PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2020 m. Rugpjūčio 22 d. 11:51

Iš Tauragės kilusio muzikanto kūryba sužavėjo net „Queen“

Tauragė

Karantino metu savaitę Renatas savo studijoje įrašinėjo „Queen“ dainą „Hammer to fall“: pats grojo, filmavo, montavo. (Asmeninio albumo nuotr.)

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


142992

Kad Tauragė išaugino muzikalių asmenybių, nepaneigsi. Gal tik kiek apmaudu, kad jos, čia išskleidusios sparnus, palieka gimtąjį miestą. Visai kaip Renatas Fominichas, augęs Tauragėje, mokęsis Klaipėdoje ir galiausiai apsistojęs Didžiojoje Britanijoje. Smagu, kad gimtąjį kraštą pasiekia bent jau nuveikti jo darbai. Mūsų pašnekovas – multiinstrumentalistas: groja ir būgnais, ir gitara, ir bosine gitara, ir klavišiniais. Jo sukurtas vaizdo klipas nustebino net „Queen“ grupės gitaristą!

Į Tauragę – tik aplankyti tėvų

Teisybės dėlei reikėtų prisipažinti, kodėl savo skaitytojams nusprendėme apie Renatą Fominichą papasakoti. Pastebėjome jo filmuotą vaizdo įrašą „Youtube“ kanale, kur itin muzikalus tauragiškis pademonstravo, kad per karantiną nešvaistė laiko veltui. Jis įgrojo legendinės grupės „Queen“ kūrinį „Hammer to fall“ pats su visais reikalingais instrumentais ir buvo pastebėtas paties grupės gitaristo Brian May. Įrašą peržiūrėjo daugybė žmonių visame pasaulyje. Bet apie viską nuo pradžių.

– Gimiau ir užaugau Tauragėje, kurią palikau būdamas aštuoniolikos, kai išvažiavau studijuoti muzikos į Klaipėdą. Nuo to laiko ilgiau kaip savaitę Tauragėje jau nebeužsibūdavau. Grįždavau tik aplankyti tėvų, kurie vis dar čia tebegyvena. Kadangi nemažai draugų ir klasiokų išsivažinėjo į kitus miestus ar net šalis, tai nelabai ką čia ir sutikdavau. Baigęs mokyklą, tikriausiai daugiau klasiokų esu sutikęs kituose miestuose ir šalyse nei Tauragėje, – į prisiminimus nėrė R.Fominichas.

Pašnekovas mokėsi tuometinėje 4-ojoje vidurinėje (dabar – Žalgirių gimnazija). Juokaudamas sako, kad nebuvo nei pirmūnas, nei paskutinis. Tačiau labiausiai mėgo paskutinius klasės suolus.

Kaip gyvenime atsirado muzika? Per tėtį, kuris taip pat muzikavo. O dar krūva puikių klasikinio roko plokštelių ir kasečių kolekcija namuose buvo rimta paskata.

– Aš pats jau net neprisimenu, bet tėtis pasakodavo, kaip mane mažą nusivesdavo į Tauragės kelių valdybos ansamblio repeticijas. Man ten labiausiai patikdavo padaužyti būgnus. Puikiai prisimenu, kaip būdamas kokių 6–8 metų išsitraukdavau iš tėvų spintelės krūvą knygų kietais viršeliais, išrikiuodavau priešais save, pasiimdavau porą tėčio teptukų, kurie apsukus atstodavo būgnų lazdeles ir, užsidėjęs kokios nors roko grupės kasetę arba plokštelę, bandydavau imituoti būgnininką. Kadangi grodavau taip įsijautęs ir intensyviai, lyg manęs klausytųsi pusė stadiono, tai dėl apgadintų knygų viršelių gaudavau pylos nuo mamos ir teko knygas keisti pagalvėmis, – vaikystę prisiminė pašnekovas, atskleisdamas, kad namie nuolat skambėjo „Kiss“, „Def Leppard“, „Scorpions“, „Queen“ kūriniai.

Karjerą pradėjo grupėje „Fobas“

Tėtis Renatą pamokė groti savo sintezatoriumi, o jau 16-metis vaikinas privačiai pradėjo mokytis groti pianinu.

