučių. Be to, dalis rastų vaistų nėra registruoti kaip tinkami platinti ir naudoti Lietuvos rinkoje. Todėl, specialistų manymu, galima įtarti, kad augintinius jų savininkė bandė gydyti pati, nors to ir nepripažino.
Be kitų užfiksuotų pažeidimų, konstatuota, kad veisėja labai aplaidžiai žiūrėjo į veisiamų augintinių apskaitą, Gyvūnų augintinių registro duomenų bazės įrašai nebuvo atnaujinti nuo pat 2016 m. Pagal juos nurodoma, kad laikymo vietoje turėtų būti registruoti net 56 gyvūnai augintiniai.
VMVT šios veisėjos atžvilgiu pradėjo administracinių nusižengimų teiseną. 7 iš jos paimti gyvūnai augintiniai, bendradarbiaujant su Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos atstovais ir policijos pareigūnais, perduoti gyvūnų globos organizacijų atstovams iki bus pabaigtos teisinės procedūros dėl jų konfiskavimo.
Taip pat VMVT primena, kad gyvūnų augintinių veisimas nėra draudžiama veikla, tačiau užsiimantys versliniu gyvūnų augintinių veisimu privalo užtikrinti teisės aktuose nustatytų reikalavimų laikymąsi. Jei planuojama turėti bent vieną gyvūnų augintinių vadą, kurią ketinama parduoti ar perduoti, dovanoti, šią veiklą privalu užregistruoti VMVT teritoriniame padalinyje pagal gyvūnų laikymo vietą. Jei gyvūnų veisimui ir auginimui naudojamos negyvenamos ar specialios patalpos, tokiu atveju patalpoms turi būti suteikiamas veterinarinis patvirtinimas. Be to, veterinarijos reikalavimai gyvūnų augintinių veisėjams numato reikalavimus gyvūnų laikymo patalpoms – jų švarai, guoliams, įrangai, minimaliems plotams, augintinių priežiūrai ir socializacijai, sveikatos užtikrinimui, apskaitai. Šių reikalavimų turi būti laikomasi nuolat nuo pat veiklos pradžios.