PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2019 m. Gruodžio 3 d. 17:46

Iš šalies vadovybės sąrašo A. Širinskienė siūlo išbraukti Seimo pirmininką

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


109193

Iš Valstybės apsaugos departamento (VAD) saugomo šalies vadovybės sąrašo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė siūlo išbraukti Seimo pirmininko pareigybę.

Parlamentarė įregistravo tokį pasiūlymą Seime svarstomam naujos redakcijos Vadovybės apsaugos įstatymo projektui.

„Komitete įvykusių klausymų metu buvo apsispręsta projektą papildyti nuostata, kad saugomų asmenų ir saugomų objektų saugumas užtikrinamas atsižvelgiant į nustatytą saugumo lygį. Saugomų asmenų ir saugomų objektų saugumo užtikrinimo lygius tvirtina Vadovybės apsaugos tarnybos direktorius. Taip pat projekte esantis apibrėžimas leidžia saugoti Seimo narius, jei įvertinus aplinkybes konstatuojama, jog kyla grėsmė jų saugumui“,- sako A. Širinskienė.

Pasak jos, iš Seimo narių renkamas Seimo pirmininkas, įvertinus galinčias kilti grėsmes jo saugumui, jei tokių būtų nustatyta, galėtų būti saugomas kaip ir kiekvienas Seimo narys, nenustatant jam atskiro teisinio statuso. „Siekiant tai įgyvendinti, koreguotina “vadovybės” sąvoka“,- sako A. Širinskienė.

Pagal jos siūlomą projektą, Vadovybė – Respublikos prezidentas, ministras pirmininkas ir asmenys, laikinai einantys prezidento pareigas, taip pat pavaduojantys ministrą pirmininką. Jei Seimas pritartų, Seimo pirmininko šiame sąraše nebeliktų.

Seimo pirmininko sekretoriatas nedramatizavo tokio pasiūlymo ir į tai reagavo linksmai. Seimo pirmininko atstovė spaudai Karolina Frolovienė Eltai sakė, kad nebūtų keista, jeigu pvz. būtų pasiūlyta išbraukti Seimo pirmininko poziciją ir iš Konstitucijos.

Lapkričio 14 d. Seimas pradėjo svarstyti būsimas reformas reglamentuojantį naujos redakcijos Vadovybės apsaugos įstatymo projektą. Už šį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės A. Širinskienės pateiktą projektą po pateikimo balsavo 66 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 9 parlamentarai. Į posėdžio salę projektas sugrįš gruodžio 10 d.

Naujuoju įstatymu siekiama pakeisti VAD ir jo pareigūnų teisinį statusą, tarnybos sąlygas. Jeigu Seimas pritartų, dabartinis Vadovybės apsaugos departamentas būtų reformuotas į Vadovybės apsaugos tarnybą.

Siūloma nustatyti, kad Tarnyba yra Vyriausybei atskaitinga įstaiga, o Tarnybos pareigūnas – tai valstybės pareigūnas. Projekte siūloma įtvirtinti naują karjeros ir darbo apmokėjimo sistemą.

Pagal siūlomą naują reglamentavimą, tuo atveju, jeigu kyla grėsmė jų saugumui, apsauga gali būti paskirta vadovybės sutuoktiniui, sugyventiniui (partneriui), jų vaikams (įvaikiams), generaliniam prokurorui. Jeigu kyla grėsmė jų saugumui dėl esamos ar buvusios politinės veiklos – buvusių kadencijų arba esamiems Seimo nariams, buvusiems ministrams pirmininkams, esamiems ministrams, 1990–1992 metais dirbusios Aukščiausiosios Tarybos -Atkuriamojo Seimo nariams.

Šiuo metu VAD yra viena iš vidaus reikalų statutinių įstaigų, o departamento pareigūnai yra statutiniai valstybės tarnautojai, jų statusą ir tarnybos sąlygas apibrėžia Vadovybės apsaugos įstatymas, Vidaus tarnybos statutas, tam tikra apimtimi ir Valstybės tarnybos įstatymas.

ELTA