– Televizijoje pastebėjau skelbimą, kad grupei „Fobas“ reikalingas klavišininkas. Pasiskolinau iš tėčio sintezatorių ir nuėjau į perklausą. Kaip vėliau paaiškėjo, grupės narius sužavėjau vien dėl to, kad mano instrumentas atrodė profesionalesnis nei kitų, ir buvau priimtas į grupę. Čia prasidėjo mano pilnavertis muzikavimas, supratau, kad būti grupės nariu tai, kaip ir sporte, pirmiausia reikia būti komandos žaidėju, – apie muzikavimo pradžią kalbėjo Renatas.

O repetavo grupės nariai daugiabučio bute pas tuometį grupės vadybininką Rimą Martinkų. Renatas atviras – turbūt kaimynams tai nelabai patiko.

Tereikia įsivaizduoti viename kambaryje pilną mušamųjų komplektą, daugybę kolonėlių, garso stiprintuvų, gitarų, klavišinių instrumentų. Sunku ir numanyti, koks garsas turėjo būti visiems instrumentams užgrojus, nepamirškime ir vokalisto! Tik vėliau pavyko gauti vietą repeticijoms Tauragės moksleivių kūrybos centre.

Kadangi grupėje instrumentų netrūko, R.Fominichas naudojosi proga ir praktikavosi. Tad nuo klavišų perėjo prie bosinės gitaros, vėliau prie įprastos gitaros. Ir taip iki studijų Klaipėdos universiteto Džiazo muzikos skyriuje.

renatas2.jpg

Nuo gitaros prie būgnų

Gal iš pirmo žvilgsnio ir atrodytų, kad žmogus pagaliau rado savo vietą po saule. Tačiau „Tauragės kurjerio“ pašnekovo ieškojimai ir gyvenimo vingiai nesibaigė. Pusantrų metų studijavęs gitaros specialybę, pastebėjo, kad mieste trūksta būgnininkų. Net studentų suburtai diksilendo grupei „West Coast Jazz Band“ būgnininką tekdavo kviestis, nes savo neturėjo. Pagelbėdavo mušamųjų dėstytojas Edmundas Federavičius.

– Edmundas negalėjo sau leisti dalyvauti kiekvienoje mūsų repeticijoje, o repetuoti be būgnininko nebuvo nei praktiška, nei smagu. Todėl nusprendžiau padėti kolegoms ir bent repeticijose sėsti prie būgnų ir palaikyti ritmą. Mūsų grupės vadovui tai visai patiko ir priskyrė man pakaitinio būgnininko vaidmenį. Bėgant laikui, pastebėjau, kad vis daugiau groju būgnais nei gitara. Todėl per vieną repeticiją grupės vadovas pasiūlė man oficialiai pakeisti instrumentą ir pereiti į mušamųjų klasę, – kalbėjo šiuo metu emigravęs tauragiškis. – Niekada nepamiršiu antro kurso paskutinio egzamino, kai man kažką pabaladojus vienas komisijos narių tiesiai šviesiai pasakė nežinantis, kaip mane vertinti – kaip gitara grojantį būgnininką ar būgnais grojantį gitaristą.

Jokių rimtesnių muzikinių žinių iki universiteto taip ir neįgijęs Renatas pademonstravo neįtikėtiną užsidegimą ir užsispyrimą. Grojo kapeloje, pučiamųjų orkestre, keliose džiazo ir roko grupėse, universiteto bigbende. Po studijų laimės paieškos Renatą nuvedė į Didžiąją Britaniją.

Grojo gatvėse

Vos užsiminus apie užsienį, Renatas suskubo patikinti, kad išvyko ne geresnio gyvenimo ieškoti kaip daugelis. Iš Lietuvos jį išvijo nuotykių troškimas.

– Šiuo metu gyvenu Anglijoje, Reading’o mieste šalia Londono. Norėjau nuotykių ir nusprendžiau palaikyti kompaniją savo kursiokui, kuris važiavo į Angliją aplankyti savo draugės. Tik gavosi taip, kad praėjus beveik 20 metų aš vis dar čia, o mano draugas jau seniausiai Lietuvoje gyvena ir sėkmingai muzikuoja, – prisiminė būgnininkas.

Kadangi santaupos seko, Renatui teko ieškoti darbo – su draugu išėjo groti į gatvę. Pašnekovo teigimu, tai nebuvo nauja patirtis, mat studijų laikais gatvės muzikanto duonos jau teko ragauti, tokiu būdu aplankytos net 17 Europos šalių!

– Anglijoje grojant gatvėse buvo galima kukliai pragyventi, nebijant, kad tave išmes iš namo už nesumokėtą nuomą ar nebus už ką nusipirkti valgyti. Bet mano draugas nusprendė su drauge grįžti į Lietuvą, o aš pasilikau. Kadangi jau nebeturėjau su kuo uždarbiauti gatvėse, teko pradėti ieškoti žemiškesnių darbų. Per kitus metus išbandžiau nemažai sferų ir spėjau pakeisti apytiksliai 10 gyvenamųjų vietų. Nė vienas darbas tuo metu nelipo „prie dūšios“, todėl ilgiau kaip mėnesį nė viename ir neužsilaikydavau, o trumpiausiai vienoje vietoje teko dirbti vos dvi dienas, – pasakojo Renatas.

renatas3.jpg

Projektą sustabdė karantinas

Muzika iš Renato gyvenimo niekada nebuvo pasitraukusi. Tauragiškis pradėjo groti Pietų Londono džiazo orkestre („South London Jazz Orchestra“), su kuriuo koncertavo viename seniausių Londono klubų „100 Club“. Vėliau prisijungė prie pop/rock atlikėjos Luci Cahn, su kuria grojo ketverius metus ir įrašė albumą. Po to tapo punk/rock grupės „Chase the Day“ nariu.

Galiausiai, išmokęs profesionaliai groti bosine gitara, prisijungė prie projekto „Airtight 80’s“.

– Tai bus projektas, grojantis tik 80-ųjų muziką. Man tai labai įdomu ir artima, nes aš su šia muzika užaugau. Be to, tai gana nemažas iššūkis mano, kaip bosisto, karjerai, nes 9-ojo dešimtmečio muzika gana sudėtinga ir reikalaujanti nemažai įgūdžių. Tik apmaudu dėl karantino – kai jau buvome parengę ir surepetavę dviejų valandų programą, jau turėjome keletą užsakytų koncertų, atsitiko tai, ko niekas negalėjo net blogiausiame sapne susapnuoti – pasaulis nustojo suktis dėl to prakeikto viruso! – apmaudo neslėpė R.Fominichas.

Nors pasaulis gal ir pristabdė tempą, tikri muzikantai negalėjo nustygti vietoje. Daugelis savo kūryba dalijasi internetinėje erdvėje. Panašiai elgėsi ir legendinės grupės „Queen“ gitaristas Brian May. „Youtube“ kanale muzikantas ėmė dalytis pamokomis ir kiekvienas norintis galėjo išmokti grupės „Queen“ dainų gitaros partijas. Ši idėja sulaukė didžiulio dėmesio visame pasaulyje, o kai kurie gerbėjai ėmė siųsti savo vaizdo klipus žinomam muzikantui.

– Gerbėjai labai norėjo nors virtualiai pagroti su Brian May, taip gimė jo vaizdo klipų serija „Jam with Bri“ („Muzikuok su Brajanu“). Gerbėjai jam grojant gitara gali prisijungti su bet kokiu instrumentu. Aš groju daugeliu instrumentų, todėl man kilo mintis šitą iššūkį priimti vienam, įgrojus visus instrumentus, kurie originaliai skamba įraše, – atskleidė Renatas.

Jau bene 10 metų „Youtube“ kanale savo gebėjimus demonstruojantis tauragiškis atviravo, kad šis sumanymas buvo rimtas išbandymas. Kuriant įrašą buvo naudojamas originalus Freddie Mercury balsas.

– Sau darbo užsikroviau mažiausiai savaitei, nes teko jo vokalą priderinti prie savo aranžuotės ir iš penkių tos dainos vaizdo klipų versijų išrinkus reikalingus vaizdus pritaikyti prie Freddie vokalo. Tą padaryti buvo labai sudėtinga, – užkulisių detalėmis pasidalijo talentingas emigrantas iš Tauragės.

Beje, pašnekovas atskleidė, kad vaizdo klipo pabaigoje užšifruota žinutė apie dar vieną naują jo pomėgį. Tačiau, pasak Renato, tegu tai lieka kitam pokalbiui.

taurages-kurjeris-logotipas.